Uczniowie otrzymają laptopy na własność

6
806

Komputery docelowo mają być przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny i mają posłużyć do nauki, ale też rozrywki.

 

 

„Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom” – stwierdził podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z nowym programem rząd planuje wyposażyć 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych w komputery, które mają posłużyć im do nauki, ale też rozrywki.

„Chcemy, żeby docelowo były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program ten został w szkołach na stałe, a kolejne roczniki również otrzymywały takie wsparcie” – podkreśla Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

 

 

Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

„Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie” – mówił podczas konferencji Minister Cieszyński, który wskazał, że w tym roku na program rząd planuje przeznaczyć 760 mln zł.

Dlaczego 4-klasiści? Jak podkreśla minister Cieszyński, decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów.

 

 

Uczniowie zaczynają:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3,
  • zajęcia z informatyki,
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery,
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku.

„Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku” – dodał minister Cieszyński.

6 KOMENTARZE

  1. Laptopy za darmo. Wszędzie tylko nie w naszej gminie. Nasza pani Burmistrz już dawno powiedziała że nie będzie laptopów dla naszych dzieci. Inne gminy mają ale nie nasza.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here