Opłatek z kolędą z “Podgórzanami”

0
755

Po raz 44-ty członkowie Zespołu “Podgórzanie” spotykali się z zaproszonymi gośćmi 11 stycznia 2020 r. na tradycyjnym wspólnym kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem. Tym razem miało to miejsce po raz pierwszy w Sali Miejskiej w Mirsku.

Po ogólnym powitaniu wszystkich przez szefową Zespołu Teresę Malczewską, zebrani uczcili minutą ciszy zmarłych w 2019 r.: ks. prałata dr. Józefa Steca – wieloletniego przyjaciela zespołu i czworo byłych członków zespołu.

Oprawę duchową uroczystości opłatkowej poprowadził tym razem ks. Krzysztof Kurzeja – dziekan z Gryfowa Śl. 

Dla skarbnika zespołu Heleny Wszoły z okazji przypadających urodzin, Zbigniew Ładziński z Teresą Malczewską, przy wręczaniu pięknego bukietu złożyli uroczyste życzenia. Przez następnych kilkanaście minut wszyscy składali sobie życzenia przy dzieleniu się opłatkiem trzymanym w lewej ręce i wypowiadaniu wstępnych słów: przepraszam, dziękuję i życzę po trzykrotnym ucałowaniu.

Kiedy goście zostali zaproszeni do biesiadowania przy bogato zastawionych stołach, zespół „Podgórzanie” zaprezentował koncert kolęd i pieśni. Występ ze swojego repertuaru miał też zespół „Jarzębina”, który otrzymał nie tylko brawa ale i płyty CD od szefowej „Podgórzan”. Tradycyjnie w czasie każdego opłatkowego spotkania jest nauczenie nowej kolędy tym razem była to kolęda pt. „Bosy pastuszek”. Kierownik kapeli Edward Cybulski grając na akordeonie zachęcał gości do wspólnego śpiewania, także piosenki pt. ”Ławeczka”.

Przy wspaniałych tradycyjnych potrawach wykonanych przez członków zespołu „Podgórzanie” i przy muzyce Jana Truszkowskiego bawiono się do rana. Zostało to uwiecznione nie tylko w pamięci, ale udokumentowane fotograficznie i filmowo.

 

Tekst: Zdzisław Mirecki, Foto ze zbiorów Zespołu

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here