Wiemy, które linie kolejowe są w planach województwa do 2028 roku?

9
1643
zdjęcie poglądowe

Samorząd województwa dolnośląskiego zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących trzech projektów planowanych do realizacji w ramach „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku”.

 

Jak informuje urząd marszałkowski spotkania obędą się w dniach 5-7 października br. w formie zdalnej. Podczas konsultacji omawiane będą trzy projekty, które są brane pod uwagę do realizacji w perspektywie do 2028 roku.

Pierwszym z wskazywanych przez UMWD projektów jest budowa drugiego toru i kolejnych przystanków na odcinku Wrocław – Kobierzyce. Samorządowcy z województwa zaznaczają, iż dobiegająca końca modernizacja linii kolejowej nr 285 Wrocław – Kobierzyce – Świdnica (pociągi pasażerskie powrócą na nią w grudniu 2021 r.) i jest to pierwszy etap prac na tej trasie.

W związku ze spodziewanym wzrostem jej znaczenia w ruchu aglomeracyjnym, planowana jest w kolejnych latach m.in.: budowa drugiego toru na odcinku Wrocław Główny – Kobierzyce oraz budowa kolejnych nowych przystanków pomiędzy Wrocławiem i Kobierzycami.

Kolejny ważny dla władz województwa projekt to odbudowa stacji Wrocław Świebodzki i budowa stacji Środa Śląska. Jak tłumaczą celem tego projektu jest usprawnienie przewozów kolejowych pomiędzy Wrocławiem i Środą Śląską. W ramach tego projektu planowane są m.in. następujące działania: odbudowa stacji Wrocław Świebodzki i modernizacja odcinka Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór (wraz z elektryfikacją i budową drugiego toru), rozbudowa infrastruktury na przystanku kolejowym Wrocław Muchobór, rozbudowa infrastruktury na przystanku kolejowym Środa Śląska, w tym budowa nowego peronu, pozwalającego na kończenie w Środzie Śląskiej biegu pociągów. Zdaniem władz dzięki temu będzie możliwość zwiększenia liczby pociągów aglomeracyjnych na trasie Wrocław – Środa Śląska.

Trzecim ważnym dla samorządowców projektem do realizacji w ramach programu „Kolej+” jest rewitalizacja linii kolejowej 284 na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, która pozwoli na reaktywację przewozów pasażerskich na tej trasie. W ramach tej inwestycji, wstępnie planowana jest również budowa nowych przystanków w Legnicy i Złotoryi.

Jak tłumaczy urząd marszałkowski organizacja spotkań związana jest z trwającą właśnie realizacją Studiów Planistyczno-Prognostycznych dla ww. trzech projektów inwestycyjnych. Spotkanie konsultacyjne nt. dalszej modernizacji trasy Wrocław – Kobierzyce odbędzie się w dn. 5.10 (wtorek) o godz. 17:00 w formie zdalnej. Spotkanie konsultacyjne nt. tego projektu odbędzie się w dn. 6.10 (środa) o godz. 17:00 w formie zdalnej. Spotkanie konsultacyjne nt. projektu powrotu pociągów do Złotoryi odbędzie się w dn. 7.10 (czwartek) o godz. 17:00 w formie zdalnej. Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie chęci uczestnictwa na adres kolejplus.285@infracd.pl.

9 KOMENTARZE

  1. Aha, takie trzy projekty do realizacji do 2028.
    W lecie (za niemale pieniadze) uporzadkowano linie Gryfow Slaski – Swieradow Zdroj, teraz przez 7 lat przyroda znowu zrobi swoje i wtedy znowu trzeba bedzie wycinac to co wyroslo…
    I tak w kolko: publiczne pieniadze beda wydawane na wycinanie chaszczy w sumie nie wiadomo po co

  2. Paliwo drożeje. Może najładniejszą linię kolejową warto wskrzesić: Lwówek-JG i zachęcić ludzi do korzystania. Na Merca w Jaworze to “Unia” daje miliony, ale to wiadomo kto daje i komu ma się zwrócić – kto jest największym beneficjentem wg. oficjalnych danych w UE.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here