Uwaga na przestępców wykorzystujących metodę „na koło”

0
278

Ponad tysiąc złotych i dokumenty stracił mężczyzna, który podróżując złotoryjskim odcinkiem autostrady zmuszony został do zjechania z trasy z powodu awarii opony. Jak się później okazało, stał się on prawdopodobnie ofiarą przestępców wykorzystujących metodę „na koło”. Apelujemy o wyjątkową ostrożność w podobnych sytuacjach

 

Przestępcy najprawdopodobniej wypatrzyli swoją ofiarę na parkingu a następnie przebili oponę w samochodzie mężczyzny i ruszyli za nim. Gdy uszkodzona opona uniemożliwiała jazdę, a kierowca wraz z pasażerem byli zajęci jej naprawą, sprawcy ukradli saszetkę z wnętrza pojazdu. Poza pieniędzmi pokrzywdzony utracił także dokumenty. Obecnie trwają czynności, które mają na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego zdarzenia. Jednocześnie apelujemy o ostrożność w podobnych sytuacjach.

 

Przestępcy posługujący się tą metodą działają również w innych okolicznościach. Upatrują ofiar w okolicy banków, centrów handlowych, sklepów. Wybierają ludzi, którzy mogą posiadać duże ilości gotówki mając nadzieję na spory łup. Pod nieobecność właściciela auta przebijają oponę a następnie jadą za nim. Właściciel pojazdu orientuje się, że „złapał gumę”. Kiedy jest zajęty naprawą i nie widzi wnętrza samochodu, przestępcy zabierają pozostawione wartościowe rzeczy, portfel, teczkę, laptop i znikają z łupem.

 

Jak skutecznie chronić się przed przestępcami?

 

Jeśli decydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu, żadnych przedmiotów, zwłaszcza tych wartościowych.

 

Jeśli to możliwe, zmieniajmy przebite koło w miejscu, gdzie jest kamera monitoringu, stacja benzynowa lub osoby, które mogą nam przypilnować dobytku.

 

st. sierż. Dominika Kwakszys, KPP w Złotoryi

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here