Kwisonalia 2020 – wspomnień czar

0
2273

Kwisonalia – święto mieszkańców gminy i miasta Gryfów Śląski, na dobre wpisało się w kalendarz wydarzeń, którymi żyli nie tylko gryfowianie, bo impreza rokrocznie przyciągała tłumy gości z całej okolicy.

Kwisonalia zostały odwołane

Za nami pierwszy weekend czerwca 2020 roku. Zgodnie z tradycją powinniśmy wspominać jubileuszowe, XX Kwisonalia. Niestety, sytuacja epidemiologiczna, zagrożenie związane z koronawirusem nie pozwoliło na ich organizację. W trosce o bezpieczeństwo, zdrowie uczestników tej fantastycznej zabawy, setek, tysięcy mieszkańców gminy Gryfów Śląski, ale także i gości z regionu, władze podjęły trudną, aczkolwiek niezbędną w tym roku decyzję o odwołaniu wydarzenia.

Historii Kwisonaliów.

Dziś zamiast relacji z jubileuszowych Kwisonaliów troszeczkę powspominamy. W materiale filmowym Pan Olgierd Poniźnik, Burmistrz Gryfowa Śląskiego, Pani Anna Michalkiewicz Dyrektor M-GOK w Gryfowie Śląskim oraz Pan Robert Skrzypek Radny i przez wiele lat członek komitetu organizacyjnego opowiadają o tym, kto wymyślił Kwisonalia, jakie były założenia tego święta, jak ono ewoluowało na przestrzeni lat, co udało się a czego się nie udało zrealizować, jakie gwiazdy wystąpiły na muzycznej scenie, jakie kabarety, kto gotował. Nie brakuje także ciekawostek. A całość ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami.

Zdjęcia z Kwisonaliów

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo. Być może uda Wam się odnaleźć siebie na zdjęciach sprzed lat.

Wspomnienia w pigułce

Dzięki wieloletniemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej, który jest także pasjonatem historii i niemal od samego początku wspiera organizację imprezy możemy poznać początki Kwisonaliów i przypomnieć sobie wspaniałe chwile z nimi związane. Autorem poniższych wspomnień w pigułce jest Pan Robert Skrzypek.

Nie samą pracą żyje człowiek, czasem potrzebny jest też odpoczynek i rozrywka. O tym wiadomo jest od dawna. Do takiego wniosku doszły również władze Gryfowa Śląskiego w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to zostało zorganizowane po raz I święto miasta „Dni Gryfowa Śląskiego”.

Pierwsze „Dni Gryfowa Śląskiego” zorganizowano dokładnie w 1976 roku i trwały osiem dni od 16 do 23 września, jednak nie była to jeszcze impreza cykliczna. Na drugie święto miasta mieszkańcy musieli czekać aż do 1979 roku. Wtedy święto obchodzono również we wrześniu. Rok później w 1980 roku świętowano po raz trzeci a na czwarte święto mieszkańcy musieli czekać aż trzy lata. To włodarze zorganizowali w dniach od 30 września do 3 października 1983 roku. I od tego roku stała się to impreza cykliczna organizowana rokrocznie.

W 1985 roku postanowiono święto przenieść z września na maj i termin ten utrzymał się przez ponad dekadę. Dopiero w 1996 roku dni Gryfowa zostały przeniesione na czerwiec. W tym terminie mieszkańcy bawili się aż do 1999 roku, kiedy to odbyło się ostatnie święto miasta pod nazwą „Dni Gryfowa Śląskiego”.

Konkurs na imprezę promującą gminę

Już w 1995 roku włodarze miasta ogłosili konkurs na opracowanie nowej koncepcji imprezy promującej Gryfów Śląski. Oferty, które wpłynęły przeleżały kilka lat w urzędniczym biurku. Dopiero 18 lutego 1998 roku podczas posiedzenia Zarządu jak czytamy w protokole nr 171/98:

Na posiedzenie Zarządu przybył Jerzy Karnauch – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim. Następnie Zarząd – Komisja Konkursowa przystąpiła do rozstrzygnięcia konkursu na scenariusz imprezy promującej Gryfów Śląski. Dyrektor M-GOK (sekretarz komisji) poinformował, że na konkurs wpłynęło 6 ofert, po czym przystąpiono do otwarcia i przedstawienia każdej z nich (…)”.

