W tym roku nie będzie Kwisonaliów. Będzie jubileusz nadanie miastu praw miejskich

7
3425

Bulwar nad Kwisą w Gryfowie Śląskim w tym roku nie będzie rozbrzmiewał muzyką. Zamiast Kwisonaliów odbędzie się jubileusz nadanie miastu praw miejskich.

 

Pierwsze Kwisonalia będące świętem mieszkańców gminy Gryfów Śląski odbyły się w dniu 6 czerwca 1999 roku. Celem wydarzenia było promowanie miasta i rzeki Kwisy oraz wszystkiego, co z tym się wiąże, czyli: fauny, flory, ryb, wody. Pierwszym wielkim artystą, jaki wystąpił na muzycznej scenie był Zbigniew Wodecki. I przez kolejne dwie dekady Kwisonalia promowały gminę i otaczającą ją przyrodę. W tym czasie tylko jeden raz zrezygnowano z wydarzenia na Bulwarze. W 2012 roku obchodzono 770 rocznicę nadania praw miejskich dla Gryfowa Śląskiego i z tej okazji na gryfowskim rynku zorganizowano imprezę w stylu średniowiecznym.

XX Kwisonalia

Niestety, fatum spoczęło nad organizacja jubileuszowego wydarzenia. To miała odbyć się w 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa władze zostały zmuszone do jej odwołania. Również w roku 2021 nie odbyło się tradycyjne święto mieszkańców gminy Gryfów Śląski. Powód obostrzenia covidowe. Wiele osób liczyło, iż jubileusz uda się zorganizować w 2022 roku. Ale niestety, dopiero w 2023 roku odbędą się XX Kwisonalia.

780. rocznica nadania praw miejskich

W roku 2022, kiedy to przypada jubileusz nadania miastu praw miejscach władze odstąpiły od organizowania biesiady na Bulwarze nad Kwisą. – Podjęliśmy taką decyzję, bo jest już trochę późno na przygotowania, natomiast chcemy uczcić jubileusz miasta, nadanie praw miejskich w 1242 r. – tłumaczy Burmistrz Olgierd Poniźnik – Chcemy przez dwa dni sobotę i niedzielę 4-go i 5- go czerwca zorganizować te obchody w skromnym zakresie, żeby nie zapomnieć o tej rocznicy. – dodaje Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Rocznica nadania praw miejskich dla miasta odbędzie się w rynku. Z tej okazji w przestrzeni pomiędzy ratuszem a kościołem zorganizowane zostaną różne wydarzenia np. spotkanie z Jarosławem Bogackim na temat książki o historii Gryfowa, podpisana zostanie także umowa o partnerstwie z Otmuchowem a przy rynku stanie również miasteczko średniowieczne.

– Święto chcemy zaakcentować poprzez korowód, który przejdzie ulicami miasta, mieliśmy spotkanie z przedszkolem, dyrektorami szkół, wyrazili na to ochotę a wymaga to trochę przygotowań, żeby pokazać różne stany średniowieczne, chcemy we wtorek po sesji namówić także naszych rajców miejskich, żeby też wystąpili w tych średniowiecznych strojach. Tak, że trochę atrakcji będzie. – wyjaśnia Burmistrz – Chcemy powtórzyć historię Gryfowa laserem pisaną, to jest widowisko, które odbyło się już na Rynku we wrześniu ubiegłego roku myślę, że niewiele osób to zobaczyło, pogoda nie była wówczas ciekawa. – dodaje.

W ramach koncertów szykowane są trzy zespoły, jednak ostateczna decyzja o tym, jakie to będą zespoły zapadnie 20 kwietnia. Jak można się spodziewać, nie będą to gwiazdy pierwszego formatu, ale jak wspomina Burmistrz ma pojawić się szczypta muzyki biesiadnej takiej, którą każdy zna.

Tutaj poznasz historię Kwisonaliów

7 KOMENTARZE

  1. Nudy tyle narzekania na Lwówek ale tam jednak udało się zorganizować Lato Agatowe a Gryfów jak zwykle zero wyręczać się dziećmi z przedszkola i że szkoły żadna organizacja

  2. I znów nie będzie kwisonaliów to już kolejny rok to już jest przesada pandemia się skończyła a oni wymyślają coś żeby tylko nie było kwisonalii

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here