Dwa zgony z powodu COVID-19

3
2622

Według informacji Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby na terenie naszego powiatu odnotowano dwa zgony z powodu zakażenia koronawirusem.

 

Od kilku miesięcy dzięki zaangażowaniu pracowników wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim mieszkańcy naszego powiatu mieli dostęp do informacji o zakażeniach koronawirusem w poszczególnych gminach. W podawanych statystykach każdy mógł sprawdzić ile jest nowych przypadków zakażenia, ile osób wyzdrowiało, ile zmarło. Do tego mieliśmy dostęp do informacji o liczbie osób na kwarantannie, izolowanych, czy hospitalizowanych. Od dziś takich informacji już nie będzie.

Zaprzestajemy publikowania danych dot. COVID. Ma to związek z decyzją Ministra Krzysztofa Saczki ws. zaprzestania publikowania danych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno- epidemiologiczne” – informuje kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lwówku Śląskim.

Od dziś dane podaje tylko ministerstwo. Są one udostępniane dla kraju, województw i powiatów. Jednak skala informacji jest minimalistyczna.

Decyzja rządu jest zapewne odpowiedzią na problem pojawiających się rozbieżności pomiędzy informacjami podawanymi przez powiatowe stacje sanitarne, a danymi publikowanymi przez wojewodów w całym kraju i ministerstwo. „Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych” – tłumaczył kilka dni temu szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tak więc od dziś będziemy nadal podawali dane dotyczące liczby zakażeń, ale będą one nieco uboższe od tych, które były dotychczas.

„Mamy 16.687 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (1824), mazowieckiego (1785), wielkopolskiego (1668), warmińsko-mazurskiego (1210), kujawsko-pomorskiego (1207), dolnośląskiego (1112), pomorskiego (1105), łódzkiego (1099), lubelskiego (1027), zachodniopomorskiego (991), małopolskiego (914), podkarpackiego (649), opolskiego (587), lubuskiego (508), świętokrzyskiego (473), podlaskiego (464). 64 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną”. – poinformowało Ministerstwo Zdrowia, które przekazało także informację o zgonach:

„Z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby”.

Od początku epidemii w kraju zakażonych koronawirusem zostało 941.112 osób a zmarło 15.568.

W województwie dolnośląskim mamy 1.112 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia i 51 zgonów, w tym 8 przypadków śmiertelnych z powodu COVID a 43 przypadki z powodu chorób współistniejących.

W powiecie lwóweckim mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz dwa zgony – oba z powodu COVID – informuje w lakonicznym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, iż od początku epidemii na terenie powiatu zakażonych zostało już 734 osoby a 21 zmarło.

3 KOMENTARZE

  1. Po prostu jest im łatwiej wtedy manipulować danymi na poziomie ministerstwa, bo przy szczegółach wychodziły im rozbieżności a ludzie dopytywali… Chyba ważne jest, aby mieszkańcy wiosek wiedzieli jak duże jest ewentualne ryzyko w ich otoczeniu?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here