W internacie ZSE-T w Rakowicach Wielkich jak w domu

0
823
Internat w ZSE-T w Rakowicach Wielkich to świetny sposób na wejście w dorosłe życie. Tu młodzież uczy się samodzielności, odpowiedzialności, współżycia w grupie, nawiązywania kontaktów z innymi i tolerancji. Tu podnosi swoje umiejętności i rozwija talenty.

Życie w internacie tak naprawdę nie różni się wiele od codziennego życia w domu rodzinnym, gdzie każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki. W domu młody człowiek liczy na wsparcie rodziców, czy rodzeństwa, w internacie to wychowawcy stają się tymi, do których zawsze może udać się po poradę, zwierzyć z problemów, czy zwyczajnie porozmawiać, pożartować. W internacie zawsze może polegać na wychowawcach oraz swoich kolegach, ale przede wszystkim musi polegać na sobie samym, co sprawia, że staje się bardziej odpowiedzialny. W trosce o bezpieczeństwo i poszanowanie norm życia społecznego obowiązuje tu regulamin oraz harmonogram dnia a nad wszystkim czuwa wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra.

W Rakowicach Wielkich na chętnych czeka obecnie 60 trzyosobowych pokoi. Do końca 2019 roku liczba ta znacznie zwiększy się, ponieważ wyremontowany zostanie trzeci blok, w którym powstaną m.in. nowoczesne pokoje wraz z łazienkami. Chętni już ustawiają się w kolejce. Młodzież mieszkająca w internacie ma zapewnioną opiekę, całodzienne, smaczne wyżywienie, a ponadto szkoła stwarza znakomite możliwości zagospodarowania wolnego czasu poprzez zajęcia dodatkowe i różnego rodzaju kursy.

 
Dlaczego warto wybrać naukę w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych i zamieszkać w internacie? Powodów jest wiele, my skupimy się na tych, o których najczęściej mówią sami uczniowie i na które najczęściej uwagę zwracają rodzice.

ZSE-T – Najlepszą promocją jest młodzież

Bolesławiec, Kamienna Góra, Bogatynia, Jawor, Świętoszów, czy Jelenia Góra, to tylko niektóre z miejscowości, z których pochodzą uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych. Wielu to dziwi, dlaczego młodzież zamiast szkoły w swoim regionie wybiera odległe Rakowice Wielkie? Uczniowie zapytani o powody takich decyzji zazwyczaj odpowiadają, iż szkołę polecili przyjaciele, znajomi, którzy do niej uczęszczali. Takie polecenie to najlepsza wizytówka dla ZSE-T. Wszyscy Ci młodzi ludzie z odległych miejscowości wybierają pobyt w rakowickim internacie, który staje się dla nich drugim domem.

INTERNAT to szkoła życia

Młodzież mieszkająca w internacie może w każdym niemal przypadku liczyć na wsparcie wychowawców, jednak doświadczeni pedagodzy wiedzą gdzie kończy się granica tej pomocy. Przychodzi czas, kiedy młody człowiek musi sam zadbać o higienę, o porządek i pamiętać o punktualności. To pierwszy krok w dorosłość i samodzielność.

W INTERNACIE podniesiesz się w nauce

W internacie ZSE-T w Rakowicach Wielkich młodzież ma zapewnione optymalne warunki do nauki. Pomaga w tym harmonogram dnia, w którym po obiedzie jest czas przeznaczony wyłącznie na naukę. – W tym czasie staramy się zapewnić całkowity spokój i ciszę – tłumaczy Bożena Wieczorek kierownik internatu, która przyznaje także, iż młodzież może i bardzo chętnie korzysta z koleżeńskiej pomocy. – Jeżeli w tej chwili jest ponad 180 osób w internacie, to w tej grupie siłą rzeczy kilku geniuszy np. z tej matematyki się zajedzie, którzy zawsze mogą pomóc. – dodaje Pani kierownik.
Uczeń może więc skorzystać z pomocy kolegów, koleżanek. Nieocenionym wsparciem są także wychowawcy, którzy mają wiedzę o każdym, kto nie odrobił lekcji, kto nie przygotował się do zajęć, czy opuszcza się w nauce. Dzięki temu mogą bardziej wspierać takich uczniów.

