Urzędniczy absurd w Lwówku Śląskim. Interweniuje Polsat

60
8968
fot. Lwówecki.info

Urzędnicy odmawiają wykupu mieszkania po mamie, bo … przez dekadę nie udało się uporządkować administracyjnego bałaganu. Naliczyli za to czynsz, blisko 4,9 tys. zł miesięcznie

 

Po raz kolejny do Lwówka Śląskiego zaglądają dziennikarze ogólnopolskiej stacji, tym razem Polsat. We wtorkowym programie „Interwencja” wyemitowali oni materiał o absurdzie, urzędniczej niemocy i problemach, z jakimi od dekady mierzy się Pan Maciej. Mężczyzna, 30 lat pracował jako zawodowy kierowca. Całe życie w drodze, „na walizkach”, za granicą. Gdy przyjeżdżał do kraju to właśnie tu, do Lwówka Śląskiego, do mamy, która mieszkała w budynku, tuż „pod okiem Henryka Brodatego”. Pan Maciej od dziesięciu lat stara się o wykup tego mieszkania. Jednak urzędniczy odmawiają. Problemem jest adres tego lokalu, a właściwie to, że lokal ma jakby dwa adresy. Po śmierci mamy urzędnicy z Lwówka Śląskiego naliczyli mężczyźnie czynsz – blisko 4,9 tys. zł.

Jak mówi w programie Pan Maciej lata temu Gmina zaproponowała jego mamie wykup tego mieszkania. Złożyli oni wszystkie dokumenty. Gmina przysłała rzeczoznawcę, który ocenił mieszkanie. Jak przyznaje mężczyzna ustalona wówczas kwota zadatku, który został wpłacony do urzędu. Tak on, jak i jego mama czekali na decyzję.

– Po dwóch latach przyszło pismo od gminy, że tego mieszkania nie można sprzedać, dlatego że leży na dwóch adresach – mówi w programie Pan Maciej, który wyjaśnia, iż wejście do spornego mieszkania jest od ulicy Jaśkiewicza, ale pokoje znajdują się przy ulicy Tęczowej. Urzędnicy przez lata nie uporządkowali stanu prawnego nieruchomości i teraz zgodnie z prawem nie mogą go sprzedać.

Pełnomocnik mężczyzny jednoznacznie mówi o administracyjnym bałaganie w lwóweckim magistracie.

Robert Szawłowski, sekretarz gminy Lwówek Śląski tłumaczy, iż Gmina wymyśliła, by scalić działki, jednak mieszkańcy sąsiedniej wspólnoty na to się nie zgadzają. – Gmina dwukrotnie występowała do wspólnot, by zwołać zebranie właścicieli. To zebranie mogłoby doprowadzić do scalenia działek, by to mieszkanie leżało na jednej działce. Właściciele nie wyrażali takiej zgody – twierdzi w programie Interwencja R. Szawłowski, który w programie nie wskazuje żadnego logicznego rozwiązania tego galimatiasu.

Ale to nie koniec problemów mężczyzny. Ten pod koniec ubiegłego roku, już po śmierci matki dostał od urzędników propozycję. Ci naliczyli mu czynsz, jeżeli chce dalej mieszkać w Lwówku Śląskim w mieszkaniu, w którym od 1984 mieszkała jego mama musi płacić blisko 4,9 tys. zł miesięcznie. O wykupie już nie ma mowy. Powód? Urzędnicy uznali, że na stałe nie mieszkał z matką. Taką tezę prezentuje w programie radca prawny Gminy. Na pytanie reportera „Interwencji” czy Gmina brała pod uwagę fakt, że mężczyzna pracował za granicą radca prawny odpowiada: „W naszej ocenie centrum życiowe było w innym miejscu.”.

Pan Maciej liczył, iż po zakończeniu pracy, z którą rozstał się pod koniec ubiegłego roku osiądzie na stałe w Lwówku Śląskim. Jednak urzędnicy nie chcą mu już odsprzedać mieszkania, bo jak mówią przepisy nie pozwalają sprzedać lokalu z takim stanem prawnym. Nie wskazują też rozwiązania. Ponadto naliczyli mu horrendalny czynsz za wynajem, bo … nie siedział on w domu, tylko jeździł po świecie. Lwóweccy urzędnicy chcą skierować przeciwko niemu sprawę do sądu za bezumowne użytkowanie mieszkania.

