Wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Jak wygląda, do kiedy składać?

9
7894
węgiel skład opału
zdjęcie poglądowe

Termin na składanie do gminy wniosków o wypłatę dodatku upływa 30 listopada 2022 roku. Gminy na wypłatę środków będą miały 30 dni od dnia złożenia wniosku. Ustawa czeka jeszcze na podpis Prezydenta.

 

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Kto może otrzymać dodatek

Szefowa resortu klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że proponowane wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest: pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, w szczególności brykietem drzewnym, słomą lub ziarnami zbóż albo skroplonym gazem LPG albo olejem opałowym.

Wysokość wsparcia dla beneficjentów

Dodatek, bez progów dochodowych, dla właścicieli niektórych indywidualnych źródeł ciepła przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła i wynosić będzie odpowiednio:

 • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż);
 • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
 • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
 • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy.

Warunki i terminy

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Termin na składanie do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wniosków o wypłatę upływa 30 listopada 2022 roku.

Na co pieniądze z dodatku węglowego?

Ustawa nie precyzuje, że pieniądze te trzeba wydać akurat na węgiel. Ustawa o dopłacie zakłada, że dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba będzie go zatem uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu w deklaracji PIT.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego

Po wejściu ustawy w życie gminy będą miało 30 dni od dnia złożenia wniosku na wypłatę dodatku węglowego na wskazane we wniosku konto bankowe.

We wniosku oprócz danych osobowych, czy numeru konta bankowego należy podać dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, aby urząd mógł upewnić się, że więcej osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku. Pieniądze na węgiel przypadają bowiem na całe gospodarstwo domowe.

Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Znamy już jego wzór na podstawie którego wiadomo co powinno znaleźć się w dokumencie.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierz Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierz Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierz


Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierz Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierz

9 KOMENTARZE

 1. Niekompetentne miernoty, łże elyty, już nie gwarantują 3 ton węgla po ok.1000,00 zł. Doprowadzili do tragicznej zapaści, braku węgla dla ludzi, dają po 3000,00 zł i sobie radźcie, mamy was gdzieś. Nie wiadomo czy te pieniądze wystarczą nawet 1 tonę węgla.

     • Typowy chłopski rozum, bawcie się dalej w socjalizm, będziesz druga białoruś miał. wschodnia mentalność chyba po sowietach jeszcze

     • Co za bzdurna odpowiedź. Najpierw PiS mówi że Polska węglem stoi następnie sprzedaje Węgiel do Czech i na Ukrainę rezultat jest taki że dla nas węgla nie ma. Zamiast uruchamiać kopalnie jak Niemcy. Przelicz sobie… Tona za 3000 jeśli potrzebujesz 3 tony wydasz 9000 dodatek 3000 nadal wydasz 6000 a powinieneś 3000 zł. To skandal że w naszym kraju brakuje węgla a jeszcze w zeszłym roku zalegał na hałdach i rząd odkupywal go więc się pytam gdzie jest ten zapas węgla. Wejdz w dane GUS i zobacz ile węgla eksportowano za granicę w 2021 w stosunku do 2020. Ren rząd to kontunuacja PO. Rozwalają kraj na naszych oczach POPIS jedno i to samo zło.

 2. Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw nie ma nic wspólnego z dodatkiem węglowym – stek bzdur wyszedł Panu redaktorowi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here