Strażacy na obozach harcerskich

0
323

W 2021 r. w ramach przygotowania do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu lwóweckiego zostały zaplanowane dwa obozy harcerskie w dniach 30.06 – 12.07.2021 r. na terenie gminy Lubomierz oraz w dniach 09.07 – 25.07.2021 r. na terenie gminy Mirsk.

 

W obozie, który zakończył się 12 lipca w miejscowości Radoniów wzięły udział 22 osoby wraz z kierownikiem obozy i wychowawcą, natomiast w obozie zlokalizowanym w Rębiszowie, którego termin zakończenia przewidziany jest na 25 lipca bierze udział 36 uczestników.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim przeprowadzili rozpoznanie terenu w miejscach, w których planowana była organizacja  obozów harcerskich. Celem rozpoznania było określenie dokładnej lokalizacji, możliwości dojazdu dla służb ratowniczych w przypadku konieczności podjęcia działań, sprawdzenie dróg i miejsca ewakuacji, a także określenie występowania lokalnych zagrożeń np. zwisających wiatrołomów.

W czasie trwania obozów strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lwówku Śląskim niejednokrotnie uczestniczyli w zajęciach wynikających z planu dnia obozu. Podczas spotkań młodzieży ze strażakami organizowane były pogadanki oraz małe szkolenia. Przykładowo w dniu 12 lipca strażacy odwiedzili harcerzy, których obóz zorganizowany jest w Rębiszowie. Uczestnicy obozu wzięli udział w szkoleniu z podstaw pierwszej pomocy. Celem szkolenia było również przypomnienie o zasadach związanych z bezpiecznym wypoczynkiem w lesie oraz zasadach postępowania podczas wystąpienia zagrożeń.

14 lipca przeprowadzono próbną ewakuację uczestników obozu pod nadzorem strażaków. Tego samego dnia została przeprowadzona także kontrola obozowiska w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

-/KP PSP w Lwówku Śląskim /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here