Ukradli fontannę z parku miejskiego w Lwówku Śląskim?

9
4314

Miała nie tylko być ozdobą, ale także spełniać ważną rolę poprawiając cyrkulację wody i jej natlenienie, co jest niezbędne dla zdrowia ryb i roślin wodnych a także przeciwdziała rozwojowi sinic.

 

W 2020 roku w Parku Miejskim w Lwówku Śląskim powstał podświetlany system napowietrzania stawu. Dzięki temu znacznie poprawiła się jakość wody w stawie, a mieszkańcy miasta zyskali atrakcyjne miejsce do spotkań. Ideą projektu był rozwój parku miejskiego w Lwówku Śląskim poprzez wzbogacenie krajobrazu parku o dodatkowe walory estetyczne.

System napowietrzenia znacznie poprawił jakość wody w zbiorniku podnosząc zawartość tlenu w wodzie a tym samym poprawiając warunki życia ryb, a także zapobiegał rozwojowi alg i komarów. Dodatkowo wprawiając wodę w ruch, system napowietrzania przyspieszył rozkładanie się liści wpadających do stawu.

Fontanna w parku miejskim w Lwówku Śląskim działała przez trzy sezony. Dziś jej nie ma. Stąd też zasadnym wydają się być pytania czytelników, którzy zastanawiają się, czy fontannę ktoś ukradł, czy zapomniał tylko po zimie ją ponownie uruchomić?

Co ciekawe, to w marcu br. burmistrz ogłosiła przetarg na utrzymanie bieżące (w ruchu) fontanny zlokalizowanej na plantach miejskich przy ulicy Szkolnej w Lwówku Śląskim (Fontanna z Czaplą) oraz fontanny pływającej w stawie zlokalizowanej w parku miejskim.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zakres dla fontanny pływającej zlokalizowanej w stawie (Park Miejski w Lwówku Śląskim) prezentował się następująco:

 • Kontrolowanie na bieżąco stanu technicznego fontanny w zakresie elektrycznym (oświetlenie fontanny).
 • Regulacja czasowego oświetlenia fontanny.
 • Regulacja strumienia wody.
 • Wymiana w miarę potrzeby drobnej armatury np. zawory, uszczelki, śruby, bezpieczniki itp.
 • Przygotowanie fontanny do pracy letniej oraz jej uruchomienie.
 • Przygotowanie fontanny do przerwy zimowej.
 • Zabezpieczenie fontanny na okres zimowy.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpiło w dniu 27 marca 2024 roku. A mówiąc dokładnie otwarcie oferty, bo wpłynęła tylko jedna. Tę złożyło PWiK w Bolesławcu wskazują cztery wartości:

 • Cena oferty brutto (wartość) w zł za jeden miesiąc świadczenia usługi – 3.394,80 zł
 • Cena oferty brutto (wartość) w zł za cały okres świadczenia usługi – 23.763,60 zł
 • Cena za włączenie fontanny pływającej w stawie (Park Miejski) – 2.460,00 zł
 • Cena za wyłączenie fontanny pływającej w stawie (Park Miejski) – 2.460,00 zł

I zaledwie kilka dni później, bo 03.04.2024 r. burmistrz poinformowała o wyłonieniu wykonawcy powierzając to zadanie bolesławieckiej spółce.

Niestety, po zgłoszeniach od czytelników w dniu wczorajszym wybraliśmy się do parku miejskiego w Lwówku Śląskim i jak się okazało fontanny w stawie nie ma. Zamiast fontanny poprawą jakości wody w stawie, jej napowietrzaniem zajmowały się się kaczki i gołębie.

9 KOMENTARZE

 1. Powinien być wyznaczony urzędnik w gminie który raz w tygodniu robi obchód inwestycji i porządku. Potem przekazuje co trzeba przełożonym co nie działa i gdzie jest syf.
  No i są firmy na zlecenie od utrzymania czystości i zieleni w mieście.

  Panie Burmistrzu Dawidzie! Prośba

  Plus więcej Straży Miejskiej na pieszo i rowerami w mieście, plus więcej kontroli w parku i na szkolnej górce w piątek i w sobotę wieczorem. Samochód SM tylko do wyjazdów poza miasto. Jest 4 strażników i mogą się podzielić pracą 7 dni w tygodniu i telefon komórkowy do kontaktu. Proszę czasem zadzwonić na weekend i sprawdzać czy ktoś odbierze numer stacjonarny.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here