Uczta dla miłośników polskich komedii

9
1277
festiwal filmów lubomierz 2023

Już za kilka dni w Lubomierzu odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. To prawdziwa uczta dla miłośników komedii.

 

 

Lubomierz, urokliwe miasteczko położone na Dolnym Śląsku, które od ćwierć wieku jest stolicą Polskiej komedii. Dzięki trylogii według scenariusza Andrzeja Mularczyka i w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, Lubomierz stał się znany w całym kraju. Miasto po dziś dzień do swojej promocji wykorzystuje kultową trylogię. Filmy „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” stały się także fundamentem dorocznego święta lubomierzan, które od ćwierć wieku przyciąga tłumy spragnionych rozrywki, miłośników kinematografii i polskiej komedii. Możliwość spotkań z aktorami jest tu dodatkową atrakcją.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu ma już za sobą dwadzieścia pięć edycji. Przez lata – co wydaje się być oczywiste – impreza ewoluowała. Jej organizatorzy starali się dopasować wydarzenie do istniejących realiów i oczekiwań lokalnej społeczności. Jednak w ostatnich latach OFFK wraca do korzeni. Jak mówi nam Dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury fundamentem, na którym zbudowano Festiwal były filmy i aktorzy i tak powinno pozostać.

 

 

– Korzenie festiwalu to przede wszystkim kino, film, aktorzy, dobry program i dużo ludzi. I przede wszystkim impreza trzydniowa. – mówi Dyrektor LCK Bogusław Chrzan.

Kiedy zacząłem zajmować się festiwalem od samego początku były plany powrotu do korzeni, jednak pandemia potem wojna i dopiero poprzedni festiwal XXV możemy powiedzieć, że odbył się w miarę w normalnych warunkach. Podczas tegorocznego festiwalu już wracamy do tych korzeni, bo gościć będziemy wybitnych, znamienitych aktorów, świetny program sceniczny, wiele atrakcji okołofestiwalowych, ale i filmowych, kino plenerowe ze wszystkimi filmami konkursowymi. I to wszystko pozwala nam liczyć na sukces pod warunkiem, że nie będzie padał deszcz.

Na placu w okolicy kościoła będzie można zobaczyć najlepsze polskie komedie z ostatniego czasu, w tym premierowy film „Ślicznotka 2”.

I tu się muszę pochwalić, bo po raz pierwszy od parunastu lat sami producenci przysyłają nam filmy na konkurs. Tak się stało w tym roku Pani Ewa i Krzysztof Bałtyk wysyłają nam dwa filmy, podobnież Pan Rębacz swój film oprócz tego dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym pozyskaliśmy cztery najlepsze polskie komedie. Jury już pracuje, przed chwilą rozmawiałem z Panią Marią Duffek, która jest przewodniczącą jury, to jest przewodnicząca Związku Filmowców Polskich we Wrocławiu i zarazem główny kostiumolog i scenograf w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Do jury również przynależy Pan Paweł Palcat, aktor znany nam z serialu „Policjanci”, jest też śpiewająca, wybitna aktorka Justyna Szafran. Oni już pracują, będą też tutaj prowadzić rozmowy”. – wskazuje Dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury, który podkreśla, iż werdykt jury poznamy w niedzielę.

Kolejna, już 26. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu odbędzie się w dniach od 4 do 6 sierpnia 2023 r. W tym roku projekcje filmowe odbywać się będą w parku przy Internacie Zespołu Szkół w Lubomierzu, ul. Plac Kościelny 5. Na dużym ekranie zobaczymy:

 

 

Piątek, 4 sierpnia 2023 roku

 • godz.: 13:00 – „Ślicznotka”, 2022, reż. Dominik Matwiejczyk
 • godz.: 15:00 – „Basia sama w domu”, 2021, reż. Marek Rębacz

Sobota, 5 sierpnia 2023 roku

 • godz.: 15:00 Premiera: „Ślicznotka 2”, (2023 r.), reż. Dominik Matwiejczyk
 • godz.: 17:00 „Moje wspaniałe życie”, 2021, reż. Łukasz Grzegorzek
 • godz.: 18:45 „Koniec świata, czyli Kogel-mogel 4”, 2022, reż. Anna Wieczur- Bluszcz
 • godz.: 21:00 „Sami Swoi”, 1967, reż. Sylwester Chęciński

Niedziela 6 sierpnia 2023 roku

 • godz.: 16:30 „Każdy wie lepiej”, 2022, reż. reż. Michał Rogalski
 • godz.: 18:15 „Zołza”, 2022, reż. Tomasz Konecki

Co warto podkreślić, to projekcje są darmowe, a kino w plenerze stanowi tu wyjątkową atrakcję.

9 KOMENTARZE

  • Na szczęście nasze pracownice nie są sfrustrowane i nie marnują sobie czasu na odpowiadanie na anonimowe komentarze. Mają swoje obowiązki związane z komediowym “festynem”. Pozdrawiamy i oczywiście zapraszamy 🙂

 1. Bierzesz 500+ to zajmij się dzieckiem. Najlepiej brać pieniążki, a latoroślą niech się zajmują inni, prawda? “Festyn”??? To pokarz co Ty potrafisz. Zorganizuj imprezę np. lokalną, ale na miarę choćby “festynu”.

 2. Jak narazie to ty wylewasz swoją frustrację chowając się za ekranem. O moje jaja nie musisz się bać są na swoim miejscu. Niczego nie muszę udowadniać. Pozdrawiam serdecznie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here