Rząd dopuszcza mieszanie szczepionek

5
761
fot.: KPRM

Wczoraj podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski poinformował m.in. o wprowadzeniu możliwości mieszania szczepionek. W przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (tzw. NOP-ów) po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczone będzie podanie drugiej dawki innego preparatu.

 

– Nie zadajemy sobie już pytania, czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą, tylko kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność. Wszystkie analizy wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała. W ujęciu tygodniowym już mamy przyrosty rzędu 20 proc. i więcej – mówił Adam Niedzielski podczas piątkowej (23 lipca) wspólnej konferencji prasowej z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem oraz prezesem NFZ-u Filipem Nowakiem.

Rządzący przekonują, iż jedynym sposobem na obronę przed koronawirusem są szczepienia. – Mamy blisko 33,5 mln wykonanych szczepień. Prawie 18 mln zaszczepionych pierwszą dawką. To wciąż niesatysfakcjonujące dane. Osoby, które przyjęły co najmniej pierwszą dawkę szczepienia, bądź są zarejestrowane, wśród pełnoletnich to 56% populacji. – tłumaczył minister Michał Dworczyk.

Jednak nadal wielu Polaków z rezerwą patrzy na szczepienia. Jednym z powodów mogą być niepożądane odczyny poszczepienne. Z rządowej strony dowiadujemy się, iż od pierwszego dnia szczepienia, to jest od 27 grudnia 2020 roku do dnia 22 lipca 2021 roku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 13.616 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 11.500 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Ministerstwo zdrowia chce łagodzić skutki NOP-ów.

– Wariant Delta ma potencjał do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania. Dlatego proponujemy takie instrumenty, które mają zachęcić do zaszczepienia. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych. – mówił szef resortu zdrowia i dodawał – Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dopuszczający możliwość mieszania preparatów. – dodaje Niedzielski.

W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

5 KOMENTARZE

    • Do znawcy szczepionek .Szkoda że szczepionki nie mają innych nazw np. Audi, Mercedes, Trabant , Żuk, wiadomo którą byście wybrali ,wam tylko etykiety zmieniać i łykacie jak pelikany.

  1. Proponuję wziąć wielkie wiadro, wlać do niego wszelkie dostępne szczepionki, dodać gnojówki, przepalonego oleju z diesla, fenolu, po czym zamieszać i wyszczepić tym Niedzielskiego, Guta, Horbana i innych tak licznie ostatnio pojawiających się ekspertów wraz z rodzinami. I zobaczymy co się stanie …

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here