Tłumy na Darach Lasu w Lwówku Śląskim

6
5000

Stoiska edukacyjne nadleśnictw z ofertą dla dzieci i dorosłych, pyszne jedzenie, muzyczne i kabaretowe występy na scenie, ciekawe pokazy, konkursy i mnóstwo dobrej zabawy. Tak w dużym skrócie prezentował się tegoroczny Jubileuszowy XV Dolnośląski Festiwal Dary Lasu, który odbył się w parku miejskim w Lwówku Śląskim.

 

 

Dary Lasu

Las jest pełen różnorodnych surowców i zasobów, które ludzie od zarania dziejów wykorzystują na wiele sposobów. Jest bogaty w grzyby, które są podstawą pysznych potraw. Podobnie jak jagody, borówki, jeżyny, czy leśne poziomki, które są nie tylko smaczne, ale również pełne witamin i antyoksydantów. Rośliny leśne, takie jak mchy, paprocie, lub zioła, mają wartości lecznicze lub są wykorzystywane w dekoracjach. Ponadto las jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, które stanowią ważny element ekosystemu. Las dostarcza także człowiekowi jeden podstawowych surowców do budowy domów i tworzenia wielu przedmiotów codziennego użytku. Drewno, bo o nim mowa to surowiec w pełni odnawialny, naturalny i ekologiczny, który towarzyszy nam w codziennym życiu niemal od samego początku. To naturalny, trwały i piękny materiał, który ma swój niepowtarzalny urok.

Dlatego motywem przewodnim Festiwalu w tym roku jest drewno i wszystko, co z tym drewnem się wiąże wszystkie produkty wszystko to, co nas otacza, co mamy w użyciu codziennym. – wyjaśniała Pani Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwo Lwówek Śląski.

Drewno w życiu człowieka

W tym roku wydarzenie rozpoczęło się już w piątek, 22 września. Zapoczątkowała je międzynarodowa konferencja pt.: „Rola związków zawodowych na przestrzeni 100 lat w Lasach Państwowych“. Chwilę później w Ratuszu w Lwówku Śląskim historię użytkowania drewna zaprezentował profesor dr hab. Arkadiusz Tomaczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. A prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowiadał o drugim życiu martwego drewna. Natomiast Filip Szałęga przedstawiał metody renowacji mebli drewnianych.

– Może to jest troszeczkę takie przewrotny temat, ponieważ leśnicy z użytkowanie kojarzą sobie bardziej z lasem, ja natomiast skupiłem się na drewnie, jako takim kluczowym materiale w rozwoju naszej cywilizacji. – wyjaśniał profesor Arkadiusz TomaczakUżytkowanie drewna właściwie rozpoczęło się chyba od samego początku jak się pojawił tylko człowiek, albo hominidy na ziemi, gdzie ten materiał już był ogólnie dostępny. Najnowsze badania archeologiczne wskazują na to, że użytkowanie drewna, który jako materiał archeologiczny bardzo trudno się zachowuje stąd tych pamiątek jest bardzo mało, te badania archeologiczne wskazują na to, że drewno było użytkowane już kilkaset tysięcy lat temu. Nie tylko użytkowane, jako forma opału, ale też do wyrobu różnych narzędzi. Ówcześni potrafili to drewno już na swój sposób obrabiać, czy to wysoką temperaturą, na przykład za pomocą ognia, co wskazuje na to, że to już nie była tylko epoka kamienia, ale też drewna. – dodaje.

Okazuje się, że to, co mamy pod nogami chodząc po lesie to, co często dotykamy butem myśląc, że to próchno, to jest pełna życia nisza ekologiczna, która jest na wszystkim potrzebna. W martwym drewnie po pierwsze znajdują się grzyby, grzyby, których nie widzimy. Te grzyby wspierają młode rośliny we wzroście a także chronią te rośliny przed chorobami. Ja polecam wszystkim, które mają większe ogrody, żeby sobie takie butwiające drewno gdzieś na granicach działek zostawiły, bo oprócz tego, że grzyby będą chronić młode rośliny, to tam mogą pojawić się także ssaki, także węże, zaskroniec bardzo jest dobrym przeciwnikiem wobec gryzoni będących w ogrodach. Dodatkowo z takiego martwego drewna możemy pozyskać grzyby, które wykorzystujemy później w kuchni, każdy z nas zna boczniaka. I jeden z ostatnio modnych trendów – mykoterapia, bo martwe drewno to także źródło grzybów, które można wykorzystać w medycynie ludzkiej. – wskazywał profesor Wojciech Pusz.

