Międzynarodowa konferencja leśników w Lwówku Śląskim

4
3878

Głównym tematem i celem międzynarodowej konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania organizacji związkowych na poziomie krajów uczestniczących w niej.

 

 

W wydarzeniu zorganizowanym w Pałacu w Brunowie, zatytułowanym: „Rola związków zawodowych na przestrzeni 100 lat w Lasach Państwowych” uczestniczyli leśnicy z Polski, Węgier, Turcji, Słowacji i Ukrainy a także związkowcy z Uzbekistanu.

– To bardzo ważny temat, żywy aktualny, dotyczący ludzi, bo w lesie to człowiek jest istotą najważniejszą, bo to człowiek przez te 100 lat pracował na rzecz tego lasu i to, że dzisiaj mamy takie wspaniałe lasy, że możemy w nich wypoczywać, że możemy z nich korzystać to wszystko dzięki ludziom. – wskazywała Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim, która podkreślała, iż konferencja ma służyć promocji polskiego leśnictwa, modelu trwałej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, regionu powiatu lwóweckiego i jest wstępem do rozpoczęcia obchodów 100-lecia Lasów Państwowych i co niezwykle istotne wpisuje się w rozpoczynający się dziś XV Dolnośląski Festiwal Dary Lasu.

– Dla nas tutaj to jest naprawdę promocja naszego regionu, promocja gminy Lwówek Śląski, i promocja również polskiego leśnictwa. Jestem z tego naprawdę bardzo dumna. – dodawała Pani Nadleśniczy.

 

Pan Starosta Lwówecki zwracał uwagę, iż bardzo wielu mieszkańców powiatu lwóweckiego jest związanych, czy to zawodowo, czy hobbystycznie z lasem.

– Bardzo dużo mieszkańców pracuje w lesie i bardzo dużo mieszkańców też korzysta z surowców Lasów Państwowych, ale także i z tych darów, które lasy nam dają i tą możliwość stwarzają. – mówił Pan Starosta Daniel Koko.

– Dzisiejsza konferencja wpisuje się w tematykę naszego Festiwalu, bo wszyscy jesteśmy za tym żeby prawa pracownicze były na pierwszym miejscu i te organizacje, związki zawodowe także i w Lasach Państwowych dbają o pracowników, dbają o to żeby tutaj to funkcjonowanie było na jak najlepszym poziomie. – dodawał Starosta Lwówecki.

 

Uczestniczy konferencji omówili sprawy związane z działalnością organizacji w swoich krajach. Jednocześnie mieli możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy w tym obszarze.

Konferencję otworzyli i powitali gości Pani Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim oraz Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Podczas konferencji Pan Adrian Talaśka przedstawił historię 100 Lat Lasów Państwowych w Polsce. O Związku Leśników Polskich opowiedział Jarosław Szałata – Przewodniczący Związku Leśników Polskich, a Jacek Cichocki Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność zaprezentował NSZZ Solidarność.

Wykłady wygłosili także Dobre- Kecsmár Csaba – Dyrektor Leśnego Przedsiębiorstwa Państwowego EGERERDÓ Zrt. (Wegry), Benül Sözer – Związek Zawodowy Leśnictwa i Rolnictwa ÖZ ORMAN-IŞ (Turcja), Charieva Shokhista ze Związku Zawodowego Pracowników Transportu, Budownictwa Drogowego i Stołecznego, Przemysłu Budowlanego Uzbekistanu, a także Ing. Ján Marhefka – Dyrektor Lasów Państwowych Słowacji oraz profesor Iwan Sopuszyński z Narodowego Uniwersytetu Leśnictwa Ukrainy we Lwowie.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Lwówek Śląski oraz Powiat Lwówecki.


4 KOMENTARZE

  • Droga Pani Emilio,

   Leśnicy to wykształceni ludzie- większość z nich ma wykształcenie wyższe.

   A na to jaki jest odbiór społeczeństwa dzięki powiązaniom “na górze” ten ludzik w zielonym nie ma wpływu.
   Proszę szanować czyjąś pracę, trud, doświadczenie ale i też wykształcenie:)

   Serdecznie pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here