W Lubomierzu rozpoczęła się kolejna duża inwestycja

13
1818

W ubiegłym tygodniu ruszyła przebudowa placu Kościelnego wraz z przebudową sieci oraz rewitalizacja parku miejskiego w Lubomierzu. Inwestycja jest jedną z części większego projektu pod nazwą: „Przebudowa budynku byłego Domu Opatki wraz z Zespołem Klasztornym w Lubomierzu oraz zagospodarowanie terenu w tym parku przyklasztornego”. Wartość tylko tego jednego zadania to blisko 4 miliony złotych.

 

 

– W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy kolejną inwestycję w Lubomierzu, czyli rewitalizację placu przykościelnego łącznie z parkiem. Podobnie jak w przypadku przebudowy rynku będzie to kompleksowe zadanie, czyli obejmie wymianę sieci, oświetlenia na placu i w parku. Zerwane zostaną wszystkie te asfalty. W parku alejki będą utwardzone drobnym kamyczkiem, a przed kościołem zostanie ułożona kostka. – wyjaśnia Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, który podkreśla, iż jest to to inwestycja współfinansowana w znacznej mierze ze środków pozyskanych przez Gminę Lubomierz z Polskiego Ładu.

Zagospodarowanie terenu zakłada przede wszystkim uporządkowanie istniejącego zagospodarowania, przywrócenie jego wartości użytkowych, walorów krajobrazowych oraz wyeksponowanie dziedzictwa kulturowego zabytkowego zespołu kościelno- klasztornego. Funkcjonalnie przewiduje się obsługę budynku poprzez istniejące wjazdy i wejścia, bez konieczności ich przebudowy. Powierzchnie przewidziane dla ruchu samochodów oraz place zostaną wykonane z kostki bazaltowej (typu „kocie łby”). Zagospodarowanie przewiduje pozostawienie największej możliwej liczby istniejących drzew.

Teren zostanie oświetlony oprawami na słupach, niskimi oprawami parkowymi oraz oprawami wbudowanymi w posadzkę. W ramach zagospodarowania przewiduje się wykonanie instalacji zewnętrznej elektrycznej.

 

 

Nawierzchnie utwardzone zostaną skanalizowane z wykorzystaniem istniejących kanałów odwadniających i wpustów drogowych (z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej), część wody, za pomocą spadków, zostanie odprowadzona w grunt. Przewiduje się przebudowę sieci kanalizacji ogólnospławnej, sieci wodociągowej oraz przyłącza.

Zakres prac jest bardzo duży, obejmuje on m.in. wykonanie nawierzchni utwardzonych wraz z krawężnikami, renowację istniejącego koryta odwadniającego, wymianę wpustów kanalizacyjnych ulicznych, wykonanie drenażu oraz opasek żwirowych przy ścianach fundamentowych budynków graniczących z placem. Wykonawca robót przeprowadzi renowację stref wejściowych, wykona i zamontuje granitowe płyty z grawerunkiem przed elewacją kościoła oraz kamienną tablicę informacyjną przy pomniku przyrody, a także kamienne poidełko. W ramach małej architektury wykonane i zamontowane zostaną ławki kamienne z polerowanego piaskowca oraz betonowe kosze parkowe. Utworzony zostanie parking dla rowerów. Zadanie przewiduje montaż nowoprojektowanego oświetlenia placu, doprowadzenie instalacji elektrycznych do projektowanego oświetlenia. Istotną częścią prac będzie przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej ogólnospławnej wraz z przyłączami i przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami. A nasadzenia nowych drzew, nasadzenia kwietników bylinami, wykonanie trawników dywanowych nadadzą charakteru temu miejscu.

Natomiast w ramach rewitalizacji parku miejskiego w zespole kościelno- klasztornym przy ul. Plac Kościelny w Lubomierzu wykonana zostanie przebudowa ścieżek parkowych oraz drogi wewnętrznej w obrębie podjazdu do plebani. Zakres robót budowlanych to ogrodzenie i zabezpieczenie terenu, zniwelowanie i ukształtowanie terenu, rozbiórka istniejącej nawierzchni ścieżek parkowych, wykonanie nowych ścieżek parkowych, przebudowa rynny ściekowej przy drodze dojazdowej.

13 KOMENTARZE

      • Nikt się niczego nie boi. Na wioskach jest fundusz solecki który mieszkańcy ustalają na co przekazują. Nie są to duże kwoty. Jednak ciągle się coś dzieje. A przy większych inwestycjach zawsze wpomaga gmina. Więc o czym piszecie? Czy na gminach ma powstać hala sportowa?Czy o co wam chodzi???

  1. Super coś się dzieje,ta nasz Polska mętalność co by nie robili to i tak źle nie dobrze…a piszą to ci co mają największy syf w swoim życiu ,i na podwórku…zacznijcie od siebie nieroby,i zawistni ludzie ,tak jak Niemiec zostawił dom w którym teraz wy mieszkacie nic się nie zmieniło do tej pory!!awet zostały stare poniemieckie okna więc” jazda do roboty je..nr nieroby “jak spiewał Kazik…Pozdrawiam normalnych ,myślacych …

    • Proponuję wycieczkę na wieś bo chyba dawno nie byłeś,te twoje poniemieckie domki to chyba u ciebie stoją w mieście,i nie mierz wszystkich swoją miarą, ludzie na wsi ciężko pracują i nie siedzą na socjalu.

  2. bardzo dobre wiadomosci Lubomierz to piekne miasteczko tylko trzeba je ozywic stworzyc baze noclegowa troche miejsc gdzie mozna wyoic kawe i cos zjesc no i rozleklamowac po Polsce dac zarobic miejscowym i przy okazji pobliskim agroturystykom mieszkam od niedawna w poblizu i zachwycam sie Lubomierzem acha fajnie byloby zeby prywatne auta nie podjezdzaly na plac blisko kosciola pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here