Policjanci wyruszyli na stoki

4
712
zdjęcie poglądowe, fot. Policja

Już od dziś otwarte zostały stoki narciarskie, które według przewidywań będą zapełnione miłośnikami sportów zimowych, a w rejonie stoków narciarskich wzrośnie natężenie ruchu kołowego oraz pieszego.

 

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu w najbliższy weekend tak jak w latach poprzednich będą czuwali nad bezpieczeństwem osób znajdujących się na stokach narciarskich w Świeradowie Zdroju oraz w ich rejonie. Nad bezpieczeństwem osób korzystających ze stoków narciarskich będą czuwać będą policyjne patrole narciarskie, które zwrócą między innymi szczególną uwagę na kulturę jazdy na stoku przez narciarzy oraz zachowania w kolejkach do wyciągu. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach jest główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.Ponadto obecność policjantów na stokach przyczyni się do poczucia bezpieczeństwa osób przebywających na stoku oraz turystom.

Policjanci również będą zawracali uwagę na prawidłowe zabezpieczenie sprzętu narciarskiego oraz innego mienia, który często pozostawiany jest przez nich bez prawidłowego zabezpieczenia. W ramach pełnionych służb w rejonie stoków policjanci zwrócą uwagę na prawidłowe parkowanie samochodów w miejscach do tego wyznaczonych w celu zapewnienia płynności w ruchu kołowym oraz pieszym.

Ważnym elementem bezpieczeństwa osób przebywających na stoku jest przestrzeganie obowiązujących przepisów w tym obowiązek posiadania kasków ochronnych. Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych posiadania kasków ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci w tym opiekunowie dzieci podczas zimowisk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem działania alkoholu lub narkotyków.

Funkcjonariusze w rejonach stoków narciarskich będą rozdawali ulotki dotyczące stosowania się i przestrzegania dekalogu narciarskiego opracowanego przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

Policjanci również przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa epidemicznego, gdzie nieprzestrzeganie i niestosowanie się do obowiązujących przepisów grozi konsekwencjami prawnymi.

-/asp.szt. Grzegorz Szewczyk, KPP Lubań /-

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here