W Jeleniej Górze wymieniają hrywny na złotówki

0
439
zdjęcie poglądowe (fot.: pixabay)

Od kilku dni przed jeleniogórskim oddziałem banku PKO BP ustawiają się długie kolejki obywateli Ukrainy, którzy chcą wymienić hrywny na złotówki. Jest to jeden z obecnie 52 oddziałów banku, który realizuje wymianę. Liczba tych ma wkrótce wzrosną do 100. Jednak jak na razie te wybrane placówki przeżywają prawdziwe oblężenie.

 

Jak wskazuje w komunikacie bank, limit wymiany na osobę, która ukończyła 18 lat wynosi 10 tysięcy hrywien, a przyjmowane będą banknoty o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Osoba wymieniająca walutę musi wylegitymować się ukraińskim dowodem osobistym wydanym po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszportem wewnętrznym albo ukraińskim paszportem zagranicznym. Bank zapewnia, że nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu.

Piotr Wardziak z biura prasowego Banku PKO BP wskazuje, iż przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego. Zapewnia, że wszystkie hrywny skupione przez PKO Bank Polski, zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. I dodaje, iż zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote.

Aktualny kurs: 1 UAH = 0,14 PLN

W każdym z oddziałów wydzielone są specjalne, dodatkowe stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co ma pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów. Na terenie byłego województwa jeleniogórskiego wymianą hrywien na złotówki zajmuje się oddział banku PKO BP w Jeleniej Górze, przy Placu Księdza Kardynała Wyszyńskiego 56.

ПЕРЕЛІК ВІДДІЛЕНЬ, В ЯКИХ МОЖНА ЗДІЙСНИТИ ОБМІН УКРАЇНСЬКИХ ГРИВЕНЬ (UAH) НА ПОЛЬСЬКІ ЗЛОТІ (PLN) LISTA PLACÓWEK WYMIENIAJĄCYCH UKRAIŃSKIE HRYWNY (UAH) NA POLSKIE ZŁOTE (PLN)

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here