W wielu miejscowościach brak prądu. Strażacy usuwają drzewa

0
2115

Awarie sieci energetycznej w powiecie lwóweckim spowodowane są warunkami pogodowymi – silnie wiejącym wiatrem i wyrządzonymi przez niego szkodami. Powalone drzewa i gałęzie zrywają linie.

 

Od wczorajszego wieczora przez Polskę przetaczają się wichury. Prędkość wiatru miejscami w porywach przekracza sto kilometrów na godzinę. Wichura dała się także mocno we znaki w naszym regionie. Strażacy mają pełne ręce pracy.

W przeciągu ostatnich dwunastu godzin strażacy z powiatu lwóweckiego, jednostki PSP w Lwówku Śląskim oraz jednostek OSP do zdarzeń związanych z drzewami na drogach wyjeżdżali już 16 razy. Na szczęście jak na razie wichura nie spowodowała większych szkód. Poza powalonymi drzewami w niedzielny poranek strażacy otrzymali zgłoszenie, iż w jednym z budynków w centrum Lwówka Śląskiego uszkodzona została blacha ba dachu. Obecnie trwa tam akcja.

Oprócz strażaków pełne ręce pracy mają także energetycy. W chwili obecnej na skutek awarii w sieci energetycznej występują przerwy w dostawie energii elektrycznej w następujących miejscach:

  • Milęcice, Wojciechów, Popielówek, Maciejowiec, Pokrzywnik – przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 9:30
  • Gryfów Śląski ulice: Kwiatowa, Osiedle Horyzont, Uczniowska 7 Dywizji, Partyzantów Lwowska, Chopina, Floriańska, Widokowa (wodociągi), Oldzańska,
    Milęcice, Oleszna Podgórska, Ubocze, Rząsiny, Zalesie, Popielówek, Złoty Potok, Olszyna,
    Lubomierz ulice: Gryfiogórska, Edukacji Narodowej, Kargula i Pawlaka, Asnyka, Sportowa, Chopina, Stogryna, Plac Wolności, Kościuszki – przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 10:00
  • Pławna Górna i Pławna Dolna – przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:45
  • Młyńsko, Proszówka, Chmieleń, Grudza, Janice, Pasiecznik, Kwieciszowice, Rębiszów, Jaroszyce, Proszowa, Gajówka, Mlądz, Mroczkowice – przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00

Co zrobić, jak zgaśnie światło? Pracownicy Tauron Dystrybucja radzą, aby w pierwszej kolejności sprawdzić bezpieczniki (korki). Następnie sprawdzić, czy jest prąd na klatce lub ulicy. Jeżeli prądu nie ma na klatce schodowej to należy skontaktować się z administratorem lub właścicielem budynku. Natomiast, jeżeli prądu nie ma również w sąsiednich budynkach oraz na ulicy należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy Tauron Dystrybucja – 991 i zgłosić awarię. Pod tym numerem telefonu możesz również na bieżąco sprawdzać przewidywany czas usunięcia awarii.

Synoptycy ostrzegają, iż taka pogoda ma się utrzymać do późnych godzin wieczornych: Prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, w godzinach rannych 30.01 przejściowo porywy wiatru mogą osiągać prędkość około 115 km/h, z zachodu. Ostrzeżenie 2 stopnia jest ważne do dnia 30 stycznia 2022 roku, do godziny 21.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here