Wydarzenie w lwóweckim ratuszu swoją obecnością zaszczycił Jan Papina, twórca monumentalnego dzieła „Rejtan – przestroga”.

– Jako oficer Wojska Polskiego zawsze byłem zainteresowany historią w związku z powyższym, kiedy już praktycznie odchodziłem do rezerwy zacząłem tworzyć w drewnie rzeczy monumentalne. Zacząłem od Bitwy pod Grunwaldem. Po wykonaniu tej rzeźby przez 5 lat zacząłem robić rzeźbę Rejtana. Ja to nazwałem „Rejtan – przestroga” z racji tej, że coś tam się w Polsce źle działo. W związku z tym chciałem przypomnieć ten temat matejkowski. – mówił artysta, który nie miał wątpliwości, iż jego pasja wpisuje się w temat przewodni tegorocznego Festiwalu. – Drewno jest darem lasu, które ja wykorzystałem akurat do przedstawienia tej sceny, która tutaj jest, ceny matejkowskiej. – wskazywał Jan Papina.

XV Dolnośląski Festiwal Dary Lasu

Jednak najwięcej atrakcji było w sobotę. 23 września 2023 roku w parku miejskim w Lwówku Śląskim królowały stoiska nadleśnictw, kół łowieckich i pszczelarzy, w których prezentowane były dary lasu – leśne owoce, dziesiątki gatunków grzybów, czy zwierzęta leśne. To tu ludzie, na co dzień związani z lasem, z pasją opowiadali o swojej pracy i zachęcali do odwiedzin w lesie a także do korzystania z darów lasu. Natomiast władze Powiatu Lwóweckiego zachęcały do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ale także nagradzały najmłodszych.

Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim i Nadleśnictwo Lwówek Śląski. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. A prowadzili je Olgierd Poniźnik i Stanisław Gmyrek.

Przybyłych gości witali gospodarze wydarzenia: Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski i Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Kiedy władze Powiatu wspólnie z Nadleśnictwem w 2007 roku organizowały pierwszy Festiwal zapewne zastanawiały się czy będzie kontynuacja, czy będzie ciąg dalszy w następnych latach? Zadawali sobie pytanie jak przyjmą tę imprezę mieszkańcy powiatu lwóweckiego, jak ona się rozwinie i jaką formę przybierze? Dzisiaj, po wielu latach a w zasadzie po corocznej organizacji Festiwalu mamy odpowiedź. – wskazywał Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który podkreślał, iż wydarzenie to każdego roku przybiera coraz szerszą formę edukacyjną, rekreacyjną, wypoczynkową, zdrowotną i promocyjną, do tego stopnia, że podczas tegorocznego wydarzenia w parku miejskim gościliśmy Parlamentarzystów, Leśników i Samorządowców, z całego Dolnego Śląska a także z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Węgier a nawet z Turcji.

 

 

O tym, że wydarzenie poszło w dobrym kierunku przekonywał jego współtwórca, niegdyś Nadleśniczy w Lwówku Śląskim, a dziś Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.

O tym, że poszło w dobrą stronę to świadczy ta frekwencja, która jest. Ta impreza się rozwija. – przyznawał Pan Dyrektor, który wskazywał, iż cel nadrzędny tego wydarzenia, czyli edukacja pozostał bez zmian.

My w tej chwili stoimy przed takim dylematem, bo musimy troszeczkę zmienić tą edukację, przekaz, który mamy dla społeczeństwa, ponieważ oczekiwania społeczne się zmieniły też. I pretensje, które są kierowane do lasów często są niesłuszne, więc musimy odpowiedzieć odpowiednią też sposobem edukowania. Ale liczymy na społeczeństwo, jesteśmy dla społeczeństwa cały czas i zapraszamy do tych różnych imprez, również i na tą imprezę, ale do różnych imprez, które będziemy obchodzili w ramach stulecia Lasów Państwowych na Dolnym Śląsku. – zapraszał Pan Tadeusz Łozowski.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Tadeusz Łozowski.

15 lat dobrej współpracy

Jubileuszowy Festiwal był także okazją do podkreślenia, iż mimo zmieniających się w tym czasie władz oraz różnych poglądów współpraca przy organizacji wydarzenia była zawsze celem nadrzędnym. I jak dziś podkreślali wszyscy, ta zawsze układała się bardzo dobrze.