Do dalszego etapu konkursu zakwalifikowano 3 oferty tj. ofertę nr 1, nr 4 i nr 5. Spośród ofert nr 1, nr 4 i nr 5 komisja konkursowa jednogłośnie przyznała I miejsce ofercie nr 1, opatrzonej godłem „Płotka” i przyznała oferentowi nagrodę pieniężną w kwocie 750 zł. Następnie dokonano otwarcia koperty z adresem oferenta nr 1 i ogłoszono, że I miejsce w konkursie na imprezę promującą Gryfów Śl. zdobył Olgierd Poniźnik.

Kwisonalia 1999 i pech Zbigniewa Wodeckiego

Założeniami miało być promowanie miasta i rzeki Kwisy oraz wszystkiego, co z tym się kryje: fauna, flora, ryba, woda. A skoro woda to postanowiono, że pierwszą gwiazdą na I Kwisonaliach będzie Zbigniew Wodecki, który wystąpił ze swoim recitalem w niedzielę 6 czerwca 1999 roku na estradzie ustawionej w Rynku. Dla legendarnego piewcy „Pszczółki Mai” powitanie z Gryfowem okazało się pechowe. Tuż przed koncertem zahaczył o lampę stojącą na gryfowskim rynku i urwał lusterko w swoim samochodzie. Wyglądało to groźnie, na szczęście koncert odbył się w planowanym czasie i należał do udanych.

Nie udało się przeprowadzić głównej części imprezy nad rzeką Kwisą, w niecodziennej scenerii, jak to pierwotnie planowano. Przeszkodą okazały się przeciągające się prace związane z regulacją rzeki w zakolu koło Izo– Termu, dlatego też na gryfowskim rynku w dniach od 4 do 6 czerwca odbyło się szereg różnych imprez m. in: festiwal piosenki dziecięcej, turniej miast Bischofswerda- Raspenava- Gryfów Śląski, turniej szachowy, występy różnych zespołów np. De-Su. Całość imprezy poprowadził jej pomysłodawca Olgierd Poniźnik.

Kwisonalia 2000. Uwolniono złotą rybkę

Następne Kwisonalia odbyły się w 2000 roku już na błoniach nad rzeką Kwisą. Gwiazdą imprezy był Andrzej Rosiewicz, a „Piknik nad Kwisą” filmowany był przez Telewizję Wrocław. Zostaliśmy pokazani w programie „Dolnośląskie Lato z Telewizją Wrocław”. Przez cały dzień Gryfów był na antenie regionalnej TVP 2. Co kilka godzin pokazywano relację z tego, co się działo nad Kwisą. Hymnem Kwisonaliów została piosenka „Cicha woda brzegi rwie”, którą wykonał zespół Ramp z Rząsin. W czasie inauguracji Kwisonaliów burmistrz Antoni Lewkowicz uwolnił Złotą Rybkę zamkniętą w beczce. Wówczas w rolę rybki wcieliła się Kasia Klarembach. Motyw uwalnianej (wyławianej) przez burmistrza rybki pojawiał się również na kolejnych Kwisonaliach. Od tego roku nie tylko uwolniono złotą rybkę, ale postanowiono odznaczyć ludzi zasłużonych dla miasta Gryfowa, którzy wiele zawodowych sił i społecznikowskiej pasji oddali miastu, rzece Kwisie i Jezioru Złotnickiemu, zawsze godni szacunku i naśladowania

Złotą rybkę przyznawano w kategoriach:

  • zasłużona osoba, pionier Gryfowa Śląskiego.
  • osoba spoza miasta i gminy Gryfów Śląski, która zasłużyła się dla naszej gminy i jej
    Mieszkańców,
  • osoba, która zasłużyła w teraźniejszości, bieżącej działalności dla naszego miasta i gminy.

Laureaci Złotych Rybek

Pierwsi laureaci w 2000 roku otrzymali kuliste akwarium z żywą „Złotą Rybką” a byli to
Bogumiła Turzańska– Chrobak, Zdzisław Rzewuski, Jan Liwosz.

W 2001 do 2004 r. postanowiono przyznać wyróżnienie „Złotą Rybkę” w formie statuetki. W 2005 roku zrezygnowano ze statuetki na rzecz okrągłej odznaki wpinaną w klapę z prawdziwego złota.

 

„Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”

W 2001 roku Kwisonalia odbyły się w dniach 24-26 sierpnia. Podczas inauguracji burmistrz Antoni Lewkowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Witold Mikos, po wdrapaniu się na drabinę, przedstawili krótką inscenizację wiersza „Paweł i Gaweł”.

