Szczęsna tłumaczy się z wycinki drzew. Kobiałka: „… było ich 88”.

37
2352
grafika: Dawid Kobiałka, zrzut ekranu z sesji rady miejskiej

Burmistrz Lwówka Śląskiego przyznaje, iż wycinka drzew była zaplanowana już dawno temu. Ostrzega też, że jeżeli sprawa stanie na ostrzu noża, to nie będzie modernizacji stadionu!

 

 

Po raz kolejny działania burmistrz M. Szczęsnej wywołały wielką burzę. W mieszkańcach obserwujących wycinkę drzew przy stadionie miejskim rośnie niezadowolenie. Na prośbę czytelników zmiany w zagospodarowaniu terenu pokazała redakcja Lwówecki.info upubliczniając w sieci zdjęcia oraz nagranie wideo, na którym widać stadion sprzed niemal dwóch lat, kiedy to wokół było jeszcze zielono i stadion dziś, gdzie drzewa zostały wycięte.

Z informacji przekazanych przez Dawida Kobiałkę, Przewodniczącego Rady Miejskiej na profilu Stowarzyszenia PO STRONIE MIESZKAŃCÓW wynika, iż zmiany w krajobrazie są znaczące.

„Rok wcześniej Mieszkańcy i my, jako część Rady mieliśmy pretensje o ok. 5 drzew pod Restauracją Kruk, a tutaj było ich 88…” – napisał radny Kobiałka.

Burmistrz Lwówka Śląskiego najwyraźniej dostrzegła, że sprawa kolejnej wycinki drzew w mieście może mieć znaczący wpływ na jej wynik wyborczy, bo osobiście wybrała się na miejsce i w nagraniu wideo z rozbrajającą szczerością przyznała, że wycinka była planowana już od dawna. Przyznała też, że drzewa były zaniedbane a zmurszałe konary spadały na ziemię stanowiąc zagrożenie.

Szanowni państwo w internecie wrze, różne opinie są podawane. Burmistrz Mariola Szczęsna niszczy zieleń, nie lubi zieleni, nie lubi przyrody. Otóż drodzy państwo, za mną widać powalone drzewa. Oczywiście są to drzewa, ale gdybyście państwo zobaczyli jak te drzewa wyglądały do tej pory. Ja jako burmistrz muszę zadbać nie tylko o to, żeby w naszym mieście było ładnie, pięknie, żeby realizować zadania, które państwo chcecie, które państwu obiecałam. Takim jednym z zadań jest właśnie przebudowa stadionu, na które od wielu lat czekają mieszkańcy, czeka młodzież, czekają dzieci.

czytaj także: Burzliwe spotkanie ws. przebudowy ulicy Jana Pawła II

Tutaj jesteśmy w miejscu gdzie wybudowano przed kilkoma laty pumptrack. Bardzo dużo dzieci i młodzieży z tego korzysta i drodzy państwo te właśnie z tyłu drzewa, które zostały wycięte stwarzały wielkie zagrożenie. Niejednokrotnie przez ostatnie lata my, jako gmina, jako urząd, urzędnicy musieliśmy reagować, ponieważ spadały cały czas zgniłe, suche konary. Te drzewa mają kilkadziesiąt metrów długości, są stare, zmurszałe i niebezpieczne i dlatego między innymi zaprojektowaliśmy ten stadion, żeby te drzewa wymienić na drzewa nowe, na drzewa zielone, na drzewa szybko rosnące, które będą cieszyły oko i które będą rosły razem z naszymi dziećmi. Drodzy państwo, chciałabym uspokoić jeszcze całą tą atmosferę wokół wycinki tych drzew na stadionie otóż to było zaplanowane ja nie robię żadnej samowolki.” – przyznała Burmistrz Szczęsna, która zaznaczyła, iż na jednej z sesji projekt był przedstawiony radnym i nie było żadnych sprzeciwów.

Sprawę w mediach społecznościowych komentuje oburzony zaistniałą sytuacją Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim, który do komentarza dołącza zrzut ekranu z prezentowanym radnym projektem.

