Węgiel na składzie po 996,60 złotych za tonę

36
24504
węgiel skład opału
zdjęcie poglądowe

Rząd przedstawił propozycje rozwiązań, które mają pomóc ustabilizować cenę węgla i zwiększyć jego dostępność dla odbiorców indywidualnych.

 

Ostatnie miesiące dla osób ogrzewających swoje domy węglem są bardzo trudne. Surowiec zdrożał dwu, a nawet trzykrotnie. W składach ceny przekraczają 3 tys. zł za tonę, a kupno tańszego przez stronę internetową Polskiej Grupy Górniczej jest utrudnione z powodu przeciążenia serwerów. Powód jest oczywisty: sklep PGG oferuje węgiel niemal trzykrotnie tańszy od średniej ceny rynkowej.

Wczoraj ministerstwo klimatu przedstawiło propozycje, które mają zwiększyć podaż na rynku węgla i ustabilizować jego cenę. Proponowane rozwiązania to m.in: gwarantowana cena węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł, utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów PGG, czy wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program.

Podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Jednocześnie wprowadzony jest limit 3 ton węgla w gwarantowanej cenie na każde gospodarstwo domowe. Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

36 KOMENTARZE

  1. Przystąpienie sprzedawców do tego programu ma być dobrowolne.
    Pytanie , który z nich weźmie za tonę 1700 złotych, zamiast dotychczasowych 3000?
    Brednie, paplanie i marzenie ściętej głowy .

  2. Tak zgadza się ,ale skoro państwo pomaga i daje po 500+ ,w tym na dzieci z Ukrainy dotacje na dzieci w żłobkach po 12 tyś jak urodzi się dziecko 13,14 emerytury dodatki drozyzniane to na węgiel i dla kredytobiorców też się należy jak najbardziej .

  3. Tak od razu najlepiej po godzinie pelna dostepnosc ludzie ogarnijcie sie tak zle tak nie dobrze jak drogo nie dobrze jak rzad dotuje nie dobrze bo komus zabierze tak swiat jest zbudowany i to dziala w kazdym panstwie

  4. Polska ma węgla na 200 lat i sprowadza go z RPA i Kolumbii – upadek rządu PiS jest bliski. Mam nadzieje, że ta ekipa już nigdy nie dorwie się do władzy tak samo jak PO.

  5. Prawo ekonomi jest proste , jeśli popyt przewyższa podaż to cena wzrasta i tego nikt nie zmieni . Skoro wstrzymali import około 12 milionów ton to nie dziwcie się , ze cena jest jaka jest . Wegiel na jesień będzie jeszcze droższy ten , który będzie dostępny. Co z tego , ze jest gwarancja ceny od rzadu na wegiel którego nie ma .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here