Sceniczną atrakcją wieczoru był happening „Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”, przygotowany przez skautów z Federacji Skautingu Europejskiego, którzy stacjonowali w tym czasie na Górze św. Anny w ramach zlotu naczelników skautingu z 16 krajów Europy i Kanady.

Maskotka Kwisonaliów

KWISONALIA 2002 rozpoczął tradycyjny korowód. Na jego czele maszerowała nowa maskotka Kwisonaliów – Kwisuś, który szedł w parze wraz ze Złotą Rybką. Uroczysta inauguracja była imponująca. Po raz pierwszy pojawił się zmaterializowany herb Gryfowa: Gryf i Rycerz, którzy przed wejściem na scenę stoczyli zacięty bój.

Na uczestników Kwisonaliów czekało sporo atrakcji, wraz z nowością – przelotem balonem nad Gryfowem.

Pokazy mody wieczorowej, ślubnej i bielizny. Turniej piłki plażowej. Wieczór autorski

Atrakcją Kwisonaliów 2003 roku oprócz corocznych stałych już punktów programu był pokazy mody wieczorowej, ślubnej i bielizny.

2005 roku doroczne święto miasta odbyło się w okolicach Nocy Świętojańskiej, stąd w programie znalazł się konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański, wrzucany przez młode gryfowianki w nurty Kwisy. W tym roku po raz pierwszy odbyły się zawody o Grand Prix Gminy Gryfów Śląski w piłce siatkowej, plażowej kobiet i mężczyzn a w gryfowskim ratuszu odbyła się, w kameralnym gronie miłośników poezji, promocja nowej książki „Utoczone z piasku”, poetki i pisarki, doktor nauk humanistycznych, na stałe zamieszkałej w Proszówce – Jadwigi Dorr.

Kwisa Parade. Alternatywne Kwisonalia. Kulinarny Puchar Kwisy

W 2006 roku po raz pierwszy do organizacji nie powołano komitetu organizacyjnego. Całością organizacji zajęła się ekipa robocza ośrodka kultury z dyrektorem na czele. W Noc Świętojańską młodzież bawiła się w rytm muzyki techno DJ ICE Cool na „Kwisa Parade”.

2007 roku to jak do tej pory najdłuższe święto miasta, które zaczęło się już od wtorku warsztatami teatralnymi. W środę odbyło się sympozjum ekologiczne „Przyroda Doliny Kwisy”. W czwartek odbyła się prezentacja książki „Poszumianki znad Kwisy” autorstwa Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak oraz otwarcie wystawy fotografii dzieci niepełnosprawnych. W piątek na gryfowskim rynku miała miejsce prezentacja teatralna „Kosmosaga o ostatniej kropli wody” w wykonaniu aktorów z Kliniki Lalek z Wolimierza, a w ratuszu wystawa fotograficzna młodzieży „Kolory do kwadratu”.

Po raz pierwszy w klubie Fabryka odbyły się Alternatywne Kwisonalia. Ich organizatorem było Stowarzyszenie „Mrowisko” z ówczesną prezes Agnieszką Adamczyk. Największą gwiazdą był zespół „Armia”.

Podczas Kwisonaliów w 2008 roku w Gryfowie gościła delegacja nowego miasta partnerskiego z nadmorskich Gryfic, z którymi 13 czerwca podczas spotkania w sali posiedzeń naszego ratusza została podpisana umowa partnerska.
Po raz drugi podczas Kwisonaliów odbyła się alternatywna impreza dla młodzieży w klubie Fabryka. Gwiazdami byli m.in. DJ Green Rose, Lion Vibrations oraz DJ Kitty Litter Box.

Tego roku odbyły się też pierwsze Mistrzostwa Polski w Potrawach z Pstrąga oraz zawody dla amatorów o Kulinarny Puchar Kwisy.

Jubileuszowe Kwisonalia

X Jubileuszowe Kwisonalia w Gryfowie Śląskim rozpoczął „I Festiwal bez Granic”. Na gryfowskim rynku w rywalizacjach muzycznych zmagały się najlepsze zespoły folklorystyczne Dolnego Śląska. Po kilku rozśpiewanych godzinach, jury musiało podjąć decyzję, komu przyznać Grand Prix Festiwalu, I nagrodę.
Puchar Burmistrza zdobył Zespół „Cisowianki” z Henrykowa, II miejsce otrzymał Zespół „Jarzębina” ze Skorzynic a III nagrodę przyznano Zespołowi „Gościszowianki” z Gościszowa.

