W Wojciechowie odbył się XVI Konkurs Dekoracji Wielkanocnych

0
168

Święta Wielkanocne to najstarsze i najradośniejsze święta chrześcijaństwa. To święta upamiętniające śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. To szczególny okres dla wiernych Kościoła Katolickiego. Czas zadumy, refleksji i modlitwy. Niezwykłym wzbogaceniem przeżyć religijnych są zwyczaje i obrzędy świąteczne, które nieodłącznie towarzyszą Wielkanocy. Trwając w kulturze przodków i pamiętając jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa tradycja, corocznie w świetlicy wiejskiej w Wojciechowie koło Lubomierza organizowany jest Powiatowy Konkurs Potraw i Dekoracji Wielkanocnych. Jego celem jest kultywowanie tradycji, zachowanie od zapomnienia regionalnych potraw, przepisów, zwyczajów i świątecznych dekoracji.

Jak mówią jego uczestnicy wykonując świąteczne dekoracje nie tylko dobrze się bawią, ale powracają do starej polskiej tradycji – ceremonii świątecznych przygotowań, wspólnych spotkań, tworzenia rękodzieła, rozmów, czekania i celebrowania tego wyjątkowego czasu. Przyznają, że ta zanikająca tradycja jest nam wszystkim szczególnie potrzebna w świecie, w którym żyjemy coraz szybciej i brakuje nam czasu na bycie razem.

W sobotę, 13 kwietnia 2019 roku już po raz XVI w Wojciechowie spotkali się twórcy rękodzieła i najlepsze w regionie gospodynie. Na stołach żurek na zakwasie, swojska kiełbasa, szynka, jaja na 100 sposobów, ćwikła oraz domowe ciasta i baby wielkanocne, Oprócz tego wyroby rękodzieła stworzone przez mieszkańców powiatu – pisanki, palmy wielkanocne, stroiki, zajączki, kurczaczki …. I tak wymienić można by bez końca. Wokół roztaczał się intensywny zapach domowej kuchni a w oczach mienił się koloryt dekoracji.

Przybyłych uczestników i gości powitał Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz: – Ten Konkurs to jest Proszę Państwa już taka tradycja, bo odbywa się już po raz 16. ale wiąże się również z pięknymi polskimi tradycjami związanymi ze świętami Wielkiej Nocy. Proszę Państwa to właśnie dzięki Wam, te wszystkie piękne tradycje są kultywowane, są przekazywane naszym najmłodszym – mówił burmistrz.

XVI Powiatowy Konkurs Dekoracji Wielkanocnych swoją obecnością zaszczycili: Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, Radny Rady Powiatu Lwóweckiego i były burmistrz Lubomierza Pan Wiesław Ziółkowski, Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Olgierd Poniźnik, Jerzy Guzy Radny Gminy Gryfów Śląski, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz Pan Michał Pater, radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz w osobach: Anny Mielniczyn i Mariusza Kozłowskiego, Zastępca Burmistrza Gminy Lubomierz Pan Adam Skrzydłowski wraz z małżonką, Pani Agnieszka Jabłońska reprezentująca lwóweckie Nadleśnictwo, szefowa biura poselskiego Poseł na Sejm RP Zofii Czernow, radny Gminy Wleń Pan Marek Dral i redaktor miesięcznika Sami Swoi Pani Jadwiga Sieniuć. Jednak w tym dniu to najserdeczniejsze słowa burmistrz Lubomierza kierował do tych, którzy przybyli do Wojciechowa, żeby wziąć udział w konkursie.

Za zaproszenie organizatorom podziękował burmistrz Gryfowa Śląskiego Pan Olgierd Poniźnik – W sposób szczególny chciałbym podziękować trzem osobom, które ten konkurs ciągną praktycznie od zarania – mówił burmistrz który Panu Adamowi Kulikowskiemu, Pani Teresie Polesiak i Pani Alicji Nawojczyk wręczył drobne upominki.

Przypomnijmy, iż pomysłodawcą Konkursu jest właśnie mieszkaniec Wojciechowa, artysta, Pan Adam Kulikowski.

Całość Konkursu opatrzona jest występami zespołów folklorystycznych. Dziś na scenie wystąpiły: dzieci z Oddziału Przedszkolnego z Wojciechowa, zespół ludowy „Rząsinianki” z Rząsin, zespół folklorystyczny „Podgórzanie” z Mirska oraz zespół „Jarzębina” ze Skorzynic.

W tym roku w Konkursie prace oceniane były w dwóch kategoriach: dekoracji wielkanocnych i potraw wielkanocnych. Łącznie w obu konkurencjach udział wzięło trzynaście ekip. Poziom był bardzo wysoki i chyba nikt z obecnych nie zazdrościł jury ciężaru jaki spoczął na ich barkach. W komisji konkursowej zasiedli: Jadwiga Sieniuć – Redaktor Naczelna miesięcznika „Sami Swoi”, Teresa Polesiak – wieloletni współorganizator Powiatowego Konkursu Dekoracji Wielkanocnych, Bogusław Chrzan – Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu oraz w roli przewodniczącego Marek Chrabąszcz – Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz.

