Sylwester Chęciński wśród laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska

3
388
na zdjęciu: Sylwester Chęciński

Sylwester Chęciński, Roshwita Schieb Festiwal Góry Literatury oraz Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa to tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska.

 

Decyzją jury, które obradowało 15 kwietnia 2021 roku pod przewodnictwem Borisa Pistoriusa, Dolnosaksońskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Sportu, wyłoniono tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska 2021. Ze względów pandemicznych tegoroczne posiedzenie jury odbyło się w trybie zdalnym. Dolny Śląsk w jury reprezentują: Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych, profesor Jan Harasimowicz oraz dr Maciej Łagiewski.

Laureatami nagrody głównej zostali: reżyser Sylwester Chęciński i pisarka Roshwita Schieb. Wyjątkowo w roku 2021 Nagrodę Specjalną otrzymają aż dwie instytucje: Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury. Dolnośląska kandydatura do nagrody głównej reżysera Sylwestera Chęcińskiego została przyjęta przez jury jednogłośnie. Z inicjatywy Pełnomocnika Bramorskiego jury przychyliło się do propozycji, aby w roku 2021 wyjątkowo przyznać dwie nagrody specjalne. – Kultura to bardzo ważny obszar naszego życia, dzięki niej poszerzamy swoje horyzonty i lepiej rozumiemy naszą historię. Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom, szczególnie Panu Sylwestrowi Chęcińskiemu i Festiwalowi Góry Literatury – podkreśla Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Sylwester Chęciński – polski scenarzysta i reżyser filmowy najbardziej znany jest z trylogii: Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć.

Gala wręczenia nagród w roku 2020 ze względów bezpieczeństwa nie mogła się odbyć. W 2021, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się jesienią we Wrocławiu. – Bardzo się cieszę, że w tym roku ponownie uhonorujemy zasłużonych laureatów Śląskiej Nagrody Kultury. Nawet jeśli wszyscy obecnie koncentrujemy się na walce z pandemią, nie powinniśmy tracić z oczu innych, równie ważnych obszarów naszego współistnienia społecznego. Obejmuje to kulturę, naszą wspólną historię i elementy łączące, z których możemy czerpać siłę nawet w trudnych czasach, takich jak te. Dlatego mam wielką nadzieję na osobistą i świąteczną ceremonię wręczenia nagród w październiku. Mimo tej nadziei oczywiście zawsze śledzimy bieżące wydarzenia związane z pandemią i wspólnie z województwem dolnośląskim pracujemy nad różnymi alternatywami – ostateczną decyzję podejmiemy wspólnie pod koniec czerwca 2021 r. – mówi Boris Pistorius Dolnosaksoński Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu.

Nagrody zostaną wręczone także laureatom za rok 2020: śpiewaczce operowej Aleksandrze Kurzak, dyrektorowi Federalnego Instytutu Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej prof. dr Matthiasowi Weberowi oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. – Tegoroczna edycja Nagrody Kulturalnej Śląska będzie wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że nagrodę otrzymają laureaci z roku 2020 i 2021, ale przede wszystkim będzie to wydarzenie które udowodni, że kultura jest w stanie przetrwać nawet czasy pandemii. Zgoda jury na moją propozycję wręczenia dwóch nagród specjalnych pokazuje, że współpraca Polsko-Niemiecka wciąż się rozwija. Ma to szczególne znaczenie w roku 30-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie pomiędzy Polską i Niemcami – podsumowuje Krzysztof Bramorski, członek Jury i Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych.

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Nagrodą wyróżniani byli obywatele niemieccy pochodzący Śląska lub, których dzieła wskazywały związki ze Śląskiem. Pojednanie polsko – niemieckie wpłynęło na zmianę formuły nagrody. W 1991 roku rząd Dolnej Saksonii przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Nagrodą tą wyróżniani są obecnie także polscy artyści za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki związanej ze Śląskiem. Instytucje, które poprzez swoją działalność wznoszą wkład w pojednanie polsko-niemieckie i dialog międzykulturowy otrzymują nagrodę specjalną. Laureatami Nagrody byli m.in.: noblistka pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek, biskup Alfons Nossol, aktor Franciszek Pieczka czy Henryk Tomaszewski, wybitny aktor teatru pantomimy.

-/UMWD/-

3 KOMENTARZE

  1. Wielka jest tęsknota rzeszy kinomanów za porównywalny film do “Sami Swoi”. No cóż w bezsensownym porównaniu do filmów Miś, Rejs, Seksmisja jest odniesienie wyroczni Adriana, że “Sami Swoi” to “obciachowy film”. W tym miejscu zachodzi bolesna. niestety przykra konstatacja, iż to nikt z całej plejady polskich reżyserów rzekomo wybitnych nie potrafi i nie ma umiejętności stworzenia dzieła sztuki filmowej porównywalnego do minimalnego poziomu trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Adrian szanuj to dzieło bo lepszego niestety nikt z tej plejady twórców nie stworzy chyba tylko mistrz Sylwester Chęciński.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here