Trwa proceder przemytu ludzi przez Polsko- Niemiecką granicę

9
1450
fot.: NOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 8 cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium Polski wbrew przepisom i zamierzali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Wraz z nimi zatrzymano 2 Ukraińców, którzy próbowali na tym zarobić.

 

 

W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu realizując zadania służbowe na terenie powiatu zgorzeleckiego na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli drogowej dwa samochody osobowe na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami zatrzymanych pojazdów byli obywatele Ukrainy – 23 i 38-latek, którzy jak się okazało, mieli przewieźć przez polsko-niemiecką granicę 8 Syryjczyków.

Przeprowadzona wobec Syryjczyków kontrola legalności pobytu wykazała, że przebywają na terenie naszego kraju bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Wobec zatrzymanych obywateli Syrii wszczęto postępowania o zobowiązaniu do powrotu. Dodatkowo na wszystkich cudzoziemcach ciążyć teraz będzie obowiązek zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Zgorzelcu w ustalonych terminach.

 

 

Kierowcę pojazdu, 23-latka zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec przez grupę 5 Syryjczyków. Ponadto Ukrainiec nie stosując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Poznaniu zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, może spodziewać się dodatkowej kary. Niezależnie od tego, Komendant Placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec obywatela Ukrainy postępowanie o zobowiązaniu do powrotu. Cudzoziemiec usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze w terminie późniejszym.

Z kolei 38-letniego Ukraińca także zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy przez grupę 3 Syryjczyków. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądził przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie 400 złotych. Natomiast Komendant Placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec cudzoziemca postępowanie o zobowiązaniu do powrotu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

-/NOSG/-

9 KOMENTARZE

  1. Za przemyt ludzi przez obcokrajowca kara w zawieszeniu?? Co za bzdury .Za przemyt 3 ludzi chciał 400 zł??? Chyba 4 tys euro albo dolarów!!! I jeszcze jedno.Co robią mlodzi .poborowi ukraincy w Polsce.Kto ich wpuścił do Polski.To dezercja.

  2. Trwa legalny proceder wpychania nam nieograniczonej liczby przybyszów z krainy U. Długopis mówi o braku granic z państwem U co równa się przystąpieniu do woj..y. Drogie matki, czy chcecie pakować pociechy w trumny i kolejny raz odbudowywać PL?

  3. To Polskiae państwo jest z kartonu.Kierowca ciężarówki jadący do Angli jak ma jakiegoś ciapatego pod plandęką,który jest tam bez jego wiedzy,płaci w razie kontroli 2000 funtów kary.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here