W INTERNACIE masz łatwiejszy dostęp do zajęć pozalekcyjnych

Zajęcia wyrównawcze, dodatkowe zajęcia z języków obcych, kółko informatyczne, kółko muzyczne, zajęcia sportowe, realizowane w ramach projektów kursy jak na przykład opisywane już na naszych stronach kurs barmański, czy kurs florystyczny to tylko niektóre z możliwości zdobywania dodatkowej wiedzy i rozwijania umiejętności oferowanych przez Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Wszystkie te zajęcia odbywają się popołudniami. Najłatwiejszy dostęp do nich mają oczywiście będący na miejscu uczniowie z internatu.
Ponadto wychowawcy, którzy opiekują się młodzieżą w internacie sami starają się jak najlepiej wypełnić im czas wolny. – Dużo zajęć młodzież ma z nami. W tamtym roku zrobiliśmy trzydzieści parę uroczystości, jak na przykład Andrzejki, Mikołajki, są też wieczornice, różne zajęcia plastyczne … – wyjaśnia Pani Beata Hałas wychowawca z internatu. Dzięki zaangażowaniu szkoły i wychowawców młodzież nie nudzi się a czas po lekcjach ma bardzo dobrze zagospodarowany.

W INTERNACIE młodzież uczy się odpowiedzialności

eMRI to skrót nazwy działającej w internacie ZSE-T Młodzieżowej Rady Internatu. – Jest to twór złożony z młodzieży wybieranej w demokratyczny sposób przez młodzież oczywiście. Jest to Przewodniczący z Przewodniczącą i tzw. dyżurni główni. Są to pary dyżurnych, którzy wspomagają nas w pracy opiekuńczej. – tłumaczy Pani kierownik. eMri stanowi pomoc wychowawcom, ale jest to także nauka odpowiedzialności za grupę.

BEZPIECZEŃSTWO ponad wszystko

Nad bezpieczeństwem młodych ludzi czuwa wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra. Jak sami z uśmiechem przyznają, rodzic prawdopodobnie po raz pierwszy, lub drugi w życiu ma do czynienia z nastolatkiem, dla nich to codzienność, dzięki temu jest im łatwiej dostrzec problemy z jakimi zmagają się młodzi ludzie i łatwiej im pomóc. Szczególną uwagę wychowawcy przywiązują do najmłodszych. – Młodzież z pierwszej klasy jest objęta tu szczególną opieką, szczególną troską – wyjaśnia wychowawca Pani Beata Hałas, która dodaje, że młodzież w dzisiejszych czasach wprawdzie jest bardziej śmiała, niemniej, jeżeli dostrzegą najmniejsze oznaki zagubienia to natychmiast reagują.

Oczywistym jest, iż młodzież mieszkająca w internacie ma możliwość wyjścia z budynku, pójścia na spacer, pójścia pograć w piłkę na orliku, czy poćwiczenia na siłowni. Może także wyjść poza obiekt, np. na zakupy do Lwówka Śląskiego. Niemniej uczniowie muszą być odpowiedzialni. Każdy z nich jest świadom, iż wybryki źle się dla nich skończą. Za pierwszym konsekwencją np. wypicia piwa jest wydalenie z internatu na miesiąc, a za drugim razem wydalenie do końca roku. Taki układ sprawia, że młodzi ludzie mogą się czuć swobodnie, ale jednocześnie odpowiedzialnie.

INTERNAT to odpowiednia dieta

Prawidłowe żywienie jest jednym z głównych czynników mających wpływ na organizm młodego człowieka i utrzymanie jego dobrego stanu zdrowia. ZSE-T w Rakowicach Wielkich w internacie gwarantuje młodzieży optymalną dietę i zapewnia warunki do wyrobienia u nich wielu prawidłowych nawyków żywieniowych, które w przyszłości zapewne przeniosą do swoich domów. Codzienny jadłospis jest tu bardzo starannie układany, a dzięki temu, iż Szkoła ma własny ogród, własne warzywa, stawka żywieniowa (odpłatność) jest tu bardzo niska. Nie zmienia to faktu, że jadłospis jest zróżnicowany i dopasowany do potrzeb młodego, rozwijającego się organizmu.

W INTERNACIE jest podstawowa opieka medyczna

W internacie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jest pielęgniarka. Pięć dni w tygodniu młodzież, która np. źle się czuje może i korzysta z takiej pomocy. Opinia pielęgniarki jest wytyczną dla wychowawców, jak postąpić z uczniem, czy wystarczy, żeby odpoczął, czy koniecznie musi skonsultować się z lekarzem. W tym ostatnim przypadku natychmiast powiadamiani są rodzice.

 
 
Dzięki znakomitej, fachowej opiece tak wybierający internat młody człowiek, jak i jego rodzic mogą się czuć pewnie i bezpiecznie, aczkolwiek  pobyt i nauka z dala od rodzinnego domu to pierwszy krok w dorosłe życie, w samodzielność, której się tu nauczy.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here