Szkoła podstawowa w Niwnicach do likwidacji?

51
677

Jeżeli jeszcze rok temu, przed wyborami samorządowymi ktoś słyszał, że żadna szkoła w gminie Lwówek Śląski nie zostanie zlikwidowana, albo jeżeli jeszcze kilka dni temu ktoś miał nadzieję, iż w lwóweckiej oświacie sytuacja jest stabilna, to mamy dla niego smutną wiadomość. Otóż burmistrz Mariola Szczęsna wyraziła zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej im. Józefa Gielniaka w Niwnicach.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Lwówka Śląskiego przedstawiła radnym projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji podstawówki i przeniesienia dzieci do Szkoły Podstawowej Nr 1. Projekt uchwały po przyjęciu przez radnych rozpoczyna procedurę likwidacji szkoły.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy:

51 KOMENTARZE

 1. Jeszcze proponuję się zainteresować SP2 w Gryfowie. Cztery klasy łącznie!!! Utrzymanie czterech budynków, terenu, dyrektor, personel pomocniczy, kadra nauczycielska. Kto za tym stoi? Nie lepiej połączyć szkoły, rozbudować SP 1? Gmina szuka oszczędności, ale nie znajduje ich tam gdzie jest taka mozliwosc. Ręka rękę myje i tyle w temacie. Koniugacje i rózne inne układy. Warto wspomnieć również o szkole w Uboczu. Pieniądze można inaczej wykorzystać, niekoniecznie utrzymując znajomych na stolkach.

 2. Bardzo dobrze dla dzieci lepszy poziom nauczania będą mieli tylko to że trzeba dojechać ale i tak do szkoły średniej będą po podstawówce dojeżdżały także ja nie widzę problemu

 3. Szkola to nie firma zarobkową nigdy nie będzie się opłacać. Wiosce już nic się nie nalezy , zamkną szkole a potem bibliotekę. 4 łatki nie dostaną się do przedszkola w mieście bo nie będzie dla nich miejsc.

 4. Szkola to nie firma zarobkową nigdy nie będzie się opłacać. Z likwidacją szkoly pójdzie również likwidacją biblioteki, a budynek pewnie pójdzie na mieszkania i tu będzie zastrzyk gotówki dla gminy. A wiosce już nic się nie nalezy , 4i3 łatki zapewne nie dostaną się do przedszkola bo nie będzie dla nich miejsc we Lwowku . Zamiast wprowadzić rejonizacje , żeby dzieci z pobliskich szkół chodziły do Niwnice to nie lepiej zamknąć szkole
  .A czy ktoś pomyślą O dzieciach raczej nie.

 5. “ale i tak do szkoły średniej będą po podstawówce dojeżdżały także ja nie widzę problemu|”
  Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe dziecko 6 letnie ma obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Jeżeli nie uczęszcza do przedszkola to takie przygotowanie odbywa się w szkole podstawowej w tzw. zerówce. Naprawdę nie ma różnicy pomiędzy 6-cio a 15-to latkiem?

 6. Wsią już nic się nie należy . A czy ktoś pomyślał o dzieciak a zwłaszcza tych 3 , 4 letnich ,które zapewne nie dostaną się do przedszkola bo nie będzie dla nich miejsc we Lwówku. czy kurator z oświaty nie ma tu nic do gadania!

 7. Wsią i analfabetyzmem wtórnym to tu zalatuje czytając niektóre komentarze. Szkołę zamknąć, pałac sprzedać na hotel i tyle, bo to jest skrajnie obciążające budżet. W dużych miastach dzieci nawet dalej do szkół dojeżdżają i płacą za bilety… Czyli zatem wg niektórych komentujących niwnickie dzieci są głupsze od wrocławskich bo nie potrafią dojechać do szkoły? A może upośledzenie fizyczne nie pozwala tym dzieciom wsiąść do autobusu? Kilkadziesiąt lat temu to się pieszo chodziło te naście km i dobrze było, a tu widzę pokolenie z cukru…

  • Kilkadziesiąt lat temu szkoly był w każdej wiosce i nikt nie myślał o ich zamykaniu. Radzę samemu postać w zimę na przystanku i potem wydawać osądy , nie tu nie jest mądrzejszy ani głupszy i trzeba patrzeć na dwie strony A nie tylko w jedna;)

 8. Przed wyborami w 2018 roku KWW Ireneusza Maciejczyka wydało stanowisko w sprawie szkół wiejskich:
  “Szanowni Państwo. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna i istotna jest kwestia edukacji naszych najmłodszych. Jednym z postulatów nas, jako Komitetu, a przede wszystkich Ireneusza Maciejczyka jest utrzymanie, a nie zamykanie placówek oświatowych na terenach wiejskich!….”
  Będziemy mieli okazję przekonać się kto w obecnej Radzie Miejskiej jest wiarygodny a kto okłamywał wyborców.

