Wkrótce zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty

3
916
Cyfryzacja KPRM - gov.pl

2 sierpnia pojawią się nowe dowody osobiste i zniknie możliwość składania wniosków o dowód osobisty przez internet. Każdy, komu kończy się ważność dowodu, bądź ukończył 18 rok życia i chce wyrobić swój pierwszy dowód osobisty będzie to musiał zrobić w urzędzie.

 

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Z jednej strony nowy dowód ma zapewniać większe bezpieczeństwo, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online. A ta usługa cieszyła się cieszyła się w śród Polek i Polaków rosnącą popularnością. Tylko w 2019 roku z elektronicznego wniosku skorzystało ponad 160 tysięcy osób, a w 2020 – niemal 336 tysięcy. Natomiast w cztery miesiące tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wniosków o dowód osobisty.

Od 2 sierpnia 2021 roku nie będzie już można składać elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wyjątek stanowi składanie online wniosku o dowód osobisty wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

KPRM informuje, iż w 2021 roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu a ponad 358 tysięcy osób skończy 18 lat i większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

3 KOMENTARZE

  1. Pełna kontrola chipy w dokumentach. Można sprawdzić wkładając do mikrofali na 5 sek. A do tego odciski palców. Tzw. państwo ma nas za przestępców.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here