Polecamy obejrzenie całego reportażu >tutaj<

60 KOMENTARZE

 1. CO SIE DZIEJE W TYM URZEDZIE ZERO POMOCY DLA LUDZI Z MIASTA URZEDNICY OPAMIETAJCIE SIE CO WY ROBICIE TAM JEST POTRZEBNA KONTROLA JAKA BURMISTRZ TACY URZEDNICY CO SA NA WYSZYCH STOLKACH CZAS NA ZMIANY

 2. Radzę dokładnie słuchać reportaż. Czy sam mówi że od 1984 mieszkanie było na męża jego matki? Czyli facet jeździł do emerytury i ostatnio postanowił zamieszkać tam gdzie było mieszkanie męża jego matki a potem w domyśle mieszkała jego matka? I teraz jakie on ma prawo do tego mieszkania i pierwokupu?
  Jak mu za drogo niech wynajmie coś innego na mieście. Proste

 3. Niestety takie jest prawo. Nie można być właścicielem mieszkania po rodzicach nie mieszkając. Wystarczy zapytać sąsiadów i sprawa jasna . Tak robią wszystkie urzędy . Składanie nieprawdziwych informacji jest karane.

 4. Czas najwyższy by pani kochana nielubiana przez mieszkańców Burmistrz odeszła bo odkąd ona we Lwówku rządzi to Lwówek zamienia się w wieś, inne miasta mogą sobie radzić ze wszystkim tylko biedna Mariola ma wszystkich w dupie, sama zato wszystko robi by coś za darmo zgarnąć.Zwykły mieszkaniec jest dla niej nikim nie umie stanąć po stronie słabszego zato umie bardzo zatajać grzechy innych i ona czytając to zrozumie oco chodzi broni tych co krzywdzą innych.Życzę jej na Nowy Rok odejścia z hukiem niech idzie tam skąd przyszła wszyscy są zmęczeni jej żadzeniem bo burmistrz powinien bronić prwa mieszkańców pani Mariolu Sz. Tak tak czas to zrozumieć.I życzę jej też by kiedyś zabrakło jej na chleb za to jak broni tych co mnie skrzywdzili.

  • a kto ma być burmistrzem może ten radny co duka i często się myli a potem poprawia? Obejrzyj sesję i swego kandydata Żal Mimo pewnych niedociągnięć to wolę obecną władze i jej inwestycje a ludzie zawsze będą biadolić zamiast zabrać się do roboty

   • Lepsza od radnego, który duka ma być Pani Burmistrz Nasza Kochana, która nie bierze udziału w sesji, jak jej się nie podoba co ludzie mówią, krzyczy, denerwuje się, płacze, manipuluje i przede wszystkim mści się na urzędnikach, którzy działają nie po jej myśli?

  • Może i nie lubisz P Burmistrz . Ale należy jej się szacunek bo została wybrana przez mieszkańców a przypominam że jest DEMOKRACJA. Oczywiście uważam że pisanie o Burmistrz na TY jest niegrzeczne i posiada cechy braku kultury osobistej . Moim zdaniem jest to w dalszym ciągu najlepsza Pani Burmistrz od czasu kiedy pamiętam a pamięć mam dobrą. Nigdy miasto nie było tak modernizowane jak teraz. Ludzie z innych miejscowości mówią tylko ALE ŁANIE . A co do praw mieszkańców to są odpowiednie przepisy i normy czego Pan chyba nie rozumie.