 9. Najlepiej zamknąć szkołę,budynek oddać na mieszkania no oczywiście,bo po co wioska ma mieć szkołę? Wrzucić wszystkich do Lwóweczka. Co do dojazdów to autobus do gimnazjum jeździł stąd o 6.45 więc te młodsze dzieci mają czekać ponad godzinę na lekcje? Kolejny super pomysł. Co prawda nie ma licznych klas, ale mieszkać w pobliżu dosłownie 5 min drogi od szkoły,a jeździć do innej? Coś nieprawdopodobnego…

 10. Z przedstawionych przez gminę informacji wynika, że połowa uczniów urodzonych w obwodzie tej szkoły chodzi do innych szkół. Czyli już dojeżdża na własny koszt do innych miejscowości. Co może wskazywać, że rodzice uznali, że inne szkoły przygotowują lepiej niż lokalna.
  Jeżeli jest tak jak myślą rodzice połowy dzieci – słaba szkoła, to nie warto utrzymywać takiej szkoły. Jaka jest WASZA szkoła?

 11. 20 lat dzieci z Niwnic jeździły do gimnazjum i dało radę. Teraz w SP1 jest ok 30 uczniów z Niwnic. Co to za szkoła jak 2/3 budynku to mieszkania socjalne, bez boiska, bez auli, bez wymiarowej sali gimnastycznej, bez Orlika. Lepiej pałac zrobić jak w Brunowie

 12. Jasne dojazd będzie darmowy, ale dla zainteresowanych autobus jest o 6:45 na przystankach, dzieci są na przystanku w Lwowku o godzinie 7 rano i co…
  Godzina czasu czekania na lekcje, a z tego co wiem to dzieci rano chodzą po marketach przed lekcjami , zamiast spać jeszcze w swoich łóżkach.
  Kogo to obchodzi, najlepiej zamknąć Szkole…

 13. “Zrobić Pałacyk jak w Brunowie” Szkoła w której dzieci powinny się kształcić ma zamienić się w gastronomie z noclegiem?
  Szkoła to nie jest placówka,która ma przynosić dochody. Kilkadziesiąt lat istniała, a teraz co? Zamknijmy? Nie ma wielkiej ilości osób co wcale nie powinno nikogo dziwić nawet przez głupie porównanie ilości mieszkańców, a Lwówka. To nie są już czasy gdzie w domach jest po 5 dzieci. Czasy się zmieniają,ale nie koniecznie muszą zmieniać się obiekty. ” Nie ma Orlika” i co w związku z tym? Żeby zajęcia były prowadzone musi być teren za kilkadziesiąt tysięcy? Ten budynek to nie tylko szkoła, ale też kawałek historii.
  “Wyższy poziom nauczania” jaki wyższy? W czym? Podstawówka idzie tą samą podstawą programową co mogą mieć innego? Chyba tylko książki z innego wydawnictwa, ale na tym samym poziomie…

 14. Ci od Maciejczyka przed wyborami gadali że chcą utrzymania szkół na wioskach. Ciekawe jak będą głosować. Pewnie gadanie było po to żeby się dostać do rady gminy, a teraz będą mieli swoich wyborców gdzieś i zagłosują za likwidacją szkoły. Kłamczuchy od Irka czy radni, którzy swoje obietnice wyborcze czy program traktują poważnie- oto jest pytanie

 15. Wieś Niwnice to najbogatsza wieś pod względem oddawania podatków do gminy, poprzez to że jest KOPALNIA , w milionach podatek leci do kasy gminy, i co nagle na PIENIEDZY nie ma? Dzięki tej wsi ma taki budżet jaki ma nasza nieszczęsna. Niech lata agatowego nie organizuje , gdzie jest syf i co roku to samo, beznadziejni artyści i kamienarze, to moment się kasa znajdzie. A nie biedne dzieci wyrywać do molochów, dzieci są tu przyzwyczajone do mniejszości, do luźnego bycia a nie tłumów, tu nikt nikogo się nie boi bo dzieci się znają, jedno drugiemu nie da krzywdy zrobić, a w takich miastach sami się zastanówcie co się dzieje, jak każde dziecko co ma gorsza rzecz jest wyśmiewane. Ja już mówię do męża że trzeba będzie odzież kupować oryginalną bo nasze dzieci nie będą mialy racji bytu w większej szkole, bo nie będzie się liczyć co się ma w sercu tylko jaki znaczek marki ma się na spodniach, butach i plecakach.