„Dodaję również zrzut ekranu tego, co widzieli Radni na sesji oraz ludzie oglądający transmisję podczas prezentacji zmienionego projektu. Czy ktoś z Państwa widzących to od razu widzi, że są tam drzewa do wycięcia?

Pomimo, że chwilę później Pan Burmistrz przy prezentacji parkingów przy cmentarzu podkreślił, że wszystkie drzewa tam pozostaną (po uzgodnieniu z konserwatorem), to przy stadionie ani słowo nie padło o wycięciu 88 drzew podczas całej prezentacji.” – wskazuje Dawid Kobiałka.

Ten zrzut ekranu zamieściliśmy nieco powyżej i zapewne każdy z Państwa przyjrzał się temu projektowi. Czy dostrzegliście na nim zaznaczone do wycinki drzewa, czy dopiero teraz ponownie na niego spoglądacie szukając o co chodzi? Jak tłumaczy Pan Dawid Kobiałka teraz okazało się, iż te czerwone krzyżyki przy drzewach oznaczają konieczność wycinki danego okazu. Dopóki o tym nie usłyszeliśmy, to nic nam to nie mówiło.

czytaj także: Nie 62 a 74 drzewa do wycinki z ulicy Jana Pawła II. Burmistrz wyjaśnia

Burmistrz Szczęsna ostrzega przed rosnącym niezadowoleniem i sprzeciwem społecznym wskazując, że będzie to miało swoje konsekwencje.

„Znaleźliśmy już drodzy państwo środki, pieniądze i ewentualnie, jeżeli będziecie państwo z panem przewodniczącym stawiać sprawę na ostrzu noża, to może być tak, że sprawa zostanie zablokowana”. – wskazuje burmistrz Szczęsna, która zaznacza, iż pieniądze na stadion zostaną zwrócone i nie dojdzie do jego modernizacji.

Dla nas słowa burmistrz Lwówka Śląskie są szokujące i przypominają działania rządów rodem z minionej epoki.

„Musimy zrobić wszystko, żeby wreszcie POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA w naszej okolicy. Jako Stowarzyszenie Po Stronie Mieszkańców rozdaliśmy Mieszkańcom 1000 drzew w powiecie lwóweckim i bolesławieckim. Na terenach, których właścicielem jest Gmina powinniśmy chronić wszelką roślinność, żeby dawać przykład, dbać o powietrze, dawać schronienie przed słońcem, schronienie dla zwierząt i żeby woda mogła wsiąkać w glebę podczas intensywnych opadów. Wyjątkiem może być zagrożenie, kiedy drzewu naprawdę grozi powalenie. Nie będę pisał więcej, bo myślę, że moja opinia jest powszechnie znana. To jest stanowisko moje, jako Prezesa, ale też całego Stowarzyszenia.” – skomentował wycinkę drzew przy stadionie miejskim w Lwówku Śląskim udostępniając materiał wideo Lwówecki.info pan Dawid Kobiałka.

Przysłuchując się wypowiedzi M. Szczęsnej mamy głębokie obawy o zieleń w Lwówku Śląskim, o drzewa rosnące przy ulicach, na skwerach, czy w parku miejskim, … wszędzie tam, gdzie na co dzień poruszają się mieszkańcy, gdzie bawią się dzieci, bo jak inaczej można odebrać słowa:

„Bardzo proszę państwa o troszeczkę refleksji, co by było drodzy państwo, gdyby któryś z konarów spadł na dziecko jeżdżące tutaj na rowerze? Kto by za to odpowiadał? Burmistrz Mariola Szczęsna, nie przewodniczący Dawid Kobiałka. Tylko ja, ja osobiście odpowiadam za bezpieczeństwo mieszkańców, więc o to dbam i ta wycinka, gdyby nawet nie było tej budowy, musiałaby być też konieczna, ponieważ tutaj latem dzieci z tego boiska korzystają.” – wskazywała w nagraniu burmistrz Lwówka Śląskiego.

