W Lwówku Śląskim miałaby powstać największa wieża widokowa w Polsce

7
4806

Jesteśmy po rozmowach z inwestorem, który jest poważnie zainteresowany wybudowaniem na Szwajcarii Lwóweckiej potężnej wieży widokowej. – słyszymy od prezesa Towarzystwa Turystycznego, który tłumaczy, iż namawia go do realizacji tego projektu.

 

Wieża widokowa

Wieże widokowe w ostatnich latach cieszą się olbrzymią popularnością. Dzięki takim obiektom w regionie, w których powstają ożywa turystyka. Potwierdzają to twarde dane. Jak wskazywały władze Świeradowa- Zdroju w pierwszy weekend po otwarciu obiekt odwiedziło ponad 20 tysięcy gości!

Znakomity biznes dla wszystkich

Tego typu inwestycje w znaczniej mierze budowane są przez prywatnych inwestorów, którzy wcześniej badają rynek i którym zależy na jak najszybszym zwrocie nakładów. Obiekty te odwiedza rocznie od kilkuset tysięcy do kilku milionów turystów. Zyskuje inwestor, ale zyskuje także cały region, bo turyści przyjeżdżający z najodleglejszych zakątków żeby wejść na wieżę odwiedzają także pobliskie atrakcje, sklepy, restauracje, … Tym samym wieża taka staje się kołem zamachowym rozwoju turystyki i rozwoju regionu.

Szwajcaria Lwówecka

Nazwa „Szwajcaria Lwówecka” nawiązuje do podobnych form skalnych znajdujących się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech. Krajobraz przypominający dziś twory budujące m.in. Góry Stołowe powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych.

Szwajcarię Lwówecką tworzą ciekawe skały z labiryntami, skalnymi półkami i urwiskami, pomiędzy którymi przebiegają ścieżki. Leżą one w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż z uwagi na walory przyrodnicze i geomorfologiczne, przed II wojną światową były one rezerwatem przyrody. Temat utworzenia w tym miejscu rezerwatu geologiczno- leśnego powrócił na początku lat dwutysięcznych. Jednak mimo znacznego upływu czasu przewija się on w tylko w naukowych opracowaniach i niewiele w tym kierunku uczyniono.

Dziś Szwajcaria Lwówecka to nie tylko ciekawe miejsce geologiczne i historyczne, ale również wspaniałe miejsce do odpoczynku na łonie przyrody chętnie odwiedzane przez mieszkańców Lwówka Śląskiego oraz licznych turystów.

Nieszczęsne barierki

Szwajcaria Lwówecka w ostatnich latach zasłynęła w kraju, a nawet poza jego granicami dzięki zrealizowanej przez burmistrz Szczęsną inwestycji. Mowa o biało- czerwonych barierkach, które długo były tematem internetowych memów. Inwestycje krytykowano z każdej niemal strony. Jednak władze Gminy Lwówek Śląski z uporem broniły zasadności ich ustawienia i wyglądu i do dziś ich nie zmieniły.

Największa wieża widokowa na Szwajcarii Lwóweckiej

W chwili obecnej największą wieżą widokową w Polsce jest położona w Świeradowie- Zdroju wieża Sky Walk. Świeradowski projekt ma wysokość 60 metrów. Jego górny taras widokowy znajduje się na wysokości 55 metrów. Jest on wykonany ze szkła, a tuż obok niego jest tak zwana łezka wykonana z siatki. Ze szczytu można zjechać specjalną mającą 103 metry długości i kącie nachylenia 29% zjeżdżalnią.

100 metrowa wieża widokowa

Teraz świeradowski projekt miałby zostać przyćmiony przez Lwówek Śląski. Jak przyznają członkowie Towarzystwa Turystycznego nawiązali oni kontakt z inwestorem, który chce wybudować wieżę o wysokości 100 metrów! Jedną z możliwych lokalizacji jest właśnie Lwówek Śląski i teren w niedalekiej odległości za zdobiącymi Szwajcarię Lwówecką barierkami.

Za taką lokalizacją w ocenie LTT miałoby przemawiać otoczenie. Turysta oprócz wejścia na stalowo- drewnianą konstrukcję mógłby cieszyć się urokami tutejszej przyrody. Oczywiście, jak nam wspominają trzeba by było przeorganizować trasy i zrobić ścieżki jednokierunkowe z parkingami od strony Mojesza.

Lwówek Śląski turystyką stanie

Jak zapewnia nas prezes Towarzystwa Turystycznego inwestor jest przekonany do tej lokalizacji, chociaż początkowo miał w planach całkowicie inną. Tłumaczy nam także, iż to nie jest tak, że inwestycja w jakikolwiek sposób spowoduje zniszczenie krajobrazu, jego zdaniem wręcz przeciwnie, ożywi go. Jak mówi to właśnie dzięki takiej inwestycji w Lwówku Śląskim będzie można naprawdę mówić o turystyce, będą turyści i wreszcie nasz region będzie rozpoznawalny i stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej Polski i celem rodzinnych wycieczek.

Teraz tylko pozostaje trzymać kciuki, żeby udało się doprowadzić wszystko do szczęśliwego finału i żeby projekt nie skończył jak obiecywana Strefa Ekonomiczna w Lwówku Śląskim, która to miała ściągnąć tu inwestorów i zapewnić mieszkańcom miejsca pracy na obrzeżach miasta.

Aktualizacja:

Nie spodziewaliśmy się, iż ten temat tak mocno Was zainteresuje. Jak wielu zwróciło już uwagę materiał powstał z okazji prima aprilis. Niemniej trudno się chyba nie zgodzić z tym, iż w gminie Lwówek Śląski przydałaby się atrakcja – czy to stara odświeżona, wypromowana na nowo, czy zupełnie nowa stworzona od podstaw, która przywiodłaby tu turystów. Aczkolwiek nie koniecznie na Szwajcarii Lwóweckiej. Wszystkim Państwu życzymy dużo uśmiechu.

7 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here