Wideokonferencja z partnerami z Czech

0
315

Otwarcie granic, trudności w sektorze turystycznym, a także wspólne strategie przeciwdziałania przyszłym kryzysom były głównymi tematami wideokonferencji marszałka Cezarego Przybylskiego z czeskimi Hetmanami.

Uczestnikami spotkania byli m.in. Martin Půta – Hetman Kraju Libereckiego, Jiří Štěpán – Hetman Kraju Kralowohradeckiego, Ladislav Okleštěk – Hetman Kraju Ołomunieckiego, Martin Netolický – Hetman Kraju Pardubickiego, a także przedstawiciele Euroregionu Nysa oraz EUWT NOVUM.

Zamknięcie granic znacząco wpłynęło na kondycję gospodarczą przedsiębiorstw po obu jej stronach. Aktualnie ok. 7000 Dolnoślązaków pracuje w Republice Czeskiej, szczególnie w krajach kralowohradeckim oraz libereckim, ale też w Środkowoczeskim (np. fabryka Skody w Mladej Boleslav). Podczas pandemii pracownicy z Polski nie mogli podejmować zatrudnienia w tych regionach. Dzięki staraniom samorządu województwa od początku maja pracownicy mogą przekraczać granicę bez późniejszej konieczności odbywania kwarantanny. Uczestnicy dzisiejszego spotkania zastanawiali się nad systemowym rozwiązaniem, które ułatwiłoby reagowanie w przypadku zaistnienia podobnych sytuacji w przyszłości.

Z powodu zamknięcia granic sektor turystyczny został czasowo zamrożony. Tylko na Dolnym Śląsku tysiące osób utraciło z tego powodu możliwość pracy zarobkowej. Według szacunków Komisji Europejskiej w całej Unii w wyniku pandemii stracić pracę może nawet kilka milionów osób zatrudnionych w branży turystycznej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorząd województwa dolnośląskiego m.in. wystąpił do władz RP z prośbą o czasowe obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne do 0 %. Od kilku tygodni ze specjalnego, dedykowanego wsparcia mogą skorzystać również dolnośląscy przedsiębiorcy. Przygotowany przez samorząd Dolnośląski Pakiet Gospodarczy oferuje dopłaty do pensji, preferencyjne pożyczki, poręczenia oraz specjalistyczne doradztwo. Pakiet wart jest w sumie miliard złotych i do dziś skorzystało z niego kilkanaście tysięcy przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie firmy.

Czesi planują otworzyć granice ze Słowacją i Austrią w czerwcu, a z Polską i Niemcami w późniejszym terminie w zależności od kształtowania się sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

 

-/ UMWD /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here