„100+”. Sprawdź, od kiedy i dla kogo?

6
1420

100 zł – takie świadczenie w przyszłym roku zapowiada rząd i szacuje, że z tego skorzysta nawet 2,7 mln gospodarstw domowych. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się właśnie projekt ustawy.

 

Chodzi o dofinansowanie do wymiany dekoderów, a jest to związane z przejściem na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. O zmianach, które nas czekają redakcja Lwówecki.info informowała w październiku, w materiale pt.: „Wkracza DVB-T2. Czy będzie trzeba wymienić telewizory?”.

Zmiana standardu nadawania

Wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

Ważne terminy!

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo: pierwszy rozpocznie się od 28 marca 2022 r. i etap będzie obejmował województwa dolnośląskie i lubuskie. Od 25 kwietnia 2022 r. wdrażanie rozpocznie się w województwach kujawsko- pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Kolejny etap rozpoczynający się od 23 maja 2022 r. będzie obejmował województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie. Na końcu (od 27 czerwca 2022 r.) zmiany wejdą w życie w województwach lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko- mazurskim.

Użytkowników telewizji naziemnej czekają zmiany

Jak przyznaje sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla części gospodarstw domowych – tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej), zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Rządowe wsparcie dla odbiorców bezpłatnej telewizji

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC). Rządzący obawiają się, iż ten brak dostępu do mediów pogorszy standard życia Polek i Polaków.

Dofinansowanie na dekoder

– Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera. – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który tłumaczy, iż pieniądze będą pochodziły z wpływów, jakie do budżetu państwa ze zmiany rozdysponowania częstotliwości. Te rząd szacuje na poziomie 1,2 – 1,6 mln zł.

Zgodnie z założeniami ustawy – świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Kiedy i jak?

Rząd zapewnia, iż wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika – członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku – uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Pieniądze do potrzebujących mają trafić już wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu, czyli pod koniec marca 2022 roku i będzie można je uzyskać do końca 2022 r.

6 KOMENTARZE

    • Dobrze że wasza partia nie rządzi ,Polska była by sprzedana ,a wasz Donold może dał by wam coś z Amber Gold ,i nie tykalny Giertych też ponad 90-milionów uzbierał może też się podzieli z wami.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here