 16. Szkoła była kiedyś to była ale dzieci było dużo. Teraz jest w całej szkole tyle co w miejskiej razem 2-3 klasy. Cała szkoła dla 50 dzieci? To mieszkańcy Niwnic powinni byli zadbać zawczasu o to by było więcej dzieci. We Włodzicach powstała stowarzyszeniowa. Róbcie taką to i tak dostaniecie subwencję na wszystkich uczniów.

  No i jeszcze to jezioro z mułem wokół szkoły to cud że ktoś jeszcze nie utonął.

  Mieszkaniec: Kłamca jesteś bo nieprawda jest że dzieci dojeżdżające czekają w Lwówku godzinę na lekcje.

  • Przecież w uzasadnieniu uchwały jak byk stoi: “Po zlikwidowaniu placówki, część nauczycieli otrzyma propozycję przejścia na emeryturę lub w miarę możliwości zatrudnienia w innych placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę i Miasto Lwówek Śląski, Pracownicy administracji i obsługi, skorzystają z możliwości przejścia na emeryturę lub w miarę możliwości otrzymają oni propozycję zatrudnienia w innych placówkach oświatowych.”
   Sądzę, że cały smaczek mieści się w określeniu “w miarę możliwości”…..

 17. Szkoda, że nikt się nie interesuje, jakie możliwości rozwoju ma uczeń w klasie 2, czy 3 osobowej, do tego jeszcze nauka w klasach łączonych, porażka…. Moim zdaniem już kilka lat temu ta szkoła powinna być zlikwidowana. Z tabelek wynika, że na 33 uczniów w szkole zatrudnia sie kilkunastu nauczyciel!!! SZOK, a przecież taka sytuacja jest od lat. Gdzie sens i logika??? Nie jesteśmy bogatą gminą. Poza tym te dzieci będą miały zdecydowanie lepsze warunki rozwoju w “jedynce”. Szkoda mi tylko z nauczycieli tej szkoły Pani Polonistki, ale wierzę, że taki dobry nauczyciel znajdzie prace w innej szkole.
  Ponadto nie rozumiem czemu przywołuje się tu Pana Maciejczyka, przecież nie on podjął taką decyzję, którą zresztą, uważam w pełni racjonalnie i ekonomicznie za uzasadnioną, pomimo, że pani burmistrz nie jest moją faworytką. Myślę, że w przyszłości dojdzie do likwidacji następnych wiejskich szkół, pewnie następne będą Płuczki, bo tam też robi sie padaczka, rodzice zabierają dzieci do Lwówka i słusznie, są już klasy łączone i coraz mniej dzieciaków. Jestem podatnikiem tej gminy i nie chcę, by moje podatki były pompowane na szkoły bez przyszłości. A co do życia wsi, to w każdej jest świetlica wiejska i jeśli mieszkańcy wsi będą chcieli biblioteki, to tam można je zrobić, bo i tak świetlice świecą pustkami i nic w nich się nie dzieje.

