Ważne rozporządzenie wojewody ws. grypy ptaków

1
844

Grypa ptaków, zwana także ptasią grypą, to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy grypy typu A, które atakują ptaki, zwłaszcza drapieżne, ale mogą również przenosić się na ssaki, w tym na ludzi.

 

 

Objawy u ptaków z grypą ptaków mogą obejmować spadek w produkcji jaj, upośledzenie wzrostu, problemy z oddychaniem, biegunkę, a w przypadkach ciężkich, zwiększoną śmiertelność.

W przypadku zakażenia grypą ptaków przez ludzi, objawy mogą obejmować gorączkę, kaszel, bóle mięśni, bóle głowy i znużenie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym, choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do zagrażających życiu zapaleń płuc.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się grypy ptaków polega na podjęciu odpowiednich działań sanitarnych i higienicznych, a także na stosowaniu szczepionek ochronnych dla ptaków hodowlanych. W przypadku zakażenia grypą ptaków u ludzi, stosuje się leczenie objawowe oraz antywirusowe leki w celu zmniejszenia ciężkości choroby i zapobiegania powikłaniom.

 

 

W dniu 7 kwietnia 2023 r. Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie uchylające rozporządzenie z dnia 7 marca br. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miasta Jelenia Góra, powiatu karkonoskiego, powiatu lwóweckiego oraz powiatu złotoryjskiego

„Uchyla się rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego nr 4 z dnia 7 marca 2023 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miasta Jelenia Góra, powiatu karkonoskiego, powiatu lwóweckiego oraz powiatu złotoryjskiego (Dz. Urz. Woj. Doln. poz. 1672).” – zarządził Wojewoda.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here