– Jest to wspaniałe powiązanie, jest to przykład naprawdę dobrej, solidnej współpracy Lasów Państwowych I samorządów. O to nam chodzi, żeby poprzez właśnie dialog. poprzez naszą ciężką współpracę. poprzez te przepracowane relacje. powstaje coś tak wspaniałego. coś tak magicznego. co przyciąga ludzi. którzy dzisiaj przychodzą korzystać z darów lasu podczas Festiwalu. – wskazywała Pani Nadleśniczy.

– Dolnośląski Festiwal Dary Lasu to coś więcej niż impreza. To podziękowanie przede wszystkim leśnikom, docenienie ich ciężkiej pracy, ale także podsumowanie owocnej współpracy Powiatu Lwóweckiego z Lasami Państwowymi w wielu obszarach np. wspólna modernizacja dróg powiatowych przebiegających w obszarach leśnych, to także podziękowanie kołom gospodyń wiejskich, radom sołeckim, uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wszystkim jednostkom powiatowym, służbom mundurowym za współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów oraz budowanie mocnej wspólnoty powiatowej. – dodawał Starosta Daniel Koko.

Jak wspominał Pan Starosta, jednym z niezwykle istotnych elementów takiej codziennej współpracy pomiędzy Nadleśnictwem Lwówek Śląski, Nadleśnictwem Świeradów a Powiatem Lwóweckim jest ten związany z remontami dróg, do których niemal każdego roku leśnicy dokładają środki. Od 2006 roku było to łącznie ponad 2,3 miliona złotych.

W tym czasie z pomocą środków z Nadleśnictw Powiat wyremontował blisko 44 kilometry dróg, w tym drogi: Łupki- Radomice, Krobica- Kotlina, Niwnice- Kotliska, Mlądz- Gierczyn, Wojciechów- Maciejowiec, Grudza- Rębiszów, Wojciechów- Pilchowice- Maciejowiec, Wolbromów- Rząsiny- Ubocze- Gryfów Śląski, Nielestno- Czernica, Dworek- Pieszków, Pilchowice- Pokrzywnik- Pasiecznik, Pokrzywnik- Pasiecznik, Krobica- Przecznica, Rębiszów- Mlądz- Gierczyn, czy droga Pławna- Marczów, której remont dobiega właśnie końca.

– Co jest bardzo ważne, bo ta impreza nie odbywałaby się w formie, którą myśmy zaproponowali. Przecież to są samorządy z lasami. – mówił podsumowując lata współpracy Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Tadeusz Łozowski, który życzył by ta współpraca nadal owocował – Żebyśmy się trzymali razem, faktycznie żebyśmy się rozumieli, a ta impreza potwierdza, że się cały czas rozumiemy, że te potrzeby, czasami może problemy, z którymi się spotykamy w relacjach samorządy – lasy, w normalnych rozmowach, w normalnym klimacie rozwiązywać. A ta impreza służy temu, żeby ten klimat między również samorządami, mieszkańcami a lasami ocieplać i żebyśmy się  rozumieli, po prostu jak ludzie. – dodawał Dyrektor. 

Edukacja leśna w Lwówku Śląskim

W sobotę w lwóweckim parku pracownicy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Nadleśnictwa Świeradów, Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Nadleśnictwa Milicz, Nadleśnictwa Płytnica, Nadleśnictwa Tuchola, Nadleśnictwa Śnieżka, Nadleśnictwa Złotoryja, Nadleśnictwa Milicz i Nadleśnictwa Żmigród, a także myśliwi z Koła Łowickiego Głuszec, czy lwóweccy harcerze opowiadali o swojej działalności, o lesie, o jego tajemnicach i urokach. Mówili o dniu dzisiejszym, ale prezentowali także historię tego pięknego zawodu.

– Przyjechaliśmy dzisiaj z grami będziemy mogli rzucać „kłody pod nogi” tak zwane, czyli będziemy wykorzystywać drewno do zabawy. Pokażemy, że to drewno było od dawna wykorzystywane dla ludzi żeby nie tylko budować domy, ale również można było spędzać miło czas wolny. – mówiła Katarzyna Męcian Nadleśnictwo Świeradów.