Po raz kolejny burmistrz Szczęsna wychodzi do mieszkańców po fakcie. Jakoś do tej pory nie widziała potrzeby szerokiego poinformowania wyborców o planach wycinki drzew, przekazania uzasadnienia, czy opinii dendrologicznych. Sprawa dotarła do opinii publicznej dopiero po interwencji mieszkańców i pokazaniu wyciętych drzew przez Lwówecki.info – niestety, jak drzewa już leżały.

Rządząca Lwówkiem Śląskim przez niemal dekadę M. Szczęsna dziś mówi, że konary drzew były zgniłe, zmurszałe, suche. Nie tłumaczy jednak, dlaczego, na co dzień nie były prowadzone tam prace pielęgnacyjne, dlaczego przez lata nie dbała o te drzewa? W naszej ocenie to dowód jej mizernej wiedzy i równie mizernej dbałości o przyrodę. W tym kontekście szokujące są słowa o odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców a obawa o zieleń w mieście staje się coraz bardziej uzasadniona.

Warto jeszcze wspomnieć opinię eksperta w sprawie różnicy pomiędzy małymi a dużymi drzewami: „Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki” – podkreśla w rozmowie z PAP dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak ma wyglądać Lwówek Śląski za pięć, dziesięć, dwadzieścia lat? O tym każdy z mieszkańców tego miasta i tej gminy zadecyduje w zaplanowanych na 7 kwietnia wyborach samorządowych.

37 KOMENTARZE

 1. Drzewa są pozostałością, po nie utrzymawaniu stadionu przez ostatnie dziesięcilecia… To wy radni nic nie robicie. Dość demokracji i wybierania debili przez hołotę.

 2. Akurat tu popieram panią burmistrz wszędzie krzaki i drzewa nad bobrem drzewa przy ulicach drzewa przy trasie kolejowej krzaki zobaczycie na zdjęcia przedwojenne ja ładnie było bez tych krzaków wzgórza kombatantów nic nie widać tylko krzaki .

 3. Czyli idąc tokiem myślenia burmistrz-Trzeba wyciąć wszystkie drzewa w parku, w przedszkolach, na cmentarzach..itd bo zagrażają bezpieczeństwu! Tragedia

 4. Jak opór wobec drzew które już zostały wycięte ma zablokować inwestycje? Chodzi zeby takie rzeczy były przedyskutowane przed z ludźmi w miescie. Znam 3 radnych, 2 osobiście ale chyba są zeby nas tam reprezentowac i zeby ich się radzić jak nazwa wskazuje..
  Kobialka to nie jest w 100% mój kandydat, u mnie w okręgu nawet nie startuje ale chlop pyta ludzi, slucha, obejrzałam 2 sesje, bo trochę długie, ale zawsze kukturalny.
  My juz nic nie mozemy w tym urzedzie. Ja wspolczuje urzednikom, chociaz patrzac na inne obietnice to pewnie 2 miesiace teraz beda mili szefowie dla wszystkich a potem znowu 6 lat traktowania wszystkich z gory.
  Musze się przyznać… ja tez glosowalam na pania Mariole. Teraz wybiorę kogoś z pisu, po albo od pana Dawida, o ile tylu kandydatow będzie do wyboru bo na razie cisza kto na burmistrza.

 5. Idę pierwszy raz na wybory od 20 lat. Nie mam partii ktora odpowiada mi we wszystkim..Rozmawiałem z Dawidem K tylko raz przypadkiem w Bolesławcu, nie wiedział nawet ze jestesmy z jednej gminy i to jest facet który nie wiem skąd się wziął ale on potrafił godzinę gadac obcym ludziom co trzeba zrobic zeby ściągać firmy do lwowka lub do innych miast. Brakuje ludzi z takim zaangazowaniem, czekamy na ogłoszenie, bo wszyscy o pana pytaja i widzę że pan działa ale nie ogłasza startu, niech Pan nam numeru nie zrobi! czeka pana duzo pracy od kwietnia! Ja akurat ze wsi pochodze ale miasto też za wami z tego co w sklepach mowia

