Konkurs recytatorski „Pegazik”

1
877
fot.: UMiG Mirsk

W środę, 9 marca br., w Zespole-Szkolno-Przedszkolnym przeprowadzony został etap gminny konkursu recytatorskiego „Pegazik”. Przystąpili do niego przedstawiciel dwóch szkół podstawowych z terenu gminy Mirsk. Szkołę Podstawową im. Osadników Ziemi Mirskiej w Mirsku, w kategorii młodszej tj. uczniów klas IV-VI reprezentowały: Zofia May i Lena Plitt, obie z kl. VI. W kategorii starszej zaprezentowała się Łucja Firek z kl. VIII. Uczestnikami konkursu ze Szkoły Podstawowej w Giebułtowie byli: w kategorii młodszej – Wiktor Jadczak z kl. V, a w kategorii starszej – Lena Mazurkiewicz z kl. VIII.

 

Uczestników powitała Magdalena Krajewska – Siemek – dyrektor Zespołu Szkół, życząc wszystkim powodzenia. Recytację rozpoczęła Lena Plitt. Zaprezentowała wiersz Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Po niej, swoją interpretację kolejnego wiersza Adama Mickiewicza pt. Do M***” przedstawiła Zofia May. I na koniec, wystąpił Wiktor Jadczak z wierszem Aleksandra Fredro „Paweł i Gaweł”.

W kategorii starszej należało wygłosić fragment prozy (max. 6 minut) i wiersz. I tak, kolejno, wystąpiły: Lena Mazurkiewicz z fragmentem „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza i wierszem Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu” oraz Łucja Firek – fragment „Cyberiady” Stanisława Lema i wiersz Andrzeja Waligórskiego „Recepta”.

Jury w składzie: Anna Kossak-Granda, Alicja Janus i Danuta Wołosecka oceniło prezentacje: w kategorii młodszej: I miejsce zajęła – Zofia May, II miejsca – Lena Plitt, oraz Wiktor Jadczak, w kategorii starszej: I miejsce zajęła Lena Mazurkiewicz, II – Łucja Firek. Ponieważ regulamin konkursu dopuszczał udział dwóch osób w każdej kategorii, w etapie powiatowym wystąpiły Lena, Łucja oraz Zosia.

 

 

Etap powiatowy konkursu, który odbył się 15 marca br. w Klubie Integracji Społecznej w Mirsku. Od godz. 10.00 jury w składzie: Katarzyna Romanowicz – Kłosin – dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim, Anna Kossak – Granda – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Mirsk oraz Danuta Wołosecka – red. nacz. „Wieści Mirska” wysłuchało 11 recytatorów w dwóch kategoriach.

W kategorii młodszej, kl. IV-VI bezkonkurencyjna okazała się Aniela Marceluk z kl. VI SP we Wleniu („Urszula Kochanowska” Bolesław Leśmian), miejsce II zajęła Zofia May z kl. VI SP w Mirsku („Do M*** Adam Mickiewicz”), III – Pola Kubis z kl. V SP nr 1 we Lwówku Śląskim (Jak pięknie by mogło być” Jonasz Kofta). IV miejsca przypadły: Julii Karasińskiej z kl. VI SP nr 2 we Lwówku Śląskim („Kot w pustym mieszkaniu Wisława Szymborska); Mateuszowi Zdunkowi z kl. V SP nr 1 we Lwówku Śląskim („Egzamin” Ewa Lipska) i Zuzanna Mazurczak z kl. 6 SP nr 2 we Lwówku Śląskim (Satyra na bożą krówkę” Konstanty Ildefons Gałczyński).

W kategorii starszej, kl. VII-VIII zwyciężyła Lena Mazurkiewicz z kl. VIII SP w Giebułtowie (fragment „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza i wierszem Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”), II miejsce przypadło Roksanie Wrzesińskiej z kl. VIII SP nr 2 we Lwówku Śląskim (fr. „Ślicznej dziewczyny” Marka Hłaski i wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”), III zajął Hubert Samborski z kl. VIII SP we Wleniu (fr. Stanisława Mrożka „Kapturek” i wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ballada o trzęsących się portkach”) IV miejsca przypadły: Łucji Firek z kl. VIII SP w Mirsku (fr. „Cyberiady” Stanisława Lema i wiersz Andrzeja Waligórskiego „Recepta”) oraz Idze Burdynie z kl. VIII SP nr 2 we Lwówku Śląskim (fr. „Agla. Alef” Radka Raka i wiersz Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”). Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy a Anieli i Lenie życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy a Anieli i Lenie życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim konkursu.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here