– Nadleśnictwo Szklarska Poręba wpasowując się w tematykę drewna przyjechało z drewnianymi motywami takimi jak drewniana Jenga, którą możemy ustawić do nawet dwóch metrów. Mamy również wystawę 30000 zastosowań drewna. Przyjechaliśmy również z naszą ścieżką zmysłów oraz z puzzlami – wyjaśniała Joanna Górska Nadleśnictwo Szklarska Poręba.

– Dzisiaj na stoisku przedstawiającym historię leśnictwa prezentujemy zarówno narzędzia służące do prac leśnych oraz przedmioty związane z umundurowaniem i historią służby leśnej w lasach nie tylko państwowych, ale również lasów prywatnych, jeśli chodzi o okres międzywojenny i wcześniejszy. – tłumaczył Andrzej Solak strażnik leśny Nadleśnictwo Płytnica a prywatnie kolekcjoner leśnych pamiątek historycznych.

– Co roku przyjeżdżamy do Lwówka Śląskiego głównie z sadzonkami z naszej leśnej szkółki kontenerowej. Także każdy uczestnik dzisiejszego festiwalu, który przyniesie zużyte baterie będzie mógł u nas na naszym stoisku odebrać sadzonkę leśnego drzewka. Natomiast dla najmłodszych przygotowaliśmy tutaj szereg zabaw, gier, quizów. Myślę, że każdy z naszego stoiska odejdzie zadowolony – opowiadała Agnieszka Zając Nadleśnictwo Śnieżka.

– W tym roku będziemy robić takie torby ekologiczne, gdzie będzie można sobie samemu ozdobić torbę czy to pisakami, flamastrami, napisać sobie nazwę wydarzenia, czy młoteczkami ładnie zrobić obrys liścia czy innej rośliny. – mówiła Róża Kurzyńska-Bednarek Nadleśnictwo Milicz.

– Przejechaliśmy z taką szeroką ofertą edukacyjną dla dzieci, z rozpoznawaniem różnych gatunków ptaków, roślin, … Przyjechaliśmy również z ofertą o szkodnictwie leśnym – usłyszeliśmy na stoisku Nadleśnictwa Złotoryja.

– Na naszym stoisku Nadleśnictwa Lwówek Śląski prezentujemy różne gry i zabawy dla dzieciaków. Można tutaj pomalować różne malowanki i rozpoznać gatunki drzew drewna. – wspominał Piotr Walter z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim.

Pan Ryszard Soboń z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim prezentował wystawę ponad dwustu gatunków grzybów. – Powtarzam to jak mantrę, grzyby zbieramy, te, których jesteśmy pewni, te, których nas nauczyli rodzice, dobrzy znajomi, którym ufamy. – podkreślał leśnik.

– Przyjechaliśmy do Państwa z ofertą edukacyjną dzisiaj. Chcemy Państwu zaprezentować makiety grzybów jadalnych oraz trujących i przedstawić możliwość wykorzystania drewna w życiu codziennym.Magdalena Płucieniczak Nadleśnictwo Żmigród.

– Stoisko Koła Łowickiego Głuszec promuje łowiectwo – mówił Jakub Matkowski z Koła Łowieckiego Głuszec. Na stoisku myśliwych było sporo atrakcji dla najmłodszych, ale także wiele pyszności.

– Na Darach Lasu jesteśmy tak jak zawsze, z ciastem, z magnesami z Lwówkiem Śląskim, ale też pokazujemy ludziom, czym jest harcerstwo, czym się zajmujemy, na co dzień. Taki przykład mały to są liny pomiędzy drzewami, mosty linowe, które budujemy, po których się poruszamy. – podharcmistrzyni Kaja Kowalska Komendantka I Lwóweckiego Szczepu Harcerskiego Topazowy Kamień.

Czym chata bogata

Wydarzenie swoją obecnością zaszczyciły Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele Rad Sołeckich, którzy zachęcali do degustacji lokalnych smakołyków – KGW „Nasza Bielanka”, KGW „Sobocianki”, KGW Rakowice Wielkie, Sołectwo Rakowice Wielkie, Sołectwo Wolbromów. Mogliśmy także skosztować miodów Pogórza Izerskiego.

Spacerując alejkami parku nie można było przejść obojętnie obok stoiska gastronomicznego Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich czy stoiska Koło Łowieckiego Głuszec.