 6. Szkoda gadać, drzewa w toku życia tracą gałęzie, te do których nie dociera słońce zamierają. Jest to naturalne zjawisko i nie świadczy o kondycji. Zupełnie inne badania się robi aby to stwierdzić, a po obrazkach można sądzić, że wszystkie drzewa były zdrowe. 🙁

 7. No widzę że temat nie ma końca
  A niektórzy nakręcają ludzi
  Szkoda ze nie zajmą się swoimi dupami
  Co by się nie działo to wszystko wina pani burmistrz
  Szkoda ze nikt nie widzi smrodu obok siebie
  Śmieszni jesteście

  • A czyja to wina, Edziu? Nowe drzewa nie urosną do takich rozmiarów do śmierci burmistrzowej. To ona teraz odwraca kota ogonem, że niby wszyscy wiedzieli… standardowa zagrywka

   • Jak Ci mało drzew to zasadz sobie i możesz nawet na nich zamieszkać
    Jeśli nie wiecie tak naprawdę o co chodzi z drzewami i stadionem
    To po co robocie aferę
    Żeby każdy był taki idealny i dbał o ekologię i porządek było by super
    Ale po co lepiej się nakręcać i myć komuś dupe
    Ale cóż tak to jest Baran za baranem idzie i nakręca nadtepnych

 8. Najlepiej wyciąć w pień i zalać betonem… Beton ma też w głowie Pani burmistrz… Ktoś badał te drzewa przed wycinką? Jeżeli tak to rządam zamieszczenia wyników tych badań. Obecnie stan drzewa da się zbadać sondami, które wskazują jego aktualny stan. Ale pewnie o tym nikt nie pomyślał. Po 2… Uschnięty konar można ściąć a resztę zostawić.

 9. DRZEWA ROSNĄ LATAMI
  A TAK SIĘ JE ŚCINA LEKKĄ RĘKĄ
  PRZYKRE… 🙁
  Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok…..

  TO BĘDZIEMY ZDROWI JAK CHOLERA….

 10. Od oceny stanu drzew są dendrolodzy – ani p. Burmistrz (chyba, że jest dendrologiem), ani żaden amator.
  Drzewa chore nie dają tyle tlenu co zdrowe i należy w ich miejsce nasadzać nowe. Teraz nasadza się drzewa już rozwinięte, duże i nie trzeba czekać 100 lat na wzrost od małych sadzonek.
  Aby gałęzie nie spadały, należy robić systematyczne przeglądy drzew i przycinać suche i zagrażające gałęzie, ale do tego potrzebny jest prawdziwy gospodarz, tak jak w domu. To takie proste i oczywiste, a jednak się tego nie pilnuje.

 11. Co to za radny, który nie widzi, że na planie czy wizualizacji drzewa są równo w rządku a obecnie na stadionie rosły jedno tu, drugie kilka metrów obok. Jak mogli brać to za widok stadionu po remoncie ze starymi drzewami. Mieli je przesadzać? Już samo to mówi, że albo mamy takich mądrych radnych, albo takich, ich część, którzy chcą jedynie zadymy.

 12. I bardzo dobrze, wyciąć wszystkie na stadionie, będzie więcej przestrzeni, widać jak są powyginane drzewa przy oświęcimskiej, gałęzie łamią się przy mocniejszym wietrze i wiszą jedna na drugiej. Mało wam drzew to idźcie do lasu.

 13. Stare drzewa, zagrażające życiu dzieci itp. to mam pytanie, te przed SP1 też komuś zagrażały? Nie wydaje mi się. Lekką ręką pozbawiono dzieci cienia w klasach. To może teraz gmina i Pani Burmistrz dołoży szkole pieniądze na rozwiązanie tych wysokich temperatur w klasach. A nie….bo najłatwiej chwalić się tylko nowopowstającym przedszkolem. To jest powód do chwały przed wyborami. A dzieci w podstawówce ? Przecież to nie wyborcy!!!!!!!

