Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

3
2641

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni, na obszarze całego kraju.

 

Stopień alarmowy ALFA-CRP

Stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

#blackout. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat

Rodzaje stopni alarmowych oraz warunki ich wprowadzenia

W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:

 1. Pierwszy stopień alarmowy ( stopień ALFA );
 2. Drugi stopień alarmowy ( stopień BRAVO );
 3. Trzeci stopień alarmowy ( stopień CHARLIE);
 4. Czwarty stopień alarmowy ( stopień DELTA).

W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.

 1. Pierwszy stopień alarmowy CRP ( stopień ALFA-CRP );
 2. Drugi stopień alarmowy CRP ( stopień BRAVO-CRP );
 3. Trzeci stopień alarmowy CRP ( stopień CHARLIE-CRP);
 4. Czwarty stopień alarmowy CRP ( stopień DELTA- CRP).

Stopień alarmowy ALFA-CRP od 5 grudnia 2021 r.

Jak informuje MSWiA wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

3 KOMENTARZE

 1. W roli ciekawostki warto podkreślić że pod pozorem zagrożeń terrorystycznych władza odbierała wolność obywatelom w różnych okresach historycznych .

  • Racja. Warto dodać, że najgorszą organizacją przestępczą a nawet terrorystyczną jest… władza w postaci zdemoralizowanych, zakłamanych 4-kopytnych potworków.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here