Wiemy, o ile wzrosną emerytury i renty

1
1010

Premier podczas piątkowej konferencji prasowej podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. Mateusz Morawiecki mówił, że to najwyższy wzrost od kilku lat. Eksperci nie kryją jednak obaw. Coraz częściej słychać głosy, iż waloryzację zje galopująca inflacja.

 

To nasze mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie poświęcali wszystko w trudnych czasach powojennych i później pereelowskich i pierwszych latach transformacji – dlatego nasza troska o seniorów jest dla naszego rządu najwyższym priorytetem. – mówił podczas konferencji premier – Pandemia, kryzys energetyczny i inflacja to wyzwania, które najmocniej uderzyły w seniorów, w naszych emerytów i rencistów. Dlatego w tym roku emeryci otrzymają jeszcze większe wsparcie. – zapewniał Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że w 2022 roku emeryci i renciści otrzymają: 7% waloryzację świadczeń.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2022 r. Najniższa emerytura i renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna ma wynieść 1.338,44 zł. Średnia emerytura to 2.868,70 zł a najniższa renta z tyt. częściowej niezdolności do pracy to 1.003,83 zł

Szef rządu przekazał także, iż w kwietniu będzie wypłacana 13 emerytura a jesienną, bądź jeszcze późnym latem 14 emerytura.

13. i 14. emerytura

13. emerytura jest wypłacana co roku i gwarantowana ustawowo. Wypłata trzynastek rozpocznie się w kwietniu. W tym roku, tak jak w 2021, na jesieni zostanie wypłacona także 14. emerytura. To świadczenie jest wypłacane w różnej wysokości, w zależności od sytuacji finansowej.

Osoby, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto, otrzymają świadczenie w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”, czyli czternastka jest zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto. W 2021 roku skorzystało z tego rozwiązania ok 9,2 mln osób.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here