Szerszenie, osy? Kogo wzywać?

2
1432
fot. archiw. OSP KSRG Lubomierz

Wraz z pojawieniem się pierwszych ciepłych dni, wzrasta aktywność owadów błonkoskrzydłych jak nazywana jest grupa, do której zaliczają się szerszenie, osy i pszczoły. Użądlenie takiego owada może być bardzo poważne w skutkach, zwłaszcza dla osoby, która jest uczulona na jad tych owadów.

 

Mieszkańcy zaniepokojeni obecnością niebezpiecznych lokatorów kilkadziesiąt razy w roku alarmują strażaków. Ci ostrzegają – w przypadku stwierdzenia zagrożenia nie należy zbliżać się do gniazda lub roju, nie należy również samodzielnie bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz wiedzy, podejmować ryzyka próbując usunąć zagrożenie, bo można w ten sposób rozdrażnić owady – zdecydowana większość ataków to ich działania obronne.

W przypadku stwierdzenia obecności gniazda owadów należy poinformować sąsiadów, zarządcę nieruchomości i jak najszybciej wezwać specjalistyczną firmę, która w bezpieczny sposób usunie takie zagrożenie.

Należy pamiętać, że tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów są firmy dezynsekcyjne. Warto przy tym pamiętać, iż zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

Natomiast w przypadku zagrożenia życia, bądź zdrowia należy jak najszybciej powiadomić straż pożarną – tel.: 112 lub 998.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here