STOP! Zobacz, czy nie nadjeżdża pociąg widmo, albo przyjmij mandat

0
1610

Mandat i punkty karne czekają na kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Jednym z często ignorowanych przepisów jest niezatrzymanie się przed znakiem STOP.

 

Wypadek na przejeździe kolejowym

Wypadki na przejazdach kolejowych należą do najtragiczniejszych. Bliskie spotkanie z rozpędzonym pociągiem to w najlepszym wypadku kalectwo, jednak najpewniej śmierć, dlatego tak ważne są ostrzeżenia i zabezpieczenia ustawiane przed przejazdami kolejowymi. Do tych należą m.in. szlabany, sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz znaki, które mają ostrzegać kierowców i pieszych przez niebezpieczeństwem.

Znak STOP

Znak B-20 „Stop” jest jednym z trzech najważniejszych znaków w prawie o ruchu drogowym. Nie bez powodu odbiega on kształtem od pozostałych znaków. Znak ten narzuca na kierującego pojazdem obowiązek ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym po drodze przed którą stoi, a ponadto nakłada obowiązek bezwzględnego zatrzymania pojazdu.

Znaki „Stop” często spotykamy przed przejazdami kolejowymi, gdzie wymuszają one na kierowcy zatrzymanie się i rozejrzenie, czy nie nadjeżdża pociąg. Tak też jest m.in. w Lwówku Śląskim na ulicy Budowlanych.

Ulica Budowlanych w Lwówku Śląskim

Wbrew pozorom ruch na ulicy Budowlanych w Lwówku Śląskim jest dość spory. Ulicą jeżdżą pracownicy i petenci urzędu pracy oraz urzędu skarbowego a także pracownicy i klienci pobliskich firm. Ulica ta stanowi także dojazd do domów oraz ogródków działkowych.

STOP przed przejazdem kolejowym

Przecinającego ulicę Budowlanych w Lwówku Śląskim przejazdu kolejowego strzeże znak STOP. Pytanie po co jest on tam jest ustawiony i czego strzeże, skoro od kilku lat linią nie kursują pociągi? Po tym jak kilka lat temu kolejarze na linii 283 do Jeleniej Góry wprowadzili ograniczenie prędkości do zera ta zarosła chwastami i krzakami. Niektóre przejazdy, tak jak opisywany nie tak dawno temu przejazd w Nielestnie zostały zasypane naniesionym przez wody opadowe żwirem. Naniesiony piach widać także na przejeździe w Lwówku Śląskim. Dziś przejazd po tej linii nawet drezyną byłby niemożliwy. Nie przeszkadza to nikomu w utrzymywaniu znaku STOP i wymuszania zatrzymywania się tam kierowców.

Mandaty i punkty karne

Respektowania przepisów drogowych strzegą policjanci, którzy za niezatrzymanie się przed przejazdem wypisują mandaty i punkty karne. Wprawdzie na tym przejeździe trudno ich spotkać, ale to nie zwalnia nikogo z obowiązku zatrzymania się. I tak każdego dnia setki kierowców zatrzymuje się przed przejazdem i rozgląda czy nie nadjeżdża pociąg widmo.

Przepisy ruchu drogowego powinny służyć mieszkańcom i konia z rzędem temu, kto uzasadni konieczność zatrzymywania się w tym miejscu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here