#blackout. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat

26
71104

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat – poradnik o możliwej nagłej awarii energetycznej oraz przygotowaniach.

 

Centrum informuje, że brak energii elektrycznej może spowodować całkowitą dezorganizację warunków życia ludności, mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i państwa. Informacje pojawiły się w dniu 2.12.2021r. na profilu Facebook oraz Twitter Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

#blackout

Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane, choć wcześniej można było określić warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Cecha nieprzewidywalności wystąpienia awarii energetycznej powoduje, że są szczególnie groźne.

Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych.

czytaj: Siedem osób, w tym 4 dzieci porażonych piorunem

Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Co zrobić jak wystąpi #blackout ?

 • Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.
 • Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK.
 • Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu.

26 KOMENTARZE

 1. Pisowskie miernoty dorwały się do władzy, potrafią tylko żerować, trwonić podatki Polaków, wymyślać bzdury, nawet prądu zabraknie. Szczekali i szczekają na Putina to on im teraz pokazuje co są warci. Doprowadziliście do konfrontacji, pochowali się po kątach , pleciecie banały, nic rzeczowego( same puste ble, ble, ble) nie robicie w sprawie męczonych Polaków na Białorusi. Wysyłacie bezbronnych chłopaków na granicę a z tamtej strony mogą nawet strzelać i ich zabijać. PO i PSL przy władzy to patologia a wy to tragedia.

   • U pisiorow jak na prawo na prowincji. Wszystko przychodzi później. Austria już ponad miesiąc temu oficjalnie uprzedziła swoich obywateli że tego typu przerwy w dostawach prądu wystąpią , i już należy się do tego przygotowac. A u nas jak zwykle kłamią że to tylko tak w teorii…..
    Jak zawsze fałsz kłamstwa manipulacja tego rządu.

  • To wszystko po to by z Polaków zrobić naród drugiej kategorii . Żydzi chcą nasz kraj zagarnąć jako ziemię obiecana , ale ich ziemią do Izrael oni już dostali.Pandemia stek bzdur po jaki gwint ludzie się szczepią to ekspert medyczny żaden lekarz tego nie powie bo kasę dostaje .Rząd to sam stek bzdur i łapówek i innych rzeczy wojsko polskie to śmieszność zbyt mało ich jest sprzęt przestarzały .Ośmieszamy się tylko NATO ma masce d..ie Unia to jedna szumowina .Jak nie wyjdziemy to nas zjedzą .

 2. Taki blacout to doskonała zasłona dla działań , o których społeczeństwo dowie się po 72 , a może 96 godzinach. Można wtedy zrobić to , czego w normalnych warunkach się nie da. To brzmi groźnie.
  Możemy po tym blackout obudzić się w całkiem innej światowej rzeczywistości.
  Przeżyłem 70 lat i nigdy czegoś takiego nie było. To jak zasłona dymna na polu walki. Nie poskarżysz się nikomu , bo nic nie funkcjonuje. Ciekawe , że nigdy wcześniej takich zagrożeń nie było.

 3. Najlepsze jest nazewnictwo ” możliwe nieprzewidziane wyłączenia prądu ” a trąbią o tym od miesiąca jak nie dłużej o tym blackoucie ale nie to jest najlepsze bo ceny rosną za prąd którego możliwe że mieć nie będziemy jeszcze trochę normalnych ludzi powkurwiacie to nie będziecie mieli blackouta tylko fallouta tyle w temacie

 4. Jak się tylko kradnie zamiast inwestować to będzie taki skutek !!!
  Na stanowiskach siedzą niedouczone miernoty których tylko kasa interesuje. Mam nadzieję że już niedługo to się odwróci i pójdą siedzieć. Pierwszy ten z Żoliborza !!!

 5. I znów będzie 20 stopień zasilania? Raczej zakłady energetyczne będą się starały, żeby nie było dłuższych przerw w dostawie prądu bo im przez to kasa ucieka. Ale jeśli się mylę to rzeczywiście w tych czasach to tragedia. Przecież teraz to wszystko jest na prąd. Nawet wody na herbatę nie zagotujemy, nie mówiąc o ogrzewaniu.

 6. Jagby ktoś dalej nie wiedział o co chodzi z tym coidem noszeniem maseczek, inflacją i zastraszeniem ludzi to ja wam podpowiem. Niektóre państwa szykują się do wojny, chodzi o ziemię i występujące w nim złoża. Jest pewna grupa bardzo bogatych ludzi którzy są przy władzy nad prezydentami danego kraju i manipulują nimi. Sęk w tym że są to pod względem zdrowia chorzy psychiczni ludzie którym ubzdurało się pod głową by po swojemu zawładnąć światem i manipulować ludźmi na całym świecie. Chcą mieć każdego człowieka uwiazanego na smyczy i nimi dyktować.

 7. Walnijcie się po łbach, w Niemczech i Austrii też są informacje i spoty telewizyjne dla o obywateli na temat co mają robić jak będzie blackout, a tam nie rządzi PIS. Za Ti Wam odwala.

 8. Czyli że już jest plan wyłączeń. Energię będą sprzedawac naszym kosztem, żeby latać inne dziury,,których jest jak w serze szwajcarskim. Kolejny sukces bandy Sinego Kaczora i Gapeusza Kłamliwego. Do końca będą zapewniać, że nie ma problemu, ale może się zdarzyć.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here