Trwa remont wiaduktu w Gryfowie Śląskim

17
3913

Po tym, jak w trybie pilnym drogowcy zamknęli wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 364 w Gryfowie Śląskim, wykonawca przystąpił do prac remontowych.

 

 

Istniejący wiadukt powstał w 1963 roku. Jego całkowita długość wynosi 38,5 metra, a wraz ze skrzydłami podpór ok. 38,5 m, szerokość jezdni 6 metrów, a szerokość chodników dla pieszych: 2 x 1,80 m, światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) min. 5,91 m. Nośność użytkowa wiaduktu to 30 ton. Współrzędne mostu : 51.036394; 15.427536 [51°02’11.0″N 15°25’39.2″E].

Przymiarki do jego remontu trwały od dobrych kilku lat. W tym czasie opracowano projekt, zabezpieczono środki w budżecie województwa, ogłoszono przetarg i wyłoniono wykonawcę … ale nie przystąpiono do robót.

Jak ustaliła redakcja Lwówecki.info w maju 2023 roku inwestor przekazał wykonawcy plac budowy, po czym wykonawca rozpoczął uzgodnienia z PKP, opracowywał harmonogramy i wprawdzie mógł wejść z pracami późną jesienią ale od tego odstąpił.

– Wykonawca mógł wejść na plac budowy z tymi wszystkimi włączeniami ruchu, kiedy tak naprawdę nie dałoby się wykonać prac antykorozyjnych albo dopiero na wiosnę, w marcu. I zdecydowaliśmy, że budowę rozpoczniemy od marca. – wyjaśniał nam Pan Tomasz Pieńkowski kierownik budowy remontowanego wiaduktu w Gryfowie Śląskim.

Zanim jednak firma mogła normalnie przystąpić do prac okazało się, że wiadukt jest w katastrofalnym stanie. Wykonana ekspertyza jednoznacznie wskazała, iż stan techniczny mostu jest tak zły, zagrażający bezpieczeństwu jego użytkowników, że należy niezwłocznie wyłączyć go z użytkowania.

Z dniem 25 marca 2024 roku droga wojewódzka 364 została zamknięta. Staraniami Pana Olgierda Poniźnika Burmistrza Gryfowa Śląski, Pana Daniela Koko Starosty Lwóweckiego i Pana Marka Makowskiego Kierownika ZDP w Lwówku Śląskim udało się wymóc na Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu, iż ta oficjalnie objazd dla pojazdów do 3,5 tony wyznaczyła przez miejscowość Ubocze, dzięki czemu powstałe w wyniku zwiększonego natężenia ruchu uszkodzenia nawierzchni, czy poboczy zostaną wyremontowane ze środków województwa, a nie z budżetów naszego Powiatu, czy Gminy.

Robotnicy już od trzech tygodni pracują przy wiadukcie. Z wiaduktu zerwana została już nawierzchnia asfaltowa a płyta poddana została oczyszczeniu i konserwacji.

Po remoncie wiadukt cechował się będzie następującymi parametrami:

 • klasa drogi: G,
 • klasa obciążenia: „B” (40 ton),
 • rozpiętości teoretyczne 25,60 m (bez zmian),
 • długość całkowita (wraz ze skrzydłami podpór) ok. 38,5 m,
 • ukos konstrukcji 90 °,
 • światło poziome 19,00 m,
 • światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) 5,91 m

Remont ma potrwać do listopada 2024 roku. Kierowcy, którzy każdego dnia muszą przemierzać trasę Gryfów Śląski – Lwówek Śląski liczą, że prace uda się zakończyć wcześniej.

17 KOMENTARZE

 1. Katastrofalny stan zagrażający i zamknęli. Czyli wystarczy pomalować farbą antykorozyjna płytę mostu i katastrofa minie? Czy jak już to zrobią ta zabiorą się za wymianę podpór albo przęseł ( nie wiem na czym ten wiadukt jest osadzony)? Jeżeli tak to gratuluję bo to co teraz zrobią to później będą niszczyć. Myślałem że remontuje się tak jak buduje czyli od dołu do góry a nie na odwrót. No chyba że reszta nie jest uszkodzona i chodziło tylko o zabezpieczenie antykorozyjne. Jeżeli tak to gdzie tu niebezpieczeństwo? Nie wiem nie znam się tak tylko się zastanawiam. Jak remontuje mieszkanie to zaczynam malować od sufitu potem ściany a nie na odwrót. Więc skoro coś co trzyma wiadukt jest uszkodzone to najpierw wymieniamy a potem zabezpieczamy antykorozyjne co na tych przęsłach czy podporach układamy. Czyż nie tak?

 2. Tak się właśnie dba jedna z najważniejszych dróg w rejonie. Musi się rozsypać by pozałatac. Od Złotoryi do autostrady pierwsze 2 km majdają się kompletnie do zerwania!

 3. Remont bardzo potrzebny. Fakt że przydałby się drugi most obok. Objazd dla pojazdów powyżej 3.5tony dobrze oznakowany. Brak tabliczek na objeździe dla pojazdów poniżej 3.5tony z Ubocza do Gryfowa. Droga kiepsko oznakowana i kiepsko przygotowana.

 4. To wszystko są mało ważne szczegóły, ważne aby kiedyś ogłosić sukces. I ponownie podpisać tymi samymi nazwiskami, jako “ojcowie” tego wiekopomnego remontu. A ten na lata ma pozostać w pamięci ludu Gryfowa.

 5. Nic nie dzieje się bez przyczyny . Spalarnia będzie więc remont trzeba aby mogły ciężkie dostawy przyjeżdżać. Władze gryfowa sprzedały gminę . Ktoś do rzęs zarobił

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here