W najbliższych dniach możemy się spodziewać paliwa po 8 zł za litr.

4
530
zdjęcie poglądowe

Nie widać końca podwyżek cen na stacjach paliw. W Lwówku Śląskim cena benzyny znów poszła w górę i przebiła kolejną barierę.

 

Eksperci z branży paliwowej nie mają dobrych prognoz. Wskazują dalsze wzrosty cen. Znaczną winę za to ponosi trwający na wschodzi konflikt. Po ataku Rosji na Ukrainę zdrożała baryłka ropy i jednocześnie osłabł złoty. To bezpośrednio przekłada się na ceny detaliczne na stacjach.

Eksperci z BM Reflex wskazują, że blisko 80% rosyjskiej ropy naftowej i produktów gotowych eksportowana jest drogą morską. Według ich wyliczeń nawet 5 mln bbl/d rosyjskiej ropy naftowej i produktów gotowych (30-65% eksportu) ma problem ze znalezieniem odbiorców, ze względu na sankcje, problemy z finansowaniem i ubezpieczeniem transakcji, znalezieniem przewoźników oraz na zasadzie jedności z Ukrainą. Docelowo może to być ponad 70% rosyjskiego eksportu. Tankowce z ropą naftową i gotowymi produktami nie mogąc znaleźć odbiorców wracają do macierzystych portów. To jednak generuje problemy na rynkach światowych i wzrosty cen hurtowych, a w efekcie końcowym również cen detalicznych na stacjach paliw.

Te w Polsce w ostatnich dniach podskoczyły w niektórych miejscach nawet o 50 procent w górę. Takich podwyżek na naszym rynku jeszcze nie było. Cena tysiąca litrów oleju napędowego w PKN Orlen 2 marca, czyli już kilka dni po napadzie Rosji na Ukrainę wynosiła 5.833 zł. Sześć dni później, czyli 8 marca to już 7.276 zł.

Sytuacja ma także przełożenie na ceny paliw na stacjach w Lwówku Śląskim. Tu, we wtorek 8 marca w południe za litr oleju napędowego zapłacić musimy już nawet 7,59 zł za litr.

  • Na stacji „Watis” popularna 95- ka kosztowała 6,84 złotych za litr, olej napędowy 7,59 zł za litr.
  • Na „Cirkle K” benzyna 95 kosztowała 7,09 zł za litr, diesel był po 7,59 zł/litr, a gaz po 3,35 zł.
  • Na stacji “Orlen” benzyna 95 była po 6.85 zł, a olej po 7,39 zł/litr.

Niestety, eksperci nie mają złudzeń i wskazują, że musimy być przygotowani na to, że ceny paliw będą rosły i już w najbliższych dniach mogą przebić kolejną barierę, czyli 8 zł/l.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here