Piękno i inspiracja

Las od zawsze był źródłem inspiracji dla artystów, pisarzy i fotografów, którzy czerpali z jego uroków, dzikości a także wykorzystywali w sztuce materiały pochodzące z lasu.

Podczas tegorocznego Festiwalu pochodzący z Olesznej Podgórskiej Bogusław Osnowicz prezentował sztukę pisania ikon.

Wyjątkowym gościem Festiwalu był pochodzący z Kijowa Sergii Mychalczenko, który w wieku 18 lat przybył studiować leśnictwo w stolicy Borów Tucholskich. Serce i dobroć, które otrzymał, obudziło w nim artystę. Początkowo jego narzędziem był ołówek, który z czasem przekształcił się w dłuto. Aktualnie spełnia się, jako leśnik i rzeźbiarz, dając drewnu drugie życie. Nazywany przez kolegów Zaklinaczem Drewna artysta podczas Festiwalu w Lwówku Śląskim pokazywał niektóre ze swoich prac i opowiadał o swojej pasji do zamieniania drewna w misterne dzieła sztuki.

Sporą ciekawostką, która po raz pierwszy zagościła na Festiwalu były pokazy wyplatania wikliny.

Wśród wystawców pojawiła się także Maria z Zapusty, która prezentowała ptaki malowane na drewnie.

Aktywnie z Powiatem Lwóweckim

Dolnośląski Festiwal Dary Lasu to nie tylko edukacja, bo przecież las oferuje także miejsce do aktywności rekreacyjnych, jest oazą ciszy i spokoju gdzie ludzie mogą się zrelaksować i cieszyć się pięknem natury. Dlatego też organizatorzy Festiwalu dla gości przygotowali moc atrakcji związanych z aktywnością na świeżym powietrzu. Konkurs wędkarki, konkurs gry w bule, spacer na Szwajcarię Lwówecką i cieszące się największą popularnością rajdy rowerowe.

– Formuła Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu to jest wychowanie, to jest edukacja, to jest promocja, ale także propagowanie zdrowego stylu, zdrowego trybu życia. I my poprzez tą część sportową, między innymi właśnie dwie pętle rowerowe jedna krótsza drugą dłuższa chcemy po prostu to zdrowie tę edukację w profilaktykę w zdrowie tryb życia zaszczepiać w naszych mieszkańców – podkreślał Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który dodawał, iż wydarzenie jak zawsze profesjonalnie zabezpieczali policjanci z KPP w Lwówku Śląskim oraz nasi ratownicy medyczni.

 

W rajdzie rowerowym udział wziął m.in. mieszkaniec Lwówka Śląskiego, Pan Grzegorz Korek, który przyjechał jednym ze zrobionych przez siebie rowerów z drewna.

Sporą atrakcją towarzyszącą Festiwalowi był spacer z przewodnikiem po dnie morza kredowego w Czaplach w gminie Pielgrzymka, gdzie geolodzy od setek lat odnajdują ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców. W sobotę miejsce to odkryło przed zwiedzającymi wiele tajemnic.

Zasłużeni dla Powiatu Lwóweckiego

Wydarzenie w parku miejskim w Lwówku Śląskim stało się okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużonych dla Powiatu”, które Rada Powiatu Lwóweckiego przyznała Zespołowi „Rząsinianki” z Rząsin.

Zespół „Rzasinianki” od lat promuje naszą lokalną kulturę i tradycje poprzez swoje występy, zachowując przy tym autentyczność i bogactwo naszego dziedzictwa. Ich pasja i poświęcenie sprawiły, że nasz powiat stał się bardziej rozpoznawalny i dumny ze swojego kulturalnego dziedzictwa.

Niezależnie od okoliczności, „Rząsinianki” zawsze były gotowe wesprzeć naszą społeczność, uczestnicząc w licznych wydarzeniach charytatywnych i społecznych, co dowodzi ich zaangażowania w dobro naszej społeczności.

Dlatego też przyznajemy to zaszczytne odznaczenie, jako wyraz naszego uznania za ich nieoceniony wkład w promocję naszej kultury i zaangażowanie w rozwijanie naszego społeczeństwa. – mówiła w uzasadnieniu decyzji radnych Małgorzata Szczepańska Przewodnicza Rady Powiatu Lwóweckiego.

