Wiemy, kiedy otworzą drogę w Pławnej

5
2027
zdjęcie pogladowe

Nawałnica, jaka przeszła przez Pławną w środę w nocy podmyła przyczółki mostu i uszkodziła część płyty. Dziś droga Pławna – Lubomierz jest nieprzejezdna.

 

W piątek, ekspert przeanalizował uszkodzenia mostu na drodze powiatowej nr 2511D, (km 1+145 m) w Pławnej. „Zawalone częściowo przęsło obiektu wraz z nawierzchnią jezdni po stronie dolnej wody w wyniku podmycia i zawalenia się części podpory nr 1 po stronie dolnej wody. Zniszczone balustrady od strony górnej i dolnej wody” – dowiadujemy się z raportu z przeglądu rozszerzonego obiektu mostowego.

Ekspert wskazuje także, iż zawalenie się części przęsła spowodowane było brakiem zbrojenia poprzecznego w płycie pomostowej przęsła oraz niską wytrzymałością betonu przęsła. Płyta przęsła w wyniku utraty podparcia na znacznym odcinku na podporze nr 1 pękła i zawaliła się, a wraz z nią zniszczeniu uległa znaczna część jezdni.

Jak się okazuje obiekt nie uległ całkowitemu zniszczeniu i możliwe jest utrzymanie tymczasowej komunikacji samochodowej dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W tym celu Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim w dniu jutrzejszym dokona zalecanego przez eksperta wygrodzenia betonowymi barierami części mostu o szerokości nie większej niż 3 metry na niezniszczonej części obiektu po stronie górnej wody.

Dzięki temu w dniu jutrzejszym, to jest we wtorek, 20 lipca w godzinach popołudniowych obiekt mostowy w pławnej będzie przejezdny. Dopuszczony na nim będzie ruch wahadłowy pojazdów o masie nie przekraczającej 3,5 tony.

Niestety, rokowania dla tego mostu nie są dobre. Z raportu dowiadujemy się, iż z uwagi na zakres zniszczeń, ogólny niedostateczny stan techniczny pozostałej niezniszczonej części obiektu oraz z uwagi na ujawnione w wyniku uszkodzeń zastosowane wadliwe rozwiązania konstrukcyjne w płycie pomostowej obiekt należy całkowicie przebudować z rozbiórką istniejącego obiektu i budową nowego obiektu w jego miejsce włącznie.

Pan Marek Makowski kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim przyznaje, iż nowy most to koszy grubo ponad 900 tysięcy złotych.

Władze Powiatu Lwóweckiego mają wstępne zapewnienie Wojewody, iż rząd wesprze samorządy, które ucierpiały w wyniku nawałnicy i podtopień. Czy to wsparcie będzie jednak na tyle duże, iż pozwoli na kapitalny remont mostu w Pławnej, tego dziś nikt nie wie.

Warto dodać, iż nawałnice, które w ostatnich dniach przeszły nad regionem poczyniły także spore straty w infrastrukturze drogowej. Na drogach powiatowych w kilku miejscach woda podmyła brzegi drogi, zerwała asfalt i bariery energochłonne. Takie zniszczenia występują m.in. w Pławnej, Strzyżowcu, Pilchowicach, Płóczkach Górnych, … Tam też będą potrzebne środki na remonty.

AKTUALIZACJA z 20.07.21 r

Z powodu komplikacji, jakie wynikły w trakcie prac, droga powiatowa Pławna – Lubomierz zostanie otwarta dopiero w środę, 21 lipca 2021 roku. O godzinie otwarcia poinformujemy w osobnym materiale. 

Czytaj: https://lwowecki.info/dzis-otworza-droge-plawna-lubomierz-ale-nie-dla-wszystkich/

5 KOMENTARZE

  1. Bo co za osoba nie kompetentna robiła remont drogi i nalali trochę betonowu i asfaltu a pod spodem było jak było, jeden powiat a w strzyzowcundwa mosty nowe przez kilka lat .

    • To wszysto odbiór, był,był a że zbrojenia nie było , a kto tam będzie zaglądał, betonu przecież nie będą kłuli, dlatego teraz dadzą pręty i jeszcze więcej będzie te ponad 900 tysięcy złotych, to dopiero będzie most.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here