 5. absurdy jakich nie ma gdie indziej np wlasciciel dzialki nie zyje kilka lat , sa spadkobiercy a dzialka nalezy dalej do zmarlego mimo wyroku sadowego a jak trzeba sciagna podatek to juz wiedza od kogo itd itp

 6. Uważajcie kochani jakie piszecie komentarze bo znów jaśnie panująca ****uzna że pisząc komentarze traci zaufanie społeczne . Jeśli dwa lata leży pismo bez biegu to należy to określić dwoma słowami .
  Porażka urzędnicza

 7. To już nie pierwsza taka sytuacja związana z urzedniczymi absurdami w Lwówku Śląskim .
  Za sprawą sądu tylko można pokonać tych biurokratycznych bandytów

 8. Ładnie Lwówek jest modernizowany? Przejazdy za wąskie, auto na auto musi czekać, parkingi za wąskie, a ronda to kpina. Wszystko na małego Fiata. Ławki tak zaprojektowano, że….. nigdzie tak nie ma , co alejka inaczej. Albo wszystki z jednej strony a to jedna na przeciwko drugiej , chyba żeby patrzeć mogli na siebie mieszkancy. Inaczej wokół miasta alejami, inaczej w rynku.. inne wizję. Lampy też z innej parafii . A te przy drodze niby w starym stylu tak świecą, że…nic nie widać. Za to koło przechodni na Morcinka Las Vegas, lampa koło lampy. I kto che powiedzieć , że super modernizacja?

 9. Polsat w takiej samej sprawie zaprosimy do Pobiednej Pan Burmistrz Lesnej nie wie co sie dzieje pod jego nosem.Najpierw proponuje wykup mieszkania ,a po mc wysyła pismo o opuszczenie lokalu w ciagu miesiaca .Chłopak musi opuscic mieszkanie w którym zamieszkuje 35 lat i automatycznie staje sie nastepnym bezdomnym z dwoma synami w tym 16 letnim synem z porazeniem mózgowym.Komus tez najprawdopodobniej zalezy bardzo na tym mieszkaniu,tylko co z radnymi którzy znaja sie jak łyse konie w Pobiednej na których głosowalismy ,wybralismy ich po to aby ludziom pomagali a nie przyczyniali sie do usuwania normalnych ludzi z ich mieszkan.Burmistrzu Lesnej powinien Pan blizej poznac cała sytuacje swoich mieszkancow ,zanim podejmie Pan tak drastyczne kroki…No chyba ze wola pani radnej jest bardziej znaczaca……

 10. Czynsz 4.9tys
  Kiedyś w TVP mówili o ,,Czyszczycielach Kamiennic,, co wykorzystywali różne sposoby aby wykurzyć mieszkańców.
  Widocznie są inne plany do tego mieszkania skoro jest niemoc i nic nie można zrobić.

 11. Gmina gminą.A pan Maciej nie mieszkał z matką, z tą pomocą finansową to też lekka przesada. Sprytny gość, nie polecam bezpośredniej rozmowy z nim, bo miałem wątpliwą przyjemność, agresja straszna. A przed śmiercią mama była oddana do DPS w Bolesławcu a nie była osobą obłożnie chorą. Tutaj to raczej synuś kombinuje .

 12. Cóż, to jakiś niezły cwaniaczek najpierw mimo że na stałe mieszkał we Włoszech zameldował się u mamy, później wysłane sprawną staruszkę do domu starców wiedząc że starych drzew się nie przesądza, kiedy biedna zmarłą zaczął kończyć plan przejęcia mieszkania. Gdy zorientował się że łatwo nie będzie poskarżył się TV licząc na przestraszenie urzędników. Tylko że urzędnicy nie chcą złamać prawa i cwaniakowi nie ulegają. Cwaniak chce zarobić a urzędnicy mówią że może to mieszkanie kupić na wolnym rynku i tu interes cwaniaka się kończy bo nie zarobi. Dlatego rozrabia.

 13. W artykule Polsatu przedstawiona jest jedna strona pełna nieprawdy i półprawdy.
  Moim zdaniem ten cwaniaczek nigdy z matką nie mieszkał teraz nie mieszka i mieszkał nie będzie a po przejęciu lokalu wynajmie go i po czasie sprzeda. Spryciarz chce zarobić. Szkoda że redaktor z Polsatu nie porozmawiał z sąsiadami może dowiedział by się na czym polega nieładne postępowanie tego człowieka.