W trakcie Kwisonaliów odbył się konkurs kulinarny „Smaki Kwisy”. W konkursie brali udział amatorzy niezwiązani profesjonalnie z gastronomią.

W jubileuszowym spływie rzeką Kwisą, „Na czym kto może” wzięła udział rekordowa ilość uczestników. W wodnych potyczkach konkurowało ze sobą aż dwanaście wehikułów.

Przy pięknej pogodzie i dużej frekwencji na widowni rozegrano kolejny Turniej Miast „O galon wody święconej przemienionej w wino”. Wzięły w nim udział ekipy z Mirska i Gryfowa.

XI Kwisonalia

W 2010 roku świętowanie zaczęliśmy, jak co roku zawodami wędkarskimi o złoty haczyk burmistrza, ale też o mistrzostwo Związku Gmin „Kwisa”.

W tym też roku zmieniono trasę biegu Gryfitów, która swój start miała na górze św. Anny w Proszówce a metę na gryfowskim rynku.

Ponadto można było oglądać przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Gryfowa wystawę plenerową związaną z Jeziorem Złotnickim pt.: „Zaginiona Flota”.

Kwisonalia 2011

Hitem w 2011 roku okazał się konkurs pod nazwą „Rybny kociołek po gryfowsku”. Konkurencja ta zadebiutowała ciesząc się ogromną popularnością wśród widzów chętnie konsumujących efekty pracy zawodników.

Również dużym powodzeniem cieszył się dobrze osadzony konkurs siatkarski KWISONALIA Cup zarówno w kategorii indywidualnej jak i OPEN.

770 rocznica nadania praw miejskich

W 2012 roku obchodzono 770 rocznicę nadania praw miejskich dla Gryfowa Śląskiego. Z tej okazji zorganizowano na gryfowskim rynku imprezę w stylu średniowiecznym, rezygnując tym samym z organizacji Kwisonaliów.

Kwisonalia przy dworcu

Niesprzyjająca pogoda i grząski teren na błoniach rzeki Kwisy spowodowały, że w 2013 roku organizatorzy podjęli błyskawiczną i konieczną decyzję o zmianie miejsca imprezy. Tym razem padło na plac koło przystanku PKS na ul. Kolejowej. Wówczas święto odbyło się pod hasłem „Ekologia”. Prawdziwie niepowtarzalnym widowiskiem okazał się Korowód Ekologiczny. Jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi mieszkańców na problem recyklingu, segregacji odpadów i szeroko pojętej ochrony środowiska, w którym żyjemy.

Come-back w wielkim stylu

2014 rok był wyjątkowy, gdyż w wielkim stylu i z rozmachem wróciliśmy do miejsca, gdzie sztandarowa impreza naszego miasta miała swój początek, czyli na malowniczy Bulwar nad Kwisą. Wydarzenie miało wielowymiarowy, artystyczny charakter, a odbyło się pod hasłem „Euroregionalny ART Festival bez granic”.
Jedną z największych atrakcji Kwisonaliów było gotowanie „Największego kotła zupy rybnej w Polsce”. Zupę gotował w ogromnym kotle Gabriel Szafranek – szef kuchni Interferie Sport Hotel Świeradów Zdrój pod okiem znanego kucharza gawędziarza, znawcy kuchni myśliwskiej Grzegorza Russaka.

Dąb Pokoju

5 czerwca 2015 roku na trwałe zapisze się w historii gminy Gryfów Śl. i to nie tylko, dlatego, że tego dnia rozpoczynały się XV Kwisonalia, doroczne święto miasta. Jednym z powodów była wyjątkowa inicjatywa: radnego Jerzego Guzego, Przewodniczącego Rady Roberta Skrzypka i sołtys Wieży Barbary Pasiak, którą było zasadzenie Dębu Pokoju.
Dąb Pokoju został zasadzony w obecności przedstawicieli partnerskich miast Gryfowa – Gryfic (Polska), Raspenavy (Czechy) oraz Bischofswerdy (Niemcy), a także starosty lwóweckiego Marcina Fludera oraz senatora RP Jana Michalskiego.
Również tego dnia w Galerii ECKI w gryfowskiej Bibliotece Publicznej odbyła się inaugurująca XV Kwisonalia konferencja pt. „Gryfów Śląski – miasto z historią niezwykłą”.

