Wielki pożar na składowisku odpadów. Są ranni. Ćwiczenia służb

3
2202

Po tym, jak w samochodzie ciężarowym na terenie ZUOK IZERY w Lubomierzu rozszczelnił się układ paliwowy doszło do pożaru pojazdu oraz pożaru odpadów. Nad składowiskom pojawiła się chmura dymu. Są osoby ranne. Do działań przystępują wszystkie służby.

 

 

Sporo sił i środków zgromadziło się w środowy poranek 26 października 2022 roku w Lubomierzu, początkowo na terenie PKS-u, gdzie została przeprowadzona odprawa, a później na teren Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Lubomierzu, gdzie przez kilka godzin służby ćwiczyły gaszenie pożaru oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim ćwiczenia mają na celu sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego powiatu lwóweckiego oraz doskonalenie form współdziałania sił KSRG w trakcie działań o charakterze ratowniczo- gaśniczym podczas pożaru wysypiska odpadów.

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń służb ratowniczych zakłada, iż do zdarzenia dochodzi podczas pracy zakładu, gdy na terenie wysypiska znajdują się wszyscy pracownicy. Podczas rozładunku odpadów wielkogabarytowych w samochodzie dochodzi do rozszczelnienia układu paliwowego w wyniku, czego dochodzi do pożaru pojazdu i odpadów. Pracownik zakładu wraz z kierowcą samochodu znajdujący się na miejscu podejmują próbę ugaszenia pożaru przy pomocy gaśnicy. Podczas tej próby pracownik doznaje oparzeń twarzy oraz przedramion. Pożar przenosi się na składowisko odpadów.

 

 

W trakcie tych wydarzeń wieje silny wiatr, który powoduje przedostanie się pożaru na składowisko odpadów zmieszanych, a następnie na przyległy teren leśny. Silny wiatr, temperatura oraz szybkość spalania powoduje, że w momencie przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej ogniem objęte jest ok 400m2 śmietniska.

Kierowca samochodu powiadomił o zdarzeniu kierownictwo oraz innych pracowników zakładu. Z uwagi na gęste zadymienie poszkodowany pracownik z powodu zatrucia dymem stracił przytomność.

Biorący udział w ćwiczeniach mieli za zadanie ugaszenie pożaru wysypiska odpadów i pomoc poszkodowanym, przy czym ćwiczyli dostarczanie wody na duże odległości, ewakuację oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a także doskonalenie w zakresie współdziałania systemu KSRG, Policji, pracowników Lasów Państwowych i pracowników ZUOK IZERY.

Strażacy przećwiczyli także gaszenie pożaru gabarytów składowanych na terenie zakładu oraz gaszenie pożaru lasu.

 

 

Udział w ćwiczeniach brało blisko sto osób, w tym 22 strażaków z KP PSP Lwówek Śląski i JRG Lwówek Śląski, 8 druhów z OSP KSRG Lubomierz, po 4 z OSP KSRG Pasiecznik, OSP KSRG Ubocze, OSP Milęcice, OSP Wojciechów, OSP Chmieleń i OSP Golejów oraz po 5 strażaków z OSP KSRG Gryfów Śląski, OSP KSRG Pilchowice, OSP KSRG Krobica- Orłowice i OSP Zbylutów i OSP Przecznica oraz 6 strażaków OSP KSRG Rębiszów. W ćwiczeniach uczestniczą także pracownicy ZUOK IZERY, pracownicy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim oraz ratownicy pogotowia ratunkowego. Jako pozoranci w działaniach udział biorą także uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu.

– Podczas ćwiczeń na terenie ZUOK IZERY rolą policjantów był nadzór nad ruchem w pobliżu miejsca zdarzenia, a także zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego wjazdu i wyjazdu służb na teren akcji gaśniczej. – wyjaśnia st. sierż. Olga Łukaszewicz Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Rolą leśników było zapewnienie pomocy strażakom w dotarciu do miejsca pożaru.

W działaniach udział brali także pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lwówku Śląskim oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Lubomierz, jak również Burmistrzowie Gminy Lubomierz.

Organizatorami ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim pod dowództwem st. bryg. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP i mł. bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

“Ocenę ćwiczeń przeprowadzili przedstawiciele z KP PSP w Lubaniu, KP PSP w Złotoryi, KP PSP w Lwówku Śl. – zgodnie z ich opinią wszystkie cele ćwiczeń zostały osiągnięte.” – tłumaczą organizatorzy ćwiczeń. 

Co należy podkreślić, to pożar hałdy śmieci był symulowany świecami dymnymi, pachołkami oraz taśmą ostrzegawczą.

3 KOMENTARZE

  1. Ceiczenia byly by prawdziwe, o ile nikt by o nich nie wiedzial, natomiast to byla taka fajna zabawa dla doroslych, z ktorej za bardzo nic nie wynika. Ale dobre i to a i samopoczucie sie poprawilo!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here