Te prace z roku na rok są coraz wspanialsze, coraz bardziej oryginalne. Ogromne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy pracowali nad tym, aby te dekoracje i potrawy zostały wykonane – mówiła Pani Jadwiga Sieniuć.

Dyrektor OKiS Pan Bogusław Chrzan mówił, iż podczas oceniania potraw brał pod uwagę smak, który pamięta z dzieciństwa. – Jestem niezmiernie zbudowany postawą pań, które przygotowywały te potrawy według tradycyjnych przepisów, które przypominają mi moje dzieciństwo. To wszystko było naprawdę bardzo smaczne, oparte o stare przepisy i gratuluję państwu podtrzymywania tych tradycji i mimo tego, że one nie zawsze są modne, ale są smaczne zdrowe i nie zawierają tych wszystkich konserwantów.

Burmistrz Pan Marek Chrabąszcz przed odczytaniem zwycięzców powtórzył, to o czym wspominali wszyscy członkowie komisji, iż bardzo ciężko było dokonać oceny i wybrać najlepszych. – Naprawdę poziom był bardzo wysoki – podkreślał burmistrz.

Zwyciężyła Oleszna Podgórska

Tak w kategorii potrawy wielkanocne, jak i w kategorii dekoracje pierwsze miejsca przypadły dla mieszkańców Olesznej Podgórskiej, aczkolwiek występujących w dwóch niezależnych grupach.

Kategoria potrawy wielkanocne:

Główna nagroda – Klub Aktywnego Mieszkańca i Seniora Oleszna Podgórska, Alicja Dzikowska, Andrzej Kacprzak,
Wyróżnienie – Sołectwo Radoniów – Anna Mielniczyn,
Wyróżnienie – Zespół „Jarzębina” ze Skorzynic – Bronisława Majczak.

Alicja Dzikowska reprezentująca Klub Aktywnego Mieszkańca i Seniora Oleszna Podgórska odbierając nagrodę przyznawała, iż duża w tym zasługa inicjatywy lokalnej, z której pozyskali część środków na wykonanie potraw. Patrząc jednak na stół jaki panie z Olesznej przygotowały i kosztując potraw należy przyznać, iż zwycięstwo zawdzięczają talentowi, doświadczeniu i niebywałej pracowitości.

Kategoria: dekoracje wielkanocne

  1. Sołectwo Oleszna Podgórska, Krzysztof Mytych, Andrzej Kacprzak,
  2. Katarzyna Babicz z Wojciechowa.
  3. Dzieci i Młodzież z Radoniowa, opiekun Anna Mielniczyn

I wyróżnienie – Oddział Przedszkolny w Wojciechowie, opiekunowie Elżbieta Żemetro i Małgorzata Wojciechowska,
II wyróżnienie – Przedszkole Miejskie w Lubomierzu, opiekunowie Magdalena Laszczyńska-Sekreta, Katarzyna Zabłocka,
III wyróżnienie – Klub Seniora „Nie ma Mocnych” z Lubomierz, opiekun Barbara Bratek, Anna Chuchmacz z Radoniowa,
IV wyróżnienie – Sołectwo Wojciechów, opiekun Agnieszka Kołodziejczak,
V wyróżnienie – Koło Biblioteczne Ubocze, opiekun Joanna Czerwiec,
VI wyróżnienie – Anna Chuchmacz z Gryfowa Śląskiego
VII wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Pławnej, opiekun Ewa Sadłucka,

Jak co roku nagrodę specjalną funduje także Pani Poseł Zofia Czernow. Nie inaczej było i w tym roku. Sprzęt gospodarstwa domowego trafił do zespołu Jarzębina ze Skorzynic.

Tak burmistrz Marek Chrabąszcz jak i burmistrz Olgierd Poniźnik złożyli wszystkim mieszkańcom życzenia wielkanocne.

Życzę wszystkim Państwu zdrowych, radosnych, pogodnych i rodzinnych Świąt wielkanocnych – mówił Burmistrz Marek Chrabąszcz.

Chciałbym Państwu życzyć radosnych, pogodnych Świąt spędzonych w takiej rodzinnej atmosferze. – życzył burmistrz Olgierd Poniźnik, który przypomniał wszystkim gdzie jest najlepiej na świecie: – Na koniec jeszcze powiem, że dobrze we Lwówku, dobrze w Gryfowie, ale najlepiej jest w Wojciechowie.

Głównym organizatorem XVI Powiatowego Konkursu Dekoracji Wielkanocnych w Wojciechowie był Ośrodek Kultury i Sportu pod kierownictwem Pana Bogusława Chrzana. Wydarzenie prowadził jak zwykle niezastąpiony Michał Pater.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here