Ochrona lasu

Dzieci i młodzież nie tylko uczestniczyły w Darach Lasu bawiąc się i podziwiając pracę leśników. Wydarzenie było również okazją do nagrodzenia uczestników konkursu pn.: „Drewno-surowiec wszechstronny, naturalny i odnawialny”, zorganizowanego przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski i Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim. Jak wskazywali organizatorzy celem konkursu było zwrócenie uwagi na potrzebę korzystania przez ludzi z zasobów przyrodniczych i jednoczesną konieczność ich zachowania dla przyszłych pokoleń, a także racjonalne korzystanie z naturalnych i odnawialnych materiałów drzewnych oraz zwrócenie uwagi na szerokie możliwości zastosowania drewna w życiu codziennym oraz rozwijanie wyobraźni i inspirowanie do pracy twórczej.

Nagrody w różnych kategoriach, z rąk Pani Nadleśniczy Aliny Sudoł- Kornalewicz, Pana Starosty Daniela Koko i Pani Katarzyny Romanowicz-Kłosin Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji odebrało łącznie 120 uczestników! Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Muzyka łagodzi obyczaje

Wyjątkowym smaczkiem tegorocznego Festiwalu były występy Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych. Na muzycznej scenie zagościła Gryfowska Kapela Podwórkowa, Izerskie Bogdanki, zespół Scarap of paper, a na deser w sobotni wieczór gości bawił niepowtarzalny Kabaret OT.TO.

Podziękowania i gratulacje

O Festiwalu w samych superlatywach wypowiadali się politycy i goście, którzy odwiedzili wydarzenie w parku miejskim w Lwówku Śląskim.

– Piękna impreza widać, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jesteśmy w zasadzie już na początku jesieni, a jesień to dary, dary natury, dary lasu. – wskazywała Pani Marzena Machałek Wiceminister Edukacji, która pogratulowała organizatorom frekwencji i różnorodności atrakcji. – Z jednej strony ta impreza ma charakter edukacyjny, promujący zdrowy styl życia pokazujący piękno natury, ale też piękno naszego regionu – dodawała Wiceminister Marzena Machałek.

Marzena Machałek Wiceminister Edukacji

– Inicjatywa, która powstała w czasach, kiedy jeszcze byłem radnym powiatowym. Cieszę się, że do dzisiejszego dnia trwa. Cieszę się, że się rozwija, bo tak ją postrzegam. I cieszę się, że ta misja, która jest wpisana w to święto, czyli pewnego pochylenia się z refleksją nad tym, czym są lasy, że to jest idea, która wielu ludzi łączy, ale to jest również przedsięwzięcie gospodarcze i to jest ogromne przedsięwzięcie ekologiczne, ponieważ lasy zabierają to, co nam zanieczyszcza atmosferę. – zauważał Rafał Ślusarz Senator RP.

Rafał Ślusarz Senator RP.

– Wrażenia jak zawsze pozytywne a to, że dzisiaj obchodzimy 15. Festiwal, to pokazuje, że ten pomysł to był strzał w dziesiątkę. – zapewniał Senator Krzysztof Mróz.

Senator Krzysztof Mróz

– Wydaje się, że ta impreza już dorosła do tego, żeby być może stać się taką wojewódzką imprezą, która będzie też wizytówką całego Dolnego Śląska. – wskazywał Arkadiusz Sikora Współprzewodniczący Dolnośląskiej Nowej Lewicy.

Arkadiusz Sikora Współprzewodniczący Dolnośląskiej Nowej Lewicy

Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las

Piesze wędrówki, czy wycieczki rowerowe – las daje nam niezliczone możliwości odpoczynku od dnia codziennego. Pamiętajmy jednak, by spędzając czas w lesie stosować szanować go. Jest to dobro wspólne, za które każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność.

Obejrzyj krótką relację z Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu 2023

„Projekt “Dolnośląski Festiwal Dary Lasu” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG CZECHY-POLSKA 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Partnerzy projektu: Powiat Lwówecki i Miasto Zaclerz”

Projekt: Dolnoslezský festival Dary lesa/Dolnośląski Festiwal Dary Las – 1

6 KOMENTARZE

  1. Przepraszam a gdzie są Ci ludzie co ciężko pracują codziennie w lasach ,drwale,operatorzy maszyn, to oni powinni być na pierwszym miejscu . Dlaczego nikt nie doceni ich codziennego trudu.Pracuje ktoś by mógł się bawić ktoś.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here