Uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji

3
1654

Mszą świętą w intencji Ojczyzny zainaugurowano obchody 232. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni ustawy, którą później nazwano „Konstytucją 3 Maja”.

 

 

Dzień 3 maja dla wszystkich Polek i Polaków jest jednym z ważniejszych w roku. Tego właśnie tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji, upamiętniając przyjęcie pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji amerykańskiej) ustawy zasadniczej nazwanej później Konstytucją, co miało miejsce 3 maja, w 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja była przełomowym dokumentem dla ówczesnej Polski i zainicjowała szereg reform, które miały na celu modernizację państwa i zwiększenie jego siły wewnętrznej i zewnętrznej. Konstytucja ta wprowadziła m.in. trójpodział władzy, równość wszystkich obywateli przed prawem, wolność wyznania oraz niezależność sądownictwa.

Niestety, wkrótce po jej uchwaleniu Polska stała się celem agresji ze strony państw sąsiednich a jej terytorium zostało podzielone. Bezpośrednią przyczyną rozbiorów stała się właśnie próba uniezależnienia się od Rosji, którą podjęto w czasie Sejmu czteroletniego. Konstytucja 3 Maja została zniesiona przez władze rosyjskie w 1792 roku, a jej autorzy i zwolennicy zostali zmuszeni do ucieczki lub byli aresztowani.

Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata zaborów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu do niepodległości. Dzięki determinacji i odwadze tych, w których sercach Polska nadal była wolnym i niezależnym krajem, w 1918 roku nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy.

Współcześnie Konstytucja jest symbol niepodległości, suwerenności i wolności oraz okazją do refleksji nad przeszłością naszego kraju a także przyszłością i jego rolą w Europie i świecie, o czym przypominano podczas uroczystości, jakie w środę, 3 maja 2023 roku odbyły się w Gryfowie Śląskim. Te zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po niej mieszkańcy przeszli ulicami miasta pod Tablicę Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Tu Burmistrz Gryfowa Śląskiego zwrócił się do mieszkańców:

Dziś nasze święto przesłania czarny dym wojny na Ukrainie. Rozpaczliwe, codzienne prośby Prezydenta Załenskiego, kierowane do przywódców państw i narodów, budujących na fundamentach prawdy i poszanowania prawa do samoistnienia innych narodów, powinny ze zdwojoną siła wybrzmieć dziś w Polsce.

Jesteśmy to dłużni naszym przodkom, którzy uchwalali Konstytucję wiedząc, iż jest to ostatni akt desperacji w obronie Rzeczypospolitej a jednocześnie testament przekazywany kolejnym pokoleniom. Wiemy, że rozczytywały go, broniły i o który walczyły niezliczone rzesze naszych rodaków – tu w Polsce i „za waszą i naszą wolność” na całym świecie.

Jesteśmy to winni również tym, którzy dziś, na naszych oczach bohaterko walczą i giną w obronie naszych wspólnych wartości, w obronie naszej wolności, naszej suwerenności. Jesteśmy to winni bezbronnym ofiarom barbarzyństwa rosyjskich oprawców, kierowanych z Kremla przez zbrodniarza wojennego Putina.

Chcę w tym miejscu podziękować wszystkim naszym mieszkańcom, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. Chcę podziękować za troskę i życzliwość szczególnie dla matek z dziećmi, bo ojcowie walczą w obronie Ojczyzny.

 

Zdajemy dziś ważny egzamin, jak kiedyś ci odważni twórcy Konstytucji, którzy wyzbywszy się własnych uprzedzeń, przywilejów i słabości opowiedzieli się za przyszłością opartą na prawdziwej wolności i szacunku godności człowieka.

W sposób szczególny dziękuję mieszkańcom Młyńska, którzy w pierwszych dniach marca ubiegłego roku przyjęli z wielką gościnnością uchodźców w świetlicy wiejskiej, a następnie dla nauczycieli i dyrekcji szkoły za stworzenie im namiastki domu.

Od mądrości nas wszystkich zależy czy wytrwamy, czy nie popełnimy błędów. Dziś jesteśmy na ustach całego świata. Ten świat znów, jak już to po wielokroć bywało w przeszłości, na nas liczy. Cieszy solidarność i uznanie ze strony wielu państw, szczególnie ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jak nigdy wcześniej, widzimy wyraźnie jak potrzebujemy dziś tego wsparcia: naszej obecności w NATO, ale i w Unii Europejskiej, która była i musi być nadal być dla nas gwarantem rozwoju gospodarczego i społecznego. Tak jak kiedyś Europa dla nas otworzyła drzwi, tak my dziś musimy na nowo otworzyć drzwi do Europy, w duchu odpowiedzialności za naszą wolność. Nie potrzebne są nam dziś spory z Unią Europejską. Nie możemy jak przed laty, po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, pozostać z wielką ideą sami, kiedy ze wschodu i z zachodu odebrano nam szansę na odbudowę naszego Państwa.

Zatem przesłanie Konstytucji 3 Maja zawiera obok dumy i wdzięczności także twardy obowiązek pilnowania wolności. Musimy się o nią troszczyć, gdyż – blisko i daleko – nie brakuje potężnych i podstępnych przeciwników wolności, którzy chcieliby oderwać nas od Europy i wyekspediować na Wschód.

Patriotyzm spod znaku Konstytucji 3 Maja polega bowiem na zarazem czułym i krytycznym stróżowaniu przy idei Polski otwartej na różnorodność i swobodę bycia po swojemu. Obronić polską europejskość, nowoczesność i wolność, tu i teraz – tego wymaga od nas Trzeciomajowa Konstytucja- mówił wystąpieniu Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Wieńce i wiązanki kwiatów pod Tablicę Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej złożyły delegacje Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz jednostek podległych, przedstawiciele Rady Miejskiej, gryfowskich szkół, przedszkoli i żłobka, partii politycznych, rad sołeckich w osobach Sołtysów, Policji i Straży Pożarnej, a także klubu sportowego Gryf.

Wydarzenie uświetnił montaż słowno- muzyczny w wykonaniu Marka Sieradzkiego.

3 KOMENTARZE

  1. kąstytócja – papier toaletowy. Władza i tak robi z Wami, co chce. A wy się cieszcie, barany, że macie papier. Rzygać się chce od tych zakłamanych uroczystości.

  2. Jeśli obywatel nie szanuje najważniejszego aktu jakim jest „Konstytucja” to znaczy że nie zależy mu na wolności i poszanowaniu prawa.
    Pewnie wolałbyś być pod zaborem -ruskim, niemieckim i uczyć się ich języka zamiast ojczystego.
    Trzeba być po prostu oderwanym od swojej tradycji wiary lub nie kochać swojej ojczyzny. Popatrz na Ukrainę i pomyśl co może spotkać nasz kraj gdy bandyci zajrzą do Twego domu.

  3. Od obywateli wymaga się przestrzegania przepisów i nie licząc nielicznych wyjątków, jesteśmy w zdecydowanej większości społeczeństwem szanującym prawo, ale problem polega na tym, że demokratycznie wybrane przez nas władze nie zawsze mają ochotę, lub po prostu nie dają rady dbać o interesy obywateli, czyli mówiąc w uproszczeniu “nie będziemy was słuchać i co nam zrobicie”.
    Nauka demokracji jest długa i czasami bolesna, ale trzeba próbować i nie rezygnować.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here