W pierwszy dzień, po 7 latach nieobecności, Stowarzyszenie Awantura zorganizowało piątkowy wieczór dla młodzieży.

Kwisonalia z Karolem Okrasą i 70-lecie OSP

W 2016 roku po zakończeniu Biegu Gryfitów licznie zgromadzeni widzowie mieli okazję spotkać się z jedną z najbardziej lubianych osobowości telewizyjnych – Karolem Okrasą. Podczas pokazu kulinarnego Karol dzielił się z zebranymi swoją wiedzą i doświadczeniem przygotowując potrawy z wykorzystaniem ryb. Okrasa był jednocześnie przewodniczącym jury konkursu kulinarnego „Smaki Kwisy”.

Niedziela zrealizowana była w klimacie zawodów, pokazów i potyczek turniejowych. Odbyły się widowiskowe pokazy strażackie zorganizowane w ramach 70-lecia OSP w Gryfowie Śląskim, Całość podsumowaliśmy pokazem ogni sztucznych.

775-lecie Miasta Gryfowa Śląskiego

775-lecie Miasta Gryfowa Śląskiego – Kwisonalia 2017 – pod taką nazwą obchodzono święto w 2017 roku, które rozpoczęło się od otwarcia wernisażu fotografii „Gryfów Śląski w obiektywie młodych”. Gościliśmy na nim przedstawicieli wszystkich naszych miast partnerskich: Gryfic, Raspenawy i Bischofswerdy.

Następnie w godzinach popołudniowych, w kierunku Bulwaru nad Kwisą, wyruszył historyczny korowód. Na czele stanęło Bractwo Rycerskie „Syrokomla” z Zamku Kliczków, dalej mażoretki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low” z miasta partnerskiego Gryfice, która nie tylko prowadziła ulicami miasta korowód, ale jeszcze dała przepiękny, wspominany po dziś dzień ponad godzinny koncert na scenie.

Konkurs kulinarny odbył się pod nazwą „Średniowieczne Smaki znad Kwisy”. Startujące w nim ekipy miały za zadanie przygotować po dwie „średniowieczne” potrawy. Jedna z potraw miała nawiązywać do kuchni chłopskiej, druga zaś do kuchni mieszczańskiej. Jury, któremu przewodniczył znany kucharz Jakub Kuroń, oceniając potrawy brało pod uwagę smak potrawy, jej zgodność z tradycją, a także wystrój i dekorację stołu.

Bieg Gryfitów, który odbył się rok wcześniej przetarł szlaki wokół jeziora Złotnickiego i dodał organizatorom skrzydeł do przygotowania czegoś jeszcze większego. Na Cross Gryfitów 2017 złożył się Bieg Gryfitów i I Rowerowy Cross Gryfitów. Dodatkowo organizatorzy zapraszali również do udziału w marszu Nordic – Walking.

Kwisonalia 2018

W 2018 roku na Bulwarze nad Kwisą zabrzmiała muzyka, stoczyły się kulinarne konkursy, a co najważniejsze zgromadziły się tłumy mieszkańców oraz naszych świątecznych gości. Wszystko zaczęło się, jak co roku Crossem Gryfitów. Zawodnicy przemierzyli urocze trasy wokół jezior złotnickiego i leśniańskiego, by po przebiegnięciu 10, lub 21 kilometrów dotrzeć na metę zlokalizowaną na Bulwarze nad Kwisą. Nowością był pokaz kulinarny, który odbył się na gryfowskim rynku a nie, jak co roku na bulwarze nad Kwisą.

W sobotnie popołudnie tuż przed ratuszem z potrawami z ryb zmagał się znany śląski mistrz kuchni, restaurator Remigiusz Rączka. W gotowaniu oprócz publiczności towarzyszyły mu kamery katowickiej telewizji. Materiał został przygotowany w ramach cyklu pt.: Rączka Gotuje.

Ciekawą nowością na Kwisonaliach były stoiska browarów regionalnych. Tu można było posmakować trunków o wyjątkowych smakach. Browarom towarzyszyły warsztaty piwowarskie, gdzie każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się wszystkiego o warzeniu piwa i na własne oczy zobaczyć, jakie narzędzia się wykorzystuje i jak wygląda cały proces warzenia w domowych warunkach.

