Ukradł pastorał. Usłyszał wyrok

5
1556

To sprawa, która dla lokalnej społeczności miała niezwykle duże znaczenie. Nie ze względu na wartość majątkową skradzionego przedmiotu, a na wartość religijną. Wszak okradziono pomnik świętego – Papieża Jana Pawła II.

 

2 listopada 2021 roku redakcja Lwówecki.info została poinformowana przez czytelników o zniszczeniu stojącego przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim pomnika Św. Jan Paweł II. Ojcu Świętemu skradziono pastorał, ponadto pomalowano oczy papieża, pod którymi domalowano łzy. Był też odwrócony krzyż. Ta sprawa zbulwersowała wiele osób. Po publikacji na stronach Lwówecki.info informacja obiegła również ogólnopolskie media.

Oficer prasowa lwóweckiej policji potwierdza nam, iż policjanci na podstawie opublikowanego materiału podjęli czynności i zbierali informacje. Kilka dni później do lwóweckiej Komendy Policji wpłynęło oficjalne zawiadomienie o kradzieży pastorału z pomnika Jana Pawła II. Wartość strat oszacowana została na kwotę poniżej 500 złotych. Jak wiemy wiele osób bardzo zaangażowało się w próbę wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Tak zwykłym mieszkańcom jak i policjantom bardzo zależało na schwytaniu sprawcy. To momentami wydawało się wręcz niemożliwe, niemniej po niespełna miesiącu nastąpił przełom.

Sprawą zajmowali się funkcjonariusze z Zespołu ds. Wykroczeń. Ci w trakcie czynności wyjaśniających wytypowali i pod koniec listopada, na terenie Lwówka Śląskiego zatrzymali podejrzanego o kradzież 25-letniego mężczyznę. Ten po usłyszeniu zarzutów przyznał się do nich.

– 25- latek nie potrafił w sposób logiczny wyjaśnić dlaczego dokonał tego czynu. – przyznawała wówczas sierż. Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji, która tłumaczyła także, iż funkcjonariusze wobec sprawcy kradzieży wystosowali wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Lwówku Śląski.

11 stycznia 2022 roku mężczyzna stanął przed obliczem Temidy. Sąd skazał go na karę grzywny i prac społecznych. Z pewnością przy wydawaniu wyroku brał on pod uwagę, iż 25- latek nie posiada żadnych dochodów. Kara grzywny to 150 złotych a prace społeczne to 40 godzin.

Niestety, pastorału nie udało się odzyskać. Pomnik Papieża Polaka nadal stoi bez niego.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here