Astronomiczne ceny paliw na stacjach. Diesel powyżej 7 złotych!

34
5046

Nie z miesiąca na miesiąc, ani już z tygodnia na tydzień, jak to było niegdyś. Dziś ceny na stacjach rosną z godziny na godzinę.

 

Polacy bardzo dotkliwie odczuwają już skutki wojny na Ukrainie. Słabnący złoty i rosnące ceny baryłki ropy w ostatnich dniach spowodowały, że paliwa w naszym kraju bardzo mocno zdrożały.

Wprowadzone osłony finansowe dla rynku paliw, w postaci obniżenia akcyzy, a później VAT-u na paliwa sprawiły, że kierowcy odetchnęli. “Jeszcze ostatniego stycznia na stacji Orlenu w Lwówku Śląskim 95- tka kosztowała 5,7 zł za litr, a diesel był po 5,85 zł/litr. Kolejnego dnia rano cena benzyny spadła poniżej pięciu złotych za litr i wynosiła 4,98 zł/l a cena oleju napędowego wynosiła 5,12 zł/l.” – podawała redakcja Lwówecki.info 2 lutego 2022 roku.

Takie ceny nie utrzymały się jednak długo. Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę sytuacja diametralnie się zmieniła. Ta napaść wywołała zrozumiały strach, ale spowodowała także osłabienie złotego oraz wzrost ceny baryłki ropy. A to natychmiast przełożyło się na ceny paliw na stacjach. Wprawdzie słyszymy, że dostawy ropy ze wschodu odbywają się bezproblemowo a Polska dysponuje zapasami surowca, to jednak nie daje stabilizacji cen.

„Transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem tłoczeń.” – zapewniła w czwartkowym komunikacie spółka PERN zarządzająca siecią rurociągów naftowych i produktowych. Dodała ona także, że Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej.

„Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo – paliwowego.” – przekazała w komunikacie Katarzyna Krasińska rzecznik prasowy PERN S.A. zapewniając, że dostawy ropy i paliw są zabezpieczone, bo na przestrzeni ostatnich lat spółka podjęła działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca.

„Jeszcze w 2013 roku rafineria w Płocku przerabiała 98% rosyjskiej ropy. Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa.” – poinformował Prezes ORLEN-u Daniel Obajtek.

Dziś na stacjach paliw ceny zmieniają się z godziny na godzinę. I niestety, te wzrosty mają bezpośredni wpływ na kieszenie wszystkich Polek i Polaków, bez względu na to, czy jeżdżą samochodem i jakie paliwo do niego tankują. Wzrosty cen paliw odbijają się na cenach produktów i usług. Droższe paliwo, to droższa praca rolnika w polu, to droższy transport i to wyższe ceny w sklepach. Drożeje mąka, drożeje chleb, mięso, … Odczuwa dziś już to każdy z nas.

W niedzielny poranek 6 marca 2022 roku, około godziny 9 cena oleju napędowego w Lwówku Śląskim przekroczyła barierę 7 złotych za litr.

 • Na stacji „Watis” popularna 95- ka kosztowała 6,39 złotych za litr, olej napędowy 6,99 zł za litr.
 • Na stacji “Orlen” benzyna 95 była po 6,49 zł, a olej po 6,88 zł/litr.
 • Na „Cirkle K” benzyna 95 kosztowała 6,65 zł za litr, diesel był po 7,09 zł/litr, a gaz po 3,25 zł.

Niestety, trwający za naszą wschodnią granicą konflikt i nadchodząca wiosna, która wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa związane z pracami polowymi nie wróżą dobrze.

34 KOMENTARZE

 1. W kwestii edukacyjnej warto podkreślić iż zdecydowana większość ceny paliwa to są haracze (podatki).
  I niech was prowadzi socjalizm drodzy towarzysze .

  • To do niemiec tam taniej, jak nie masz pojęcia dlaczego i z jakiego powodu ceny rosną , pomyśleć że szkoły kończycie i nie wiecie jak wpływa wojna blisko granic i jakie mogą być skutki.