  • Rzeczywiście, to jest niezwykle szokujące, że zostały wycięte, wcześniej zaplanowane, drzewa…. Ach ta polityka i konkurencja i zbliżające się wybory… A jeśli jest pozytywna opinia dendrologiczna ws. wycinki ? Gdyby nie to wszystko, zapewne nie byłoby problemu.

 14. To nie drzewa tylko chwast łamliwy z komuny sadzony na potęge bo szybko rośnie, nasza Jolka robi dobrze i dużo tylko niepotrzebnie paple tym ozorem i powinna informować z wyprzedzeniem

 15. Ciekawe czy w naszej gminie są osoby zajmujące się dendrologią. Bo dobrze by było aby przyjrzeli się starym , zbutwiałym , walącym się lipom obok starego kościoła. Nikt na to nie reaguje, chyba, że to są też zabytki…

 16. Bez względu na temat, uważam, że jakiś szacunek powinien być zachowany! Użycie tylko nazwiska w tym reportażu pani Burmistrz uważam za bardzo nieetyczne, można się niezgadzać, ale jakieś normy kultury powinna być zachowane! Co do tych drzew sytuacja się powtarza, najpierw radni głosują ZA a pózniej sa zdziwieni, tak było i z przebudową rynku, z ul. Jana Pawła itp. Wniosek wybierzmy ludzi mądrych, rozsądnych a przede wszystkim czytających ze zrozumieniem!

 17. Ludzie i wy chcecie rozwoju?
  Ten stadion to twór rodem z komuny.
  Drzewa i krzewy to głównie samosiejki.

  Słowa pani burmistrz poniżej krytyki.
  Ale radni widząc projekt nie wiedzą za czym głosują?
  To siedzą tam dla diety i czy co?

  Robią aferę przed wyborami to tani PR.
  Widziałem kandydatów na radnych i raczej szału nie będzie ale oczywiście obym się mylił.

 18. A ja mam pytanie… Jakie to gatunki drzew?? Wiele odmian można znacząco przyciąć i nadal będą rosły, niższe ale nadal tworząc odrobinę cienia. Jako prywatna osoba nie mogę wyciąć drzewa na podwórku, a jedynie przyciąć. I jak dobrze pamiętam to 1/3 konaru przycinam bez zezwolenia. A wracając do totalnej wycinki…
  Na jakich zasadach ruszyła… ??
  I kto odbiera drewno…??

 19. Ludzie albo rozwój tego miasta albo za….. Już nie ma do tego miasta komunikacji publicznej, a za raz asfaltu nie będzie bo takie dziury na drogach dojazdowych. A Pan D.K. to co tak krzyczy jak nic nie może…

 20. Jedyna osoba, która powinna przejść demornizacje to jest Pani Burmistrz, która nie powinna nią być, fajnie było na stadionie, gdy w upalne dni, dzieciaki miały trochę cienia, a teraz zrobiła z stadiony patelnie tak samo jak z rynku, brawa dla niej, niech zamknie jeszcze rynek i będzie cudownie, niech ona już zakonczy kadencję bo robi się coraz śmieszniejsza przez jej “groźby “

 21. Ja tylko tak skromnie pytam, czy Pani Burmistrz uzyskala zgodę na wycinkę tych drzew ze Starostwa Powiatowego?? Czy mozna tą zgodę opublikować żeby rozwiać wątpliwości??? Bo jeżeli zgodę na wycinkę Starostwo wydało, to w tej decyzji musi być podane co było przyczyną wydania tej zgody, oraz w jakim stanie zdrowotnym były drzewa, a tym samym czy była konieczność ich wycinki. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 22. A czemu zawsze każda inwestycja to zawsze zaczyna się od wycinki drzew wszędzie nie tylko tu. A nie można włączyć obecne mocne zdrowe drzewa do projektu. Wiadomo że stadion to słońce skwar. Potrzeba drzew to tlen moi drodzy tlen. I ochłodzenie terenu dzięki drzewom.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here