Wielkanocny kiermasz w Gryfowie Śląskim

0
2806

Palmy, pisanki, stroiki, kurczaczki wielkanocne, babki, ale też domowe wypieki czy wędliny można było zakupić podczas kiermaszu wielkanocnego, który w niedzielę 24 marca odbył się w Gryfowie Śląskim.

 

 

Dziś przypada Niedziela Palmowa. Obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Mało kto o tym pamięta, ale kiedyś poświęconą palmę traktowano jak przedmiot magiczny, który zapewniał domownikom szczęście. Na wsiach, krzyżyk wykonany z palemki wtykano w pierwszą zaoraną skibę. Miało to chronić pole przed gradobiciem. Gałązki palmy wkładano także pod próg, jako ochronę przed chorobami. Umieszczenie gałązek pod strzechą miało chronić dom przed piorunami.

Zbliżającym się Świętom towarzyszy wiele barwnych wydarzeń. Szczególnie w Polsce są one wyjątkowe, od wieków wpisane w naszą tradycję i kulturę. Należą do nich m.in. wielkanocne jarmarki i kiermasze. Te są okazją do zaprezentowania bogatej tradycji i obyczajów ludowych związanych z okresem Świąt. Stanowią także sposobność dla mieszkańców do zrobienia przedświątecznych zakupów.

Dziś taki jarmark odbył się w Gryfowie Śląskim. Na stoiskach przygotowanych przez lokalnych artystów, koła gospodyń wiejskich, przedstawicieli sołectw i szkół w regionie nie zabrakło wielkanocnych stroików, koszyczków, ręcznie wykonanych pisanek, wycinanek i palm wielkanocnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się smaczne swojskie wędliny i tradycyjne wypieki.

Gryfowskiemu kiermaszowi towarzyszy program artystyczny. Na muzycznej scenie wystąpiły dzieci z Be-lingual Akademii Języka, Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim, Niepublicznego Przedszkola “Wesołe Gryfiki”, Szkoły Podstawowej nr 2, zespół “Rozmarynek” z Rząsin, zespół „Młynareczki” z Młyńska, „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki i Gryfowska Kapela Podwórkowa.

Na stoiskach spotkać można było silną reprezentację Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim, własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne prezentowała Pani Danuta Jańczyk, swoje stoiska ze smakołykami oraz rękodziełem wystawiła także zespołu Rząsinianki, Żłobek Miejski „Bajkowa Kraina”, Niepubliczne Przedszkole Wesołe Gryfiki, Małgorzata Kamińska z Wieży, Urszula Nehrebecka- Szewczyk z Pobiednej, Beata Miesiąc z Henrykowa, Krzysztof Durkalec z Uniegoszczy, Klub Seniora, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych MOCNI i Szkoła Podstawowa nr 2.

Na gryfowskim rynku odbyła się także prezentacja Palm Wielkanocnych. Wykonane przez rady sołeckie i Koła Gospodyń Wiejskich palmy prezentowały sołectwa: Ubocze – KGW Atomówki, Proszówka, Wolbromów, Wieża, Rząsiny, Młyńsko i Krzewie Wielkie.


NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here