Strażacy zadysponowani do gniazda os

0
380
fot. archiw. OSP KSRG Lubomierz

Wraz z pojawieniem się pierwszych ciepłych dni, wzrasta aktywność owadów błonkoskrzydłych, jak nazywana jest grupa, do której zaliczają się szerszenie, osy i pszczoły. Użądlenie takiego owada może być bardzo poważne w skutkach, zwłaszcza dla osoby, która jest uczulona na jad tych owadów. W związku z tym, mieszkańcy zaniepokojeni obecnością niebezpiecznych lokatorów kilkadziesiąt razy w roku alarmują strażaków.

Jedna z takich pierwszych w tym sezonie interwencji strażaków miała miejsce w niedzielne popołudnie 19 maja 2019 roku w Pasieczniku. Wstępnie mówiło się, iż jest to gniazdo os. Po otrzymaniu zgłoszenia o nieproszonych gościach na miejsce zadysponowano strażaków z OSP KSRG Lubomierz, OSP Pasiecznik i JRG Lwówek Śląski. Na miejscu okazało się, że są to pszczoły, które przewodem wentylacyjnym wchodziły do jednego z mieszkań. Strażacy ubrani w specjalne kombinezony i przy użyciu podnośnika szybko pozbyli się intruzów, likwidując miejscowe zagrożenie.

Strażacy ostrzegają – w przypadku stwierdzenia zagrożenia nie należy zbliżać się do gniazda lub roju, nie należy również samodzielnie bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz wiedzy, podejmować ryzyka próbując usunąć zagrożenie, bo można w ten sposób rozdrażnić owady – zdecydowana większość ataków to ich działania obronne.
W przypadku stwierdzenia obecności gniazda owadów należy poinformować sąsiadów, zarządcę nieruchomości i jak najszybciej wezwać specjalistyczną firmę, która w bezpieczny sposób usunie takie zagrożenie. Natomiast w przypadku zagrożenia życia, bądź zdrowia należy jak najszybciej powiadomić straż pożarną – tel.: 112.

Należy pamiętać, że tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów są firmy dezynsekcyjne.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here