   • A pamiętasz jak była mowa aby wprowadzić do Polski Euro? A pamiętasz jak wtedy wszystkie PiSiarstwo krzyczało,ze to utrata suwerenności? A pamiętasz jak malutka Słowacja,Estonia,Łotwa wtedy przyjęły Euro i wtedy ten ból rozszedł się im do dziś już po kościach i wcale nie utracili suwerenności i teraz jeden z czynników wzrostu ceny paliwa mają z głowy a my zaraz za Euro będziemy płacili 10 zł a więc ogromny wzrost płacenia ropy na giełdach w Euro ale dalej mamy swą suwerenność w rozumieniu PiSiaków. Teraz to woda po kisielu a Słowacja,Estonia,Łotwa się z nas śmieją. Pamiętam zaraz po przyjęciu Euro przez Słowację Duda Andrzej lecąc samolotem nad Słowacją do jakiegoś kraju mówił,ze tam widać samą ciemność,widocznie z biedy,że przyjęli Euro i teraz pewnie żałują, że utracili suwerenność-tak sam opowiadał. Wahania kursów złotego względem walut w czasach pokoju to małe piwo a dopiero teraz jak konflikt putinowski się zaostrzy to dopiero zobaczymy jaki to był błąd wtedy słuchać pisiaków i ich okolitów w sprawie Euro.

 2. Wojna ma z tym tyle wspólnego co pis z praworządnością.
  Podatki, kijowa gospodarka krajowa, rozdawnictwo kasy, wykupywanie niezależnych mediów – skądś kasę na to trzeba brać. Niestety pisowszczycy durna ludzia nie widzą jak ich okrada własny rząd.

  • Misiu z wiedza z TVN czyli zerową ,ale z wielką nienawiścią do Polski . Sytuacja jest taka ,że pieniądze nie wzięły się nagle znikąd za PiS tylko były zawsze ,ale poprzedni lewaki wztstko kradli . Teraz jest na wszystko ,więc wyobraź sobie skalę złodziejstwa tych co to teraz cały świat wprowadza sankcje dla Rosji ,a Ci Twoi bohaterowie walczą o sankcje z UE dla Polski . Żeby logicznie myśleć trzeba mieć wiedzę realną z roznych zrodel ,a tvn najlepiej omijac szetokim lukiem ,bo to tylko szczujnia preparowana ,a nie ma zadnych prawdziwycg informacji .

 3. Wrocilem z Czech tam jeszcze drozej, to samo na Slowacji, caly swiat nadrukowal pieniedzy, wiec leokadio daj sobie na wstrzymanie, nie jestem z pis-u, ale za tymi co podniesli wiek emerytalny,WAT ukradli nam pieniadze z OFE, i w tylku mieli nas zwyklych ludzi nie tesknie wogole.

 4. Kryzys dopiero się budzi. Pandemia Sars- Cov 2 – nie zniknęła. Inflacja – zaczyna działać. Rynek pracownika odchodzi … Uchodźcy dopiero jadą. Wojskowi nie jadą jeszcze do koszar.

  • Zastanow sie co piszesz, zobacz jakosc uchodzcow do pracy, kto miał styczność ten wie, roszczeniowi, nie potrafią nic, wymagania mają ale jakość ponieżje… rynek pracownika się zaczyn a i to na dobre, bo kto będzie robił napewno nie uchodzcy;)

 5. [„Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo – paliwowego.” – przekazała w komunikacie Katarzyna Krasińska rzecznik prasowy PERN S.A.]
  Od wielu lat podmioty z branży paliwowej płacą dla Prezesa Urzędu Rezerw Strategicznych opłatę paliwową na rzecz utworzenia i utrzymywania rezerw paliwa do sytuacji nadzwyczajnych. Właśnie jest taka sytuacja

 6. Sami napędzamy cenę bo jak nienormalni tankujemy paliwo ile się da i do czego się da np. do beczki, jak na zdjęciu! Przecież tak nie wolno. Nie wiem co na to obsługa stacji czy też policja? Bo materiał dowodowy jest!

  • Spokojnie, to co było w Europie nadchodzi do Polskii, cena stuknie pod 9zł, więc ludzie robią zapasy, wojna nie ma związku, mamy inflację nad kjóra nikt nie panuje, a trzeba będze niedługo stopy do 15% podnie ść, a wtedy zacznie siękredyciarzy płacz.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here