Wiemy, ile wykroczeń zarejestrowały kamery na skrzyżowaniu przy Castoramie

10
9113

Ledwie je zamontowali, a już posypały się mandaty i punkty karne. System monitoringu przejazdu na czerwonym świetle ruszył z końcem listopada w Jeleniej Górze.

 

 

System RedLight

18 kamer przez 24 godziny na dobę będzie czuwa nad bezpieczeństwem i rejestruje wykroczenia na skrzyżowaniu. To inwestycja realizowana w ramach rozbudowy i modernizacji systemu fotoradarowego CANARD.

Monitoring przejazdu na czerwonym świetle

Na terenie Jeleniej Góry wytypowano do objęcia kontrolą skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i Grunwaldzkiej. Jak wskazuje GITD lokalizacja ta została wytypowana na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ramach której pod uwagę brano m.in. występowanie zdarzeń drogowych oraz ich przyczyny i skutki.

„Celem działania monitoringu przejazdu na czerwonym świetle jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach dróg krajowych, na których kierowcy nie stosują się do przepisów dotyczących sygnalizacji świetlnej.” – wskazuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Jak działa system RedLight

Działanie tego rodzaju urządzeń jest zbliżone do działania monitoringu wizyjnego. Obraz zarejestrowany przez kamery na podstawie oprogramowania urządzenia, dostarcza informacji o ewentualnym przejeździe pojazdu w chwili, gdy na sygnalizatorze nadawany jest sygnał czerwony. Urządzenia nie są podłączone do sterownika sygnalizacji świetlnej. Działają z wykorzystaniem wideodetekcji i na jej podstawie odczytywany jest aktualnie wyświetlany sygnał oraz następuje rejestracja przebiegu zdarzenia zarówno w postaci materiału filmowego, jak i dokumentacji fotograficznej umożliwiającej identyfikację kierującego oraz pojazdu, chwili popełnienia naruszenia i parametrów typu: czas i miejsce popełnionego wykroczenia oraz czas nadawania czerwonego światła.

Wypadki na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną

Tu warto wspomnieć, iż kierowcy, którzy ignorują obowiązek zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle, płacą coraz wyższe kary finansowe a na ich kontach pojawiają się punkty karne.

Z danych SEWiK wynika, iż każdego roku w kraju dochodzi do bardzo wielu wypadków i kolizji na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. W 2018 roku było to 2350 zdarzeń, w 2020 ilość ta spadła do 1598 a w 2022 policjanci odnotowali 1444 różnego rodzaju kolizji na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Te teoretycznie nie powinny mieć miejsca, a jednak. Kierowcy nie stosują się do znaków i sygnałów, przez co tylko w 2022 roku w naszym kraju w wyniku takich zdarzeń śmierć poniosło 27 osób, 396 osób zostało ciężko rannych, a 1075 uznano za lekko ranne. Dlatego przejazd na czerwonym świetle to jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych.

Mandat za przejazd na żółtym świetle

Zgodnie z przepisami prawo o ruchu drogowym sytuacja, w której kierowca przejechał przez skrzyżowanie na żółtym świetle, mimo że mógł się bezpiecznie zatrzymać bez gwałtownego hamowanie, jest zagrożona mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi. Warto przy tym pamiętać, iż kierowca, który zbyt gwałtownie zahamował, widząc żółte światło może zostać ukarany za stworzenie zagrożenia i zapłacić od 1000 zł mandatu a na jego koncie pojawi się 10 punktów karnych.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Natomiast kierowca, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle, mimo że zachowując ostrożność mógł zrobić to w bezpieczny sposób, grozi grzywna w kwocie 500 zł oraz 15 punktów karnych.

Monitoring skrzyżowania w Jeleniej Górze

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w odpowiedzi na pytania Lwówecki.info przekazał, iż system RedLight pracujący w Jeleniej Górze, w okresie od 28 listopada 2023 roku, tj. od momentu jego uruchomienia do 31 grudnia 2023 roku, czyli zaledwie nieco ponad miesiąc zarejestrował aż 539 naruszeń. I to tylu właścicieli pojazdów trafiły pamiątkowe zdjęcia z przejazdu przez skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i Grunwaldzkiej.

10 KOMENTARZE

  1. Prawie wszystkie wykroczenia na zielonej strzałce, która gaśnie niespodziewanie po kilku sekundach od zaświecenia.
    Wielu kierowców woli przeczekać strzałkę i pojechać na zwykłym zielonym, aby nie ryzykować bo jakiś ***** wymyślił CANARD. A korki przez to coraz większe.

  2. Kompletnie nie zgodne z przepisami ruchu drogowego ,zielona strzałka trwająca 3sekundy! Nie ma możliwości przejechana na strzałce w tym czasie,by nie spojrzeć jednocześnie w lewą stronę czy czasem nie jedzie samochód.Celowe zachowanie mające na celu wyłudzenie pieniędzy od obywateli.Sprawa niejednokrotnie zgłaszana do Zarządcy Drogi do Prezydenta Miasta i właściciela kamer Canard- bezskuteczne! Niestety takie sprawy muszą lądować w Sądzie!

  3. Jeszcze taki system powinien być zamontowany na skrzyżowaniu os. Robotnicze i podwale notorycznie kierowcy stają na pasach blokują skrzyżowanie zawracają samochodami kolo przychodni zdrowie a już nalepsi to jak wyjeżdżają z parkingu podziemnego z Nowego Rynku i jest znak nakaz jazdy w prawo a Asy jadą w lewo mimo postawionych tam słupków !!! Niech karają skoro nie wszyscy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego !!

  4. Czyli mandat zawsze czy żółte, czy czerwone czy ostre hamowanie. A co zrobić gdy masz znak 70 i tyle jedziesz, a dwa metry przed sygnalizatorem wskakuje żółte. Wynika z tego rho że trzeba jechać max 25km na godz. Albo wolniej a najlepiej na rowerze bo teraz eko moda na eko głupoty dla pieszych i roweerzysyow którzy jeżdżą jak chcą i chodzą jak chca j jeszcze z telefonami i słuchawkami ba uszach.

  5. Skoro wszyscy tak dbają o nasze bezpieczeństwo to szkoda, że nie zamontują zegarów odliczających czas do zmiany światła.Niech wezmą pod uwagę że nie każdy jeździ osobówką.Tu po prostu nie liczy się człowiek i jego bezpieczeństwo tylko KASA.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here