Uważajmy na oszustów, którzy nielegalnie zbierają pieniądze

1
1394

Zbieranie pieniędzy na rzecz osób chorych jest szczytnym celem, lecz nasza dobra wola, może być wykorzystywana przez przestępców. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym możemy spotkać w miejscach publicznych osoby, które wykorzystując naszą ofiarność, chęć niesienia pomocy potrzebującym mogą nielegalnie zbierać datki, które finalnie nie trafią na wskazany cel ale do kieszeni oszustów. Co robić w takich sytuacjach?

 

W okresie przedświątecznym coraz częściej w miejscach publicznych, w okolicach marketów czy też stacji paliw widujemy osoby, które wykorzystując wizerunek chorego dziecka zbierają pieniądze do puszek. Wiele osób, kierując się altruizmem, chęcią niesienia pomocy i ufając osobom prowadzącym zbiórki nie próbuje w żaden sposób zweryfikować podawanych przez nie informacji i zamiast faktycznej pomocy padają ofiarami bezwzględnych oszustów.

 

Apelujemy do mieszkańców, aby kierując się chęcią pomagania działać rozważnie. Wtedy będziemy mieli pewność, że wsparliśmy szczytny cel a nie konto oszusta. W sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, prosimy zgłaszać takie przypadki w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem telefonu alarmowego 112.

 

Warto wiedzieć, że:

– Aby prowadzić zbiórkę pieniędzy należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Bez wymaganych dokumentów zbiórka taka jest nielegalna.

 

– Informacja o legalnej zbiórce pieniędzy zawsze zamieszczona jest na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod adresem zbiorki.gov.pl.

 

– Każdy wolontariusz powinien posiadać identyfikator zawierający: jego imię i nazwisko, numer zbiórki publicznej, szczegółowe informacje o nazwie i celu tej zbiórki oraz o organizatorze tego przedsięwzięcia.

 

– Fundacje czy organizacje prowadzące działalność charytatywną, na swoich stronach internetowych dokładnie informują o prowadzonej działalności, zamieszczają sprawozdania i raporty roczne, co można łatwo sprawdzić.

 

Prowadzenie publicznych zbiórek pieniędzy, bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem (art. 56 Kodeksu Wykroczeń), zagrożonym karą grzywny do 5000 zł. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa (art. 286 Kodeksu Karnego), zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat.

 

st. sierż. Dominika Kwakszys, KPP w Złotoryi

1 KOMENTARZ

  1. Proszę Uważajcie na te ogłoszenia dziecko ma na imię GRACJAN i nie jest beneficjentem żadnej fundacji w Munster też o nim nikt nie słyszał ten pan nawet nie wiadomo czy to jego ojciec od kilku miesięcy,, zbiera,, pieniądze na rzekoma operacje ale ciągle brakuje już kilka zbiórek zablokował im pomagam. pl i zrzutka Szkoda że są tacy ludzie gdy wokół tyle bólu i dziecięcego cierpienia. Sprawa szeroko opisana na fb na stronie fundacji która kontaktowała się z kliniką. Dziecko nie oczekuję na operację a rodzice kasę zbierają dalej

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here