  • Mylisz się. Nie w każdej wsi jest świetlica wiejska. Koszt wybudowania tych dwóch czy trzech “brakujących” świetlic nie odbiegał by znacznie od kosztu postawienia nowej małej szkoły w Niwnicach. A wyprowadzenie niwnickiej szkoły z obecnego budynku znacznie obniżyło by koszty jej funkcjonowania.
   Nie chcesz aby twoje podatki były pompowane na szkoły a nie żałujesz pieniędzy na obsługę 28-miu bibliotek? Twoim zdaniem biblioteki mają przyszłość? Zawsze będą ludzie którzy uwielbiają czytać książki w formie papierowej ale w dzisiejszych czasach większość z nas sięga po łatwo dostępne wersje elektroniczne. Jesteś podatnikiem i masz prawo wypowiadać na co gmina ma je wydawać. A co z mieszkańcami Niwnic czy Płóczek? Sądzisz, że nie płacą podatków? Czemu ich podatki mają być pompowane w miejskie szkoły? Bo ty tak chcesz? Dlaczego uważasz, że dzieci z Niwnic będą miały zdecydowanie lepsze warunki rozwoju w “jedynce”? Przecież ich nie znasz. Tylko i wyłącznie ich rodzice mają prawo do oceny tego która szkoła będzie dla nich najlepsza. Nikt tutaj nie przywołał Pana Maciejczyka tylko radnych z jego klubu. Przed wyborami byli wielbicielami wiejskich szkół. Sytuacja oświaty w naszej gminie nie zmieniła się w ciągu roku jaki minął od wyborów więc wyborcy tylko domagają się teraz dotrzymania przedwyborczych obietnic.

 18. z jednej strony szkoda mi szkoły ale z drugiej strony znam osobę która mieszka w budynku szkoły bo dostała mieszkanie z gminy i mówi że wraca nie raz po nocnej zmianie to i nawet się wyspać nie może bo jest gwar i ruch

 19. Los naszych dzieci nikogo nie interesuje, ludzie tam mieszkający też tracą dach nad głową. Nauczyciele tracą pracę ale kogo to obchodzi. Najlepiej inwestować tylko w miasto żeby było się czym chwalić. Wioski zaorać.

 20. Jeszcze Niwnice mają Bardzo Dobrą Panią Sołtys, szkoła – też trzeba tym wiedzieć, jest w trakcie realizacji projektu unijnego z EFS, nie można tak ( athok ) przerwać jego realizację. Będą kary dla Urzędu jak to zrobią, więc Szanowni Mieszkańcy, trzeba sięgnąć po informację, najlepiej do kompetentnych radnych, którzy rozpoczynają karierę polityczną na terenie Gminy i Miasta, oni bez skrupułów z tego się wywiążą. Na innych nie ma co liczyć. Pozdrawiam

 21. 2 lub troje uczniów w klasie, 11.32 etaty nauczycieli, 43 uczniów w całej szkole (bez oddziału przedszkolnego). Liczba urodzeń nijak się ma do uczęszczających do tej szkoły. Lekka przesada chyba. Gdyby tak mieszkańcom zależało na szkole to nie posyłaliby dzieci do Rząsin czy Lwówka, czy jeszcze gdzieś indziej. Uczniowie z tej szkoły powinni być wybitni ale wyniki egzaminów mówią że nie są. A my mieszkańcy gminy dokładamy do tego grube pieniądze.

  • Julka widać ze ty jesteś wybitna. W Niwnicach jest zarejestrowanych kilka firm w tym kopalnia, które dokładają dużo więcej do kasy gminnej niż ty i Mieszkańcy Lwówka. Poza tym i tak nie masz prawie żadnego wpływu na to jak gmina wydaje twoje pieniądze. Co do posyłania dzieci do Lwówka to kilkoro rodziców robi to tylko ze względu na pracę we Lwówku i problem z odbiorem dzieci ze szkoły w wyznaczonych godzinach. W głowie mi się nie mieści jak można rozpatrywać szkolnictwo z punktu widzenia opłacalności. Przecież to nie przedsiębiorstwo. Konstytucyjnie mamy zagwarantowane prawo do kształcenia naszych dzieci i gdyby była pełna rejonizacja – jak kiedyś to dzieci we wiejskich szkołach byłby znacznie więcej. Prawda jest taka że wybraliście najsłabszego burmistrza w historii Lwówka. Zero dialogu i pomysłów. CO do poziomu kształcenia…. jeśli tym się kierować to należy zamknąć wszystkie podstawówki we Lwówku i wysłać dzieci do Bolesławca lub Jeleniej Góry.

 22. SP w Niwnicach już od paru ładnych lat nadawała się do likwidacji. Wchodząc tam można było wpaść w depresję – budynek ciemny i smutny; zdecydowanie więcej korzyści mogłaby przynieść branża gastronomiczna i hotelarska. Jako odrębna placówka edukacyjna SP w Niwnicach generowała za duże koszty. Tyle.
  Decyzja o likwidacji wcale mnie nie dziwi. Dziwi za to niezrozumiała sytuacja w Olszynie – dwie szkoły podstawowe w jednym budynku. Jakiś cyrk.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here