 14. W takim syfie niby mieszkał? Gość kombinuje bo chce mieszkanie za grosze wykupić. Urzędnik nie może więcej niż mówią przepisy. Jak nagnie prawo to on będzie winny. Ustawa mówi tak, więc tak będzie wykonane. Proste. A niektórzy tu to jakieś patusy i głąby, które wymądrzają się w komentarzach.

 15. DO KROLIKA nie bron urzedasow bo oni tez sa cwaniaczkami chyba ze masz z nimi uklady i nie obrazaj piszacych karzdy mozsie sie wypowiedziec chyba ze ty sie krecisz przy tym lokalu

  • Nie obrażam. Zaznaczone jest, że “niektórzy”. Wypowiedzi niektórych osób nieznających przepisów a wypowiadających się na każdy możliwy temat to pato jak nic. A jak traktować roszczeniową postawę niektórych ludzi, którzy nie mają pojęcia, że ich żądania nie mają pokrycia w prawie?

   To ty ludzi obrażasz, twierdząc, że “…urzedasow bo oni tez sa cwaniaczkami…”. Działanie w oparciu o przepisy prawa nie jest cwaniakowaniem, nawet jeśli w oczach takich jak ty, nim jest. Nie zamieszkuje – nie ma praw do nabycia lokalu. Proste. Jakby przebywał, nawet raz na jakiś czas mieszkał, to lokal nie byłby w takim opłakanym stanie. Ja w życiu bym tam nie chciał mieszkać. Fuj!!

 16. W szklarskiej porebie dolnej mieszkał ok 80 letni mężczyzna w mieszkaniu czynszowym, wymienił drzwi zewnętrzne, otwierały się w inną strone, budynek poniemiecki. Dostał decyzję o eksmisji, zainteresowani wiedzieli że są chetni na to mieszkanie. W wyniku protestów min. radnych decyzję cofnieto za czas walki o mieszkanie starca nikt nie przeprosił. Zgadnijcie drodzy czytelnicy kto był wtedy kierownikiem lokalowki? Klinika okulistyczna Wzrok również zlikwidowala dzialalnosc gdy podniesiono czynsz na dzierzawione budynki do kilkudziesięciu tysiecy. Jedną willę sprzedano blyskawicznie, kupiec chyba czekał, pozostałe latami gniły. Szklarska stracila klinike okulistyczna no i straciła na majatku bo pozostale budynki sprzedano po niskich cenach

 17. to dlaczego pan sekretarz ktory zajmuje sie mieszkaniami wymyslil taka kwote 5 tys czynszu za taki lokal chca na sile udaremnic mu wykup tego lokalu to jest jakas paranoja

 18. Zaraz będzie mu miała wspólnota robić korytarz a może i mieszkanie a ja nie zrobi to wina urzędników zarządców wspólnoty i wszystkich na świecie tylko nie właściciela to nic dziwnego że go nie chcą. W czym gościu problem? Niech wynajmie sobie mieszkanie jakiekolwiek i taniej bo jak zrozumiałem to do mieszkania nie przysługuje mu żadne prawo? Zresztą jak nie jest własnościowe to nie ma żadnych praw własnościowych i zajmuje lokal publiczny po co awantura? Czy może o co innego tutaj chodzi? Ponoć jest opcja wykupu mieszkań wybudowanych przed 1945 r za małą kasę dla osób co mieszkają od dekad. Ten nie mieszkał więc żegnaj

  • Hahaha, nie sam sobie urzędnik wymyślił akurat taki wysoki czynsz. No chyba jasne że musiał być wyliczony w oparciu o coś. Np o zarobki wynajmującego. Kierowca z umową zagraniczna zarabia około 1500-2000 euro. Policz więc ile to kasy. I czemu nie kupi sobie mieszkania jak inni ludzie?

 19. PANIE MACIEJU PISZ PAN STOSOWNE PISMO DO MIN.ZIOBRY TAM SIE ZAJMNA TA SPRAWA PAN NIC NIE TRACI MOZE WRESZCIE WEZMA SI W URZEDZIE I TO PRZEANALIZUJA WRESZCIE SIE WEZMA ZA URZAD POWODZENIA

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here