Kwisonalia 2019 i Festiwal piw lokalnych

W związku z dużym sukcesem, jakim w roku poprzednim okazały się warsztaty piwowarstwa, organizatorzy postanowili rozszerzyć to wydarzenie. Na Kwisonaliach zagościł festiwal piw lokalnych, browarów rzemieślniczych i towarzyszące im warsztaty piwowarstwa Tu można było nie tylko posmakować złocistych trunków z najlepszych browarów w regionie, ale także poznać tajniki wyrobu piwa.

Gościem wyjątkowym Kwisonaliów 2019 był gryfowianin, pan Lesiński, który w 1960 roku zadebiutował w kręconym w Gryfowie i Wieży filmie pt.: Szklana Góra.

Nieodłącznymi elementami Kwisonaliów, które na stałe wpisały się w program były: zawody wędkarskie, konkurs kulinarny „Smaki Kwisy”, bieg Gryfitów, spływ rzeką Kwisą, na czym kto może, „Turnieju miast o galon wody święconej przemienionej w wino”, występy na scenie dzieci z gryfowskiego przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjum jak i liceum. Występy najmłodszych ściągają na bulwar setki a może i tysiące wiernych od dwudziestu lat sympatyków gryfowskiego święta.

Zawsze funkcjonowało wesołe miasteczko, oblegane były stoiska z zabawkami i napojami. Rokrocznie z większymi lub mniejszymi gwiazdami wieczoru organizatorzy zapewniają pełne atrakcji spełnienie miłych chwil wśród wielu atrakcji.

Jak pokazuje historia zawsze było wesoło, było tanecznie, było smacznie, choć nie zawsze było gorąco.

Koronawirus wstrzymał Jubileuszowe Kwisonalia 2020

Miała być wielka feta. Liczne konkursy, moc atrakcji, występy wspaniałych gwiazd… Niestety, koronawirus pokrzyżował plany. W trosce o bezpieczeństwo, zdrowie uczestników tej fantastycznej zabawy, setek, tysięcy mieszkańców gminy Gryfów Śląski, ale także i gości z regionu, w 2020 roku władze podjęły trudną, aczkolwiek niezbędną w tym czasie decyzję o odwołaniu wydarzenia.

Kwisonalia w 2020 roku nie odbyły się, ale jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli impreza powróci na Bulwar nad Kwisą w Gryfowie Śląskim. Będzie to być może już w przyszłym roku. Na co z niecierpliwością czekamy.

Gwiazdy KWISONALIÓW

  • 1999 – DESU, Zbigniew Wodecki
  • 2000 – THE LIVERPOOL, Andrzej Rosiewicz
  • 2001 – Stachursky, zespół IRA oraz grupa Orpheus
  • 2002 – Bajm, O.N.A, De Mono
  • 2003 – Ewelina Flinta, Oddział Zamknięty oraz Wilki.
  • 2004 – Łzy, Maanam z Korą Jackowską oraz Jerzy Kryszak
  • 2005 – Kazik i zespół Kult, Brathanki i Kabaret Moralnego Niepokoju. JUMBO AFRICA.
  • 2006 – Doda z zespołem Virgin, Paweł Kukiz z zespołem Piersi, zespół Pireus.
  • 2007 – Raz Dwa Trzy, Francesco Napoli, Happy End, Monika Brodka
  • 2008 – Denzel, In-Grid oraz Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing
  • 2009 – O.S.T.R. , DJ Haem, Patrycja Markowska, Budka Suflera.
  • 2010 – PAJUJO, Blady Kris, East West Rockers, Leszcze, Andrzej Piaseczny.
  • 2011 – Za Kratą, J.J. Babd, Nocna Zmiana Blusa, kabaret Neo – Nówka, Lombard
  • 2012 – 770 Lat miasta – dzień historyczny nie organizowano Kwisonaliów
  • 2013 – Mythos, SKANER, Kabaret Pod Wyrwigroszem
  • 2014 – zespół MANCHESTER, KOBRANOC-KA, Kabaret MARCINA DAŃCA
  • 2015 – RAS LUTA, Kabaret Nowaki, Golden Life.
  • 2016 – Dżem, MASTERS, Kabaret Skeczów Męczących.
  • 2017 – SHANDON BELLS, ETNA, AVANGARDE, JUMPER, Andrzej Cierniewski, kabaret JURKI
  • 2018 – Zeus, Pokahontaz, Mythos, kabaret K2, Mateusz Ziółko z zespołem
  • 2019 – Frankenstein Children, Małpa, THE POSTMAN, VOX

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here