W Gryfowie Śląskim rozważają sprzedaż węgla. Gdzie jeszcze?

12
2793

Władze Gryfowa Śląskiego poważnie rozważają pomoc mieszkańcom w trudnej sytuacji i pośrednictwo w zakupie węgla. Ale nie oni jedyni.

 

 

W czwartek Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową, w myśl której gminy będą mogły kupować węgiel po 1500 zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę (500 zł różnicy na tonie ma pokryć koszty logistyczne). Do zakupu uprawniona ma być osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która jest uprawniona do pobrania dodatku węglowego, czyli osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy, lub która ma wpisane albo zgłoszone źródło węglowe jako główne źródło ogrzewania domu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła.

Każdy kto będzie chciał kupić węgiel na preferencyjnych zasadach od gminy będzie musiał złożyć do urzędu gminy wniosek, zawierający takie dane, jak; imię i nazwisko, adres gospodarstwa domowego, adres mailowy lub numer telefonu, określenie ilości węgla, o zakup którego wnioskuje, informację, czy dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z informacją o ilości paliwa nabytego w ramach tego zakupu.

Jak dotąd nie wiadomo, ile węgla będzie mogło zakupić jedno gospodarstwo domowe. Limit ma zostać określony poprzez wprowadzenie rozporządzenia w tej sprawie. Co więcej to rada gminy na drodze uchwały ma określić m.in. sposób rozpatrywania wniosków o zakup, kryteria pierwszeństwa zakupu oraz ewentualne inne wymagane od mieszkańców dokumenty.

czytaj: Węgiel po kilkaset złotych za tonę już w sprzedaży

 

Zaznaczyć należy, iż ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w dzienniku. Wówczas Gminy będą miały trzy dni na poinformowanie mieszkańców, czy będą sprzedawały węgiel. Z tego też względu coraz więcej samorządowców przystępuje do działań.

Kilka dni temu pisaliśmy o chęci zaopatrywania mieszkańców gmin: Lubomierz, Wleń i Stara Kamienica przez gminną spółkę ZUOK Izery. (czytaj więcej). Mimo niepewności, coraz więcej samorządów przystępuje do wstępnych działań i rozpoznawania rynku. Niektóre już szacują zapotrzebowanie.

Z prośbą o zgłaszanie się mieszkańców zainteresowanych zakupem węgla wystąpił w ubiegłym tygodniu Paweł Kisowski – Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa:

„Oszacowanie jest potrzebne do przygotowania się przez naszą gminę do pomocy w zakupie węgla przez naszych mieszkańców po wejściu w życie odpowiedniej ustawy.” – informuje w mediach społecznościowych burmistrz, który zaznacza, iż odpowiedzi zbierane są jedynie w celu oszacowania zapotrzebowania i nie są wiążące dla żadnej ze stron.

 

 

Podobnej treści apel do mieszkańców wystosował już Dariusz Furdykoń, Wójt Gminy Siekierczyn: “Prosimy o pilne zgłaszanie się do Urzędu Gminy Siekierczyn osób zainteresowanych zakupem węgla kamiennego w ramach planowanego (obecnie w procesie legislacyjnym) zakupu preferencyjnego.”

czytaj: Porównywarka cen węgla na składach opałów

Również Burmistrz Gryfowa Śląskiego w rozmowie z Lwówecki.info nie krył, iż chciałby pomoc mieszkańcom gminy w zaopatrzeniu się w węgiel. Olgierd Poniźnik wskazywał jednak, iż jeszcze nie do końca wiadomo, jakie będą zasady, bo ustawa trafiła do Senatu, który może wnieść do niej poprawki. Mimo to samorządowiec podjął już rozmowy z właścicielami składu opału, którzy mieliby wspomóc w Gryfowie Śląskim proces zaopatrywania mieszkańców w węgiel, bo Gmina nie ma ani ciężarówek, ani odpowiednich miejsc do jego składowania. Jak wspomina Burmistrz właściciele wstępnie wyrazili taką chęć udziału w tym procesie, jednak wszystko zależy od ostatecznych zasad, jakie będą wskazane w ustawie.

Gro samorządowców wyrażających chęć wspomożenia mieszkańców zastanawia się nad tym, czy te wskazane w ustawie 500 złotych wystarczy na pokrycie kosztów transportu, składowania i logistyki, bo gmin nie stać, żeby do tego dokładać. Jednak ze strony rządzących poza zapewnieniami na razie brak konkretów.

Przy szybkim procedowaniu ustawa powinna wejść w życie w pierwszej połowie listopada. Dopiero po zapoznaniu się z jej ostatecznym kształtem samorządowcy przystąpią do działania.

12 KOMENTARZE

 1. Morawietzky nie podjął decyzji o lockdownach, nie podjął decyzji o dodruku pustego pieniądza, nie podjął decyzji o odmowie płacenia za rosyjski gaz rublami i to nie on lobbował za wprowadzeniem embarga w UE na rosyjski węgiel.
  Za kryzys w Polsce odpowiada Putin.
  Ktoś jeszcze ma wątpliwości, kto tak naprawdę szkodzi Polakom?

 2. Współczuję każdemu wójtowi lub burmistrzowi, gdy okaże się, że

  “Gminy nie będą prowadzić zakupu węgla w trybie Prawa Zamówień Publicznych, ani wystawiać świadectw pochodzenia węgla. Stąd kiedy okaże się, że węgiel jest słabej jakości nie poniosą żądnej odpowiedzialności za jego sprzedaż”.

  Z polskiego na nasze, za całe zamieszanie wojenne, embarga, sankcje itd. odpowiada polski rząd – czyli PIS. Jak węgiel będzie kiepski, to pretensje kierować do wójta czy burmistrza…

 3. Pis a kto. Oni są przy władzy w tej chwili i można z rzucać winę że to wojna,że kryzys energetyczny, że uchodźcy itp.i tak pewnie zaraz powiedzą, że to wina Tuska, ale w tej chwili to Pis rządzi nie Tusk.Dodam jeszcze, że to dzięki nim nie mamy pieniędzy od Uni, które pomogły by zwalczyć inflację i ich nie szanowanie pieniędzy których jest co raz mniej.

 4. W przyszłym roku ryży i spółka przejmą władze w kraju. Wtedy obywatele poczują zmiany.Węgiel potanieje. Pieniądze natychmiast odblokują w Brukseli, elektrownie wiatrowe i atomowe uruchomią, nowe kopalnie na Śląsku otworzą, tani gaz popłynie, paliwo na stacjach stanieje do 6 złotych, inflacja gwałtownie spadnie, ceny towarów zostaną mocno obniżone, oprocentowanie kredytów spadnie, płace nauczycieli i budżetówki wzrosną o 20%. Powstaną nowe autostrady i linie kolejowe. Będą nowe połączenia autobusowe. Polacy wrócą z emigracji. Będziemy wspólnie budować dobrobyt, a obywatele będą zadowoleni i bogaci. W myśl hasła Gierka żeby Polska rosła w siłę

  • Tylko idiot a oczekuje różnych rezultatów, nie zmieniając swojego postępowania… Głosowaliście już pewnie w swoim życiu na PSL, SLD,PiS, PO… I co? Lipa! Czas dać szansę agrouni lub partii przedsiębiorców. Mam nadzieję, że dobrze na tym wyjdziemy. Zacznijcie wybierać sobie reprezentantów a nie panów.

  • Obywatelko
   Pozwolisz, że zgrabnej i wyćwiczonej w pisie formułce o ryżym, przeciwstawię – przypomnę
   -aferę z maseczkami i respiratorami, winnych za stratę kilkudziesięciu milionów brak
   -embargo na ruski węgiel, putin sam na siebie nałożył…
   -wybory za 60 mln, winnych brak
   -miliardy stracone w Ostrołęce, winnych brak
   -podwyżki w rządzie po kilkadziesiąt tysięcy-dla emerytów po 200 złotych, winnych brak

   itd, itd

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here