Świeradów- Zdrój. Tędy popłyną ścieki.

21
3463

W uzdrowisku trwa budowa przelewu bocznego wraz z wylotem ścieków burzowych do rzeki Kwisy. Prace postępują bardzo sprawnie. Wkrótce przelew będzie mógł pełnić swoją rolę.

 

Jak przyznawał podczas jednego z ostatnich spotkań z radnymi burmistrz Marciniak, Świeradów- Zdrój przeprowadził modernizację sieci kanalizacji sanitarnej w ul. 11 Listopada i w ul. Bocznej w roku 2018. Łączny koszt modernizacji sieci tych dwóch ulic wraz z wykonaniem nowej nawierzchni wyniósł ok. 653 tys. zł. Tak się jednak nie do końca stało.

„Podczas intensywnych opadów atmosferycznych, do sieci kanalizacji sanitarnej dostają się wody opadowe. Jest to spowodowane nieszczelnością starej kanalizacji sanitarnej oraz uwarunkowaniami terenowymi. Przebudowa kanalizacji sanitarnej na ul. 11 Listopada i przekierowanie części nieczystości ciekłych w ulicę Boczną, ograniczyło występowanie zjawiska wydostawania się wód opadowych z kanalizacji sanitarnej. Sieć kanalizacji sanitarnej jest częściowo kanalizacją tłoczną nad rzeką Kwisa. Z uwagi na ograniczone możliwości techniczne pompowni, występuje zjawisko wybijania studzienek kanalizacyjnych, w tym rejonie miasta”. – tłumaczył burmistrz Roland Marciniak.

Szef świeradowskiego magistratu znalazł rozwiązanie tego śmierdzącego problemu. „W celu zminimalizowania wyciekom wód opadowych z kanalizacji sanitarnej gmina zamierza wykonać przelew w brzegu rzeki Kwisa, który w trybie awaryjnym będzie uruchamiany.” – tłumaczył radnym burmistrz Świeradowa- Zdroju.

Władze miasta po uzyskaniu pozwoleń rozpisały przetarg, wyłoniły wykonawcę i ten od kilku dni prowadzi prace w terenie. Jak widać na zdjęciach, jakie otrzymaliśmy od czytelników roboty postępują bardzo sprawnie. Już wkrótce przelew ścieków będzie gotowy do pełnienia swojej roli.

Inwestycja jednak nie każdemu przypada do gustu. Sporo osób jest wręcz oburzonych takim działaniem. W sieci jest petycja, której autorzy zachęcają do składania podpisów.

21 KOMENTARZE

  1. Tak się będzie mógł tłumaczyć następca burmistrza Marciniaka,ale nie on sprawujący tą funkcję blisko 20 lat. To coś ty robił w tej sprawie przez ten czas? Ci którzy odprowadzają deszczówkę do kanalizacji dawno powinni być połapani ,a system uszczelniony. To że burmistrz wymyśla ta archaiczne ( czytaj tanie rozwiązania) to się może zdążyć. Ale gdzie są radni i instytucje powołane do ochrony środowiska żeby takiego patoekologa powstrzymać? Wstydźcie się państwo! Miejmy nadzieję że wasi wyborcy cz też przełożeni okażą się madrzejsci

  2. Ale jaja a jakby tak osoba prywatna zrobiła albo firma to były by kary milionowe nawet (dla Kowalskiego) i 500 zł (dla firmy). Pamiętajcie bądźcie bardziej eko! Papierowe słomki reklamówki! Co wolno wojewodzie…

  3. Zbieraniem podpisów wpuszczania ścieków do Kwisy się nie zablokuje .Tylko cofnięcie pozwoleń drakońskie kary,za zrzut ścieków niewydawanie pozwoleń na nowe budowy wielkich hoteli deweloperom do czasu uregulowania odprowadzania ścieków.Zamiast budować 5 wież widokowych rozbudować oczyszczalnię

  4. gdzie są lokalni ekolodzy? jak była akcja odpady w Rębiszowie to wrzasków i pisków nie było końca. a teraz co siedzicie cichutko? Wyjdźcie na powierzchnię! Czy już się przestraszyliście, bo to teraz o Świeradów chodzi a nie o Mirsk?

  5. W Gryfowie Śląskim milczą radni gminno-miejscy, milczą i radni powiatowi. Im dalej od wyborów tym bardziej możemy się przekonać że doszło do poważnej pomyłki wyborczej. Jak to mówią na mieście przy starym burmistrzu młodzi radni śpią. Wyborcy zadowoleni kąpią się w Kwisie, kąpią się w jeziorze, chociaż przeszkadza gdy się pływa resztki papieru toaletowego na szyi i farfocle w nozdrzach. Jest pięknie.

  6. Trzeba sprawę nagłośnić. Potrzebna telewizja. Tylko nie pisowska, bo zamiata pod dywan. Niewiarygodne, że to się dzieje, teraz w tych czasach, gdzie tyle się mówi o ekologii. I pomyśleć, że namawiają do wymiany pieców, bo zanoevzysxczaja powietrze. A woda która pijemy to już może być gówniana?

  7. Radni swieradowa powinni się w mysia dziurę schować. Hanka drodzy Państwo. Tylko 2 radnych – mlodzi mężczyźni są uczciwie. Reszta dala się zastraszyć. A tak liczyłam na radna z czerniawy. Ale z sesji na sesję umilkła. Jest